kamu işçi maaş

Konu: Yapı Koop. Oda Kiralamak ve Muafiyetler

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    325

    Yapı Koop. Oda Kiralamak ve Muafiyetler

    Dostlar Merhaba,

    Malumunuz; "yapı kooperatifleri muafiyet için gereken şartları 2006 yılı sonuna kadar sağlamaları halinde, 2006 başından itibaren muafiyet geçerli olacak". Yapı koop. vergi avantajı sağlandı... Bununla ilgili bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum:

    Bu kapsamdaki bir yapı koop.'ne şirketimizde bir odayı kiraya verdik. Kira kont. yapıldı... 3 yıllığına.... Fatura mukabilinde kira tahsilatı yapacağız... Ancak, KDv muafiyeti söz konusu mu? Veya bu kapsamda tavsiye ve görüşlerinizi almak isterim... Kolay gelsin...
    Selamlar

    aylaşım, yardım, sevgi, saygı

  2. #2
    turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

    !!!

    Sayın Halilcan

    Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 17.maddesi ile yapı kooperatiflerinin üyelerine yapmış olduğu konut teslimleri istisna kapsamındadır. Bu bağlamda Kooperatiflerin almış olduğu mal ve hizmet tutarları üzerinden nihai olarak KDV tahsilatı yapıldığından düzenleyeceğiniz Kira faturası üzerinden Genel oranda KDV hesaplamanız gerekmektedir.

    selamlar.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    325

    tşk.

    Sayın Turk-by ilgi ve alakanız için teşekkür..... Bu bağlamda soruyu daha da açacak olursak; Tüm KOOp. üyelerinin şirket çalışanlarından oluşması ve bu çalışanlara şirketin bir oda tahsisi (kiraya vermeden) Ve bu odanın kanuni merkez sayılmasının ne gibi sakıncaları olabilir? Çünkü, Şirket öncülüğünde daha doğrusu şirket çalışanlarına konut edindirmek düşüncesiyle öyle bir imkan sunmuştur. Bir yapı koop. kurulacak üyeler sadece şirket çalışanlarından oluşacak.... Bu konuda özellikle koop. konusunda deneyimli arkadaşların görüş ve tavsiyelerini beklerim....


    Kolay gelsin.....
    aylaşım, yardım, sevgi, saygı

  4. #4
    turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

    !!!

    Sayın Halilcan


    Yapı kooperatiflerinin gayesi konut ihtiyaçlarını karşılamaktır. Üyeler Şirket çalışanları yada kamu personelleri gibi herhangi bir grup ve topluluktan da oluşabilir bunun kanuni herhangi bir engeli yoktur. Kooperatifiniz şirket aracılığı ile kuruluyor ise ve şirketle bir iş ilişkisi olacaksa yönetim kurulu üyeleri şirket dışından seçilmelidir. Şirket muvafakat ettiği sürece size tahsis edeceği odanın kooperatif merkezi olmasında herhangi bir engelde yoktur. Ancak Bedelsiz olarak kiraya verilen mal ve haklar Gelir vergisi Kanunun 73.maddesine göre emsal bedel uygulanarak vergilendirilir.

    kolay gelsin.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    325

    tşk.

    Sayın Turk_bey sağol varol...
    "Kooperatifiniz şirket aracılığı ile kuruluyor ise ve şirketle bir iş ilişkisi olacaksa yönetim kurulu üyeleri şirket dışından seçilmelidir. " cümlenizi biraz daha açar mısınız? Kanuni bir zorunluk mU? Bununla ilgili bir düzenleme mi var?

    Kolay gelsin
    aylaşım, yardım, sevgi, saygı

  6. #6
    turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

    !!!

    Koop.kan. mad.59

    (Ek: 6/10/1988 - 3476/15 md.) Yönetim kurulu üyeleri ve kooperatif personeli ortaklık işlemleri dışında kendisi veya başkası namına, bizzat veya dolaylı olarak kooperatifle kooperatif konusuna giren bir ticari muamele yapamaz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Konut Yapı Koop.
    Konu Sahibi raca Forum Borçlar Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 05.Ocak.2009, 12:01
  2. Yapı Koop. KV Muafiyeti...
    Konu Sahibi MetinTacer Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 04.Temmuz.2007, 13:54
  3. Yapı Koop. Tasfiye
    Konu Sahibi nesser Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 11.Haziran.2007, 09:06
  4. Yapı Koop. Ba Bs Verilecek mi ?
    Konu Sahibi Yeniyurt Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 30.Eylül.2006, 12:41
  5. Yapı Koop. Stopaj
    Konu Sahibi SMMMESUT Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 05.Aralık.2005, 11:36

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36