kamu işçi maaş

Konu: Taşıt Kiralama Hizmetinde kullanılan taşıtların satılması hk

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    260

    Taşıt Kiralama Hizmetinde kullanılan taşıtların satılması hk

    Taşıt kiralama hizmetinde kullanılan taşıtların satılması durumunda bu taşıtların ruhsatında binek oto yazdığı için %1 kdv hesaplayarak faturası kesilir mi?
    Teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    362

    Taşıt Kiralama Hizmetinde kullanılan taşıtların satılması hk

    KDV Kanununa ekli listelerde ticari amaçla kullanılanlar diye bir ayrım yapılmamış.

    Eğer, satılan binek otomobilse ve kullanılmışsa % 1 KDV uygulayabilirsin. KDV oranı ile ilgili başka da bir kıstas yoktur.

    Kiralamaya konu edilip edilmemesi durumu, sadece binek otomobili alan tarafın, KDV'yi indirim konusu yapıp yapamayacağını belirler.

    Saygılar
    Herşey, birşey olmadan önce hiçbirşeydi.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    260

    Taşıt Kiralama Hizmetinde kullanılan taşıtların satılması hk

    ilginiz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    17

    Taşıt Kiralama Hizmetinde kullanılan taşıtların satılması hk

    Arkadaşlar bu konu ile ilgili bir mukteza buldum, ilgilenenlerin işine yarayacağına eminim... İYİ ÇALIŞMALAR...

    T.C.

    İSTANBUL VALİLİĞİ
    İl Defterdarlığı

    Katma Değer Vergisi Gelir
    Müdürlüğü

    TARİH:12 KASIM 2002

    SAYI : KDV.MUK.B.07.4.DEF.0.34.18.30.6118

    KONU : Faaliyetleri binek oto satın alıp kiraya verilmesi olan

    şirketin KDV’lerini indirim konusu yapılıp yapılmayacağı

    ve kullanılmış binek otolarının KDV oranı.








    İlgi dilekçeniz ile, binek oto satın alıp kiraya verdiğinizi belirterek, satın almış olduğunuz binek otoların KDV’lerini indirim konusu yapıp yapamayacağınız ile kullanılmış binek oto satışlarında KDV oranının ne olacağı hakkında bilgi talep edilmektedir.



    3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 3505 sayılı Kanunla değişik 28. maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 17.07.2002 tarih ve 2002/4480 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı Kararname Eki Karar ile KDV oranlarını belirleyen liste 01.08.2002 tarihinde yürürlüğe girmiş olup I sayılı listedeki mal ve hizmet teslimleri %1, II sayılı listedeki mal ve hizmet teslimleri %8, listelerde yer almayan mal ve hizmet teslimleri %18 olarak belirlenmiştir.



    Söz konusu Kararname’nin Eki Karar Eki (I) sayılı listenin 8. sırası; “ Aşağıda tanımları yapılan motorlu taşıtlardan yalnız “kullanılmış” olanlar,



    “Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 8703 binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (8702 pozisyonuna girenler hariç) (steyşın vagonlar ve yarış arabaları dahil, [Yalnız binek otomobilleri, steyşın vagonlar, yarış arabaları, arazi taşıtları, jipler vb. motorlu karavanlar, elektrik, gaz, güneş enerjili vb. motorlu taşıtlar, “8703.10.11.00.00 özellikle kar üzerinde hareket etmek için dizayn edilmiş sıkıştırma ateşlemeli içten yanmalı pistonlu motorlu olanlar (dizel veya yarı dizel) veya kıvılcım ateşlemeli içten yanmalı pistonlu motorlu taşıtlar”, 8703.10.18.00.00.diğerleri”] [( Ambulanslar, mahkum taşımaya mahsus arabalar, para arabaları, cenaze arabaları, itfaiye öncü arabaları gibi özel amaçla yapılmış motorlu taşıtlar hariç]”,



    Yine aynı Kanunu’nun İndirilemeyecek KDV başlıklı 30. maddesinin b bendinde; “Faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere, işletmelere ait binek otomobillerinin alış vesikalarında gösterilen katma değer vergisinin hesaplanan katma değer vergisinden indirilmeyeceği” hükme bağlanmıştır.



    Buna göre, şirketinizce satın alınıp, kiraya verilen binek otoların alış vesikalarında gösterilen KDV’nin indirim konusu yapılması mümkündür. Ayrıca kullanılmış binek otoların satışında %1 oranında KDV uygulanacaktır.



    Bilgi edinilmesini rica ederim.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    17

    Taşıt Kiralama Hizmetinde kullanılan taşıtların satılması hk

    ÖNEMLİ NOT!
    Arkadaşlar bildiğiniz üzere Faaliyet konusu yukarıda belirtilen türde olmayan işletmelerde alış faturasındaki kdv tutarı maliyete ekleniyor bence binek otoların satışında KDV oranın %1 olmasının nedeni bu, Bu durum işletmeye KDV yükü getirmemekte yani ''%0 KDV ile alınıp %1 ile çıkışı yapılmakta gibi'' bir mantık kurulabilir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 0
    Son Mesaj : 12.Şubat.2015, 13:54
  2. Servis Hizmetinde Kullanılan Hususi Aracın İşletmeden Çekilmesi
    Konu Sahibi UDikenli Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 03.Ekim.2008, 14:01
  3. Taşıt Kiralama
    Konu Sahibi taner Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 21
    Son Mesaj : 10.Ocak.2008, 11:12
  4. Taşıt Kiralama
    Konu Sahibi servet başkaya Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 04.Ekim.2007, 11:07
  5. taşıt kiralama
    Konu Sahibi hasanali Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 05.Nisan.2006, 12:36

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36