kamu işçi maaş

Like Tree4Beğeni

Konu: Çeklerin Faturalandırılması

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın demiral,

Ben bir ayrıntıya dikkat çektim, ayrıca söylemim kimseyi muhatap almamış olmak doğrudan eleştirmemek için "Sayın Arkadaşlar" hitabıyla başlamıştı, üstlenmeniz gerekmiyordu. Ve tabi yanlış olduğunu yada eksik ifade edildiğini düşündüğüm şeyleri eleştiren/düzelten söylemlerimden rahatsız olmamanız gerekir, bana söylenenlerden ben hiç rahatsız olmuyorum, bazan hiç katılmaz ve tamamen yanlış olduğundan emin olsam dahi.

Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın demiral,

Ben bir ayrıntıya dikkat çektim, ayrıca söylemim kimseyi muhatap almamış olmak doğrudan eleştirmemek için "Sayın Arkadaşlar" hitabıyla başlamıştı, üstlenmeniz gerekmiyordu. Ve tabi yanlış olduğunu yada eksik ifade edildiğini düşündüğüm şeyleri eleştiren/düzelten söylemlerimden rahatsız olmamanız gerekir, bana söylenenlerden ben hiç rahatsız olmuyorum, bazan hiç katılmaz ve tamamen yanlış olduğundan emin olsam dahi.
    Sayın kevork,

Zaten üzerime alınmadım ben genel bir açıklama yapmak istedim bir doğru cevap var ise ve bu doğru cevabı her hangi bir üye vermiş ise farklı yerlerden girmememiz gerekir bab-ın da belirtme istedim.Zaten yazdıklarınızdan rahatsız olmuyorum bir nebze memnun oluyorum bu tarafınıza yapılan olumsuz bir yaklaşım değil böyle algılamayınız.Zaten üzerime düşmez burada kimsenin ne yazdıklarından dolayı yargılamak sadece yorum yapmak tarafını seçerim.

Bir önceki mesajımda yazmamdaki sebep ise daha önce bu tarz cevaplarda farklı yaklaşımlar gördüğüm için tarafıma sizlerinde maruz kalmaması açısından yapmıştım.

İyi Günler,
    Konu demiral tarafından (21.Eylül.2016 Saat 13:37 ) değiştirilmiştir.
    ksimkesyan bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu cevabı talihsiz ve acele bir yorum olarak kabul ediyorum.
    Şirketler arasında her hangi bir ticari ilişki, (alım satım, aracılık, komisyon, ortaklık vb. ) yoksa kimse kimseden durup duruken çek alamaz. Alırsa maliye tepene biner niye bu çeki aldın verdin açıkla bakalım, Açıktan satış mı yapıyorsun, yoksa tefecilik mi diye sorgular.
    Kimse kimseden borç alamaz demişsiniz. Şirketlerin birbirinden borç alamayacağına dair bana bir kanun maddesi gösterebilir misiniz ?
    Maliye benim tepeme çökecekmiş. Aldığım çeki resmi yollardan geri ödersem hiç bir şey yapamaz.
    vuk/madde3/B) İspat: Vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya, ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır.
    Bu maddede ne diyor sizce ? Nasıl bana faturasız işlem yapmışsın diyecek ? Borç alıp verdiğimi ispatlar isem hiç bir şey yapamaz.Gözünüzde çok büyütüyorsunuz inceleme memurlarını. Ayrıca ezbere konuşuyorsunuz.

Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın smmmcihan7,

Yorumunuzdan bir yeri ayıklayarak çektim yukarıda görebilirsiniz.
    Şuan için T.C sınırları içerisinde ve Türk Vergi ve Ticaret Mevzuatlarına tabii bulunmaktayız.Yukarıdaki açıklamayı yaparken sormak istiyorum. 'Piyasada herkes hatır çeki kullanıyor. Hatır çekinden dolayı ceza yiyen birisini hiç duymadım' cümlesini kurarken acaba tüm Türkiye'de olup bitenden haberiniz mi var bu şekilde yorum yaptınız.Örneğin İç Anadolu Bölgesi / Eğe Bölgesi / Akdeniz Bölgesi / Karadeniz Bölgesi / Marmara Bölgesi ve diğer bölgelerdeki tüm vergi dairelerinin uyguladığı uygulamayı anı anına biliyor ve bunu nasıl duymadım mı diyorsunuz ?
    Siz yaptığınız her yorumu tüm Türkiye'deki tüm bölgelerde araştırma yapıp da öle mi yapıyorsunuz ? Bu benim düşüncem. Çevremde de kimseden böle bir konudan ceza yendiğini duymadım. Madem araştırın, bulun yazın buraya bu konuda cezai işlem yapılan bir örneği ? Ezbere konuşmayın

Alıntı merkür2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hatır çeki kanunsuzdur. Diyeceksiniz ki "piyasada oluyor" bende "uyuşturucu ticareti de yasal değil ama yapan birileri var ve yakalandığında ne gibi yaptırımlarla karşılaştıkları belli". diyeceğim.
    "Müfettişin önüne bak kardeşim ben borç aldım/verdim diye ispatı koyduğunuzda size, faturasız alış/veriş yapmışsın, faturasını kes, diyemez" yazmışsınız; hadi diyelim borç alış verişini incelemede kabul ettirdiniz, aralarında hiç bir ortaklık bağ olmadığına göre faiz vs alınmadığına nasıl ikna edeceksiniz?
    Kendin söylemişsin, uyuşturucu ticaretinin cezası var ve belli. Ancak, borç alıp vermenin cezası nedir ? Biliyorsanız eğer bir madde ya da içtihat ya da başka bir şey bize de söyleyin bizde öğrenelim. Kendi kendinize yorum yapıp bunun cezası olacağına karar veriyorsunuz.Faiz almadığımı ticari defterlerimle ispat edeceğim.Ne diyecek bana müfettiş, hadi hadi sen faiz almışsındır mı diyecek.İspat edemediği konuda bana ceza mı kesecek.

Sayın cem karaca,

Siz bu soruyu sormamış olun bizde cevap vermeyelim. Ciddi ciddi "Transfer Fiyatlandırması" konusunu inceleyin.
    Transfer fiyatlandırması ile hiç alakası yok bu konunun.

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı smmmcihan7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siz yaptığınız her yorumu tüm Türkiye'deki tüm bölgelerde araştırma yapıp da öle mi yapıyorsunuz ? Bu benim düşüncem. Çevremde de kimseden böle bir konudan ceza yendiğini duymadım. Madem araştırın, bulun yazın buraya bu konuda cezai işlem yapılan bir örneği ? Ezbere konuşmayın
    sayın smmmcihan7,

Teşekkür Ederim.

İyi Çalışmalar,
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın smmmcihan7,

Öncelikle üslubunuzu düzeltin derim. İki şirket arasındaki ilişkiyi bilmeden "Transfer fiyatlandırması ile hiç alakası yok bu konunun." demek çok iddaalı olmuş. Zaten arkadaşımız bu konuyu belirtmişti ben de "İkrazat" meselesini inceleyin demiştim.

"vuk/madde3/B) İspat: Vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya, ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır." Buna kendi ayağına sıkmak derim ben. Konunun VUK ile ilgisi yok. Eğer bir konu "Vergi yasalarıyla ilgili değilse VUK uygulanamaz" temel bir ders.

Ticari işlemlerin temeli TTK'ya bağlıdır, borç alma verme işlemleri ise "Bankalar, Finans kurumları..." Yasaları ile düzenlenmiştir ve esasları da BDDK tarafından denetlenir. Yani her önüne gelen "Borç verdim Borç aldım faiz de almadım, vermedim" diye sıyrılamaz. İşte size yasal dayanak. "Res'en takdir sebebidir."

Eğer iki firma arasında ilinti varsa ( Ortaklık hissedarlık hatta ortaklar arasında 2. dereceden kan bağı ) ortakların borçlanmalarının defaten bilanço tarihinin son günü defaten kapatılması da yeni yasa gereğidir. Buda ikinci bir ders.

Tavsiyem bu konu ile ilgili daha fazla "ezbere" konuşmamanızdır.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı smmmcihan7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kendin söylemişsin, uyuşturucu ticaretinin cezası var ve belli. Ancak, borç alıp vermenin cezası nedir ? Biliyorsanız eğer bir madde ya da içtihat ya da başka bir şey bize de söyleyin bizde öğrenelim. Kendi kendinize yorum yapıp bunun cezası olacağına karar veriyorsunuz.Faiz almadığımı ticari defterlerimle ispat edeceğim.Ne diyecek bana müfettiş, hadi hadi sen faiz almışsındır mı diyecek.İspat edemediği konuda bana ceza mı kesecek.
    Tefecilik suç değil midir? Ayrıca para ile iş yapabilecekler kanunlarımızda tanımlıdır, izinsiz yapılması da suç oluşturur.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Sayın smmmcihan7,

Öncelikle üslubunuzu düzeltin derim. İki şirket arasındaki ilişkiyi bilmeden "Transfer fiyatlandırması ile hiç alakası yok bu konunun." demek çok iddaalı olmuş. Zaten arkadaşımız bu konuyu belirtmişti ben de "İkrazat" meselesini inceleyin demiştim.

"vuk/madde3/B) İspat: Vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya, ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır." Buna kendi ayağına sıkmak derim ben. Konunun VUK ile ilgisi yok. Eğer bir konu "Vergi yasalarıyla ilgili değilse VUK uygulanamaz" temel bir ders.

Ticari işlemlerin temeli TTK'ya bağlıdır, borç alma verme işlemleri ise "Bankalar, Finans kurumları..." Yasaları ile düzenlenmiştir ve esasları da BDDK tarafından denetlenir. Yani her önüne gelen "Borç verdim Borç aldım faiz de almadım, vermedim" diye sıyrılamaz. İşte size yasal dayanak. "Res'en takdir sebebidir."

Eğer iki firma arasında ilinti varsa ( Ortaklık hissedarlık hatta ortaklar arasında 2. dereceden kan bağı ) ortakların borçlanmalarının defaten bilanço tarihinin son günü defaten kapatılması da yeni yasa gereğidir. Buda ikinci bir ders.

Tavsiyem bu konu ile ilgili daha fazla "ezbere" konuşmamanızdır.
    Bunun neresi yasal dayanak ? Yasada "Borç verdim Borç aldım faiz de almadım, vermedim" diye sıyrılamaz mı yazıyor ?
    Aralarında ilişki olmadığını söylemiş zaten arkadaş.
    Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımından söz edebilmek için;
    - Bir kurum tarafından bir mal veya hizmet alım ya da satımının yapılmış olması,
    - Söz konusu kurumun bu mal veya hizmet alım ya da satımını ilişkili kişilerle yapmış olması,
    - Bu mal veya hizmet alım ya da satımında “emsallere uygunluk ilkesi”ne aykırı olarak fiyat
    veya bedel tespiti yapılmış olması.
    Sizce borç alıp vermek mal alım satımı mı ?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)