kamu işçi maaş

Like Tree4Beğeni

Konu: Çeklerin Faturalandırılması

Çeklerin Faturalandırılması

Arkadaslar merhaba
    Bir sirketimiz diger baska sirketlerden cek aliyo ve cek veriyorlar tabiri caizse hatir ceki bu alinan ve verilen ceklere fatura düzenlenmesi gerekir mi acaba

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın cem karaca,

Siz bu soruyu sormamış olun bizde cevap vermeyelim. Ciddi ciddi "Transfer Fiyatlandırması" konusunu inceleyin.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Cek alip verdikleri sirketlerle ortaklik bagi yoktur

Bence şirketler birbirinden borç alıp verebilirler. Bu çekler için faiz işletmek gibi gider olarak hesaplarınıza aktarımlar yapmazsanız ve resmi olarak aldığınız borçları yine geri ödeme olarak resmi yollardan öderseniz bir şey olmaz. Piyasada herkes hatır çeki kullanılıyor. Hatır çekinden dolayı ceza yiyen birisini hiç duymadım. Çekler için tediye/tahsilat fişi düzenleyin ve açıklama kısmına ''el borcu'' gibi ibare düşün. Makbuz düzenlemekten korkmayın. Vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya, ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır. Müfettişin önüne bak kardeşim ben borç aldım/verdim diye ispatı koyduğunuzda size, faturasız alış/veriş yapmışsın, faturasını kes, diyemez.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı smmmcihan7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence şirketler birbirinden borç alıp verebilirler. Bu çekler için faiz işletmek gibi gider olarak hesaplarınıza aktarımlar yapmazsanız ve resmi olarak aldığınız borçları yine geri ödeme olarak resmi yollardan öderseniz bir şey olmaz. Piyasada herkes hatır çeki kullanılıyor. Hatır çekinden dolayı ceza yiyen birisini hiç duymadım. Çekler için tediye/tahsilat fişi düzenleyin ve açıklama kısmına ''el borcu'' gibi ibare düşün. Makbuz düzenlemekten korkmayın. Vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya, ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır. Müfettişin önüne bak kardeşim ben borç aldım/verdim diye ispatı koyduğunuzda size, faturasız alış/veriş yapmışsın, faturasını kes, diyemez.
    Bu cevabı talihsiz ve acele bir yorum olarak kabul ediyorum.
    Şirketler arasında her hangi bir ticari ilişki, (alım satım, aracılık, komisyon, ortaklık vb. ) yoksa kimse kimseden durup duruken çek alamaz. Alırsa maliye tepene biner niye bu çeki aldın verdin açıkla bakalım, Açıktan satış mı yapıyorsun, yoksa tefecilik mi diye sorgular.
    ksimkesyan bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Sevgili Nizam,

Kesinlikle katılıyorum. "Ortaklık bağı yok" savunması ise apayrı bir olay. "İkrazat" bu konuy da araştırın o zaman.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı smmmcihan7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Piyasada herkes hatır çeki kullanılıyor. Hatır çekinden dolayı ceza yiyen birisini hiç duymadım.
    Sayın smmmcihan7,

Yorumunuzdan bir yeri ayıklayarak çektim yukarıda görebilirsiniz.
    Şuan için T.C sınırları içerisinde ve Türk Vergi ve Ticaret Mevzuatlarına tabii bulunmaktayız.Yukarıdaki açıklamayı yaparken sormak istiyorum. 'Piyasada herkes hatır çeki kullanıyor. Hatır çekinden dolayı ceza yiyen birisini hiç duymadım' cümlesini kurarken acaba tüm Türkiye'de olup bitenden haberiniz mi var bu şekilde yorum yaptınız.Örneğin İç Anadolu Bölgesi / Eğe Bölgesi / Akdeniz Bölgesi / Karadeniz Bölgesi / Marmara Bölgesi ve diğer bölgelerdeki tüm vergi dairelerinin uyguladığı uygulamayı anı anına biliyor ve bunu nasıl duymadım mı diyorsunuz ?
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Hatır çeki kanunsuzdur. Diyeceksiniz ki "piyasada oluyor" bende "uyuşturucu ticareti de yasal değil ama yapan birileri var ve yakalandığında ne gibi yaptırımlarla karşılaştıkları belli". diyeceğim.
    "Müfettişin önüne bak kardeşim ben borç aldım/verdim diye ispatı koyduğunuzda size, faturasız alış/veriş yapmışsın, faturasını kes, diyemez" yazmışsınız; hadi diyelim borç alış verişini incelemede kabul ettirdiniz, aralarında hiç bir ortaklık bağ olmadığına göre faiz vs alınmadığına nasıl ikna edeceksiniz?
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Sayın Arkadaşlar,

İki şeyi birbirinden ayıralım. Burada sıkıntı çek değil. Burada sıkıntı ticaret olmadan oluşan para trafiği. Bunun çek kanalı ile olması önemli değil. Bu para trafiğidir sıkıntılı olan yoksa ciddi bir ticari işlem içinde de Hatır Çeki olması son derece mümkündür.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Arkadaşlar,

İki şeyi birbirinden ayıralım. Burada sıkıntı çek değil. Burada sıkıntı ticaret olmadan oluşan para trafiği. Bunun çek kanalı ile olması önemli değil. Bu para trafiğidir sıkıntılı olan yoksa ciddi bir ticari işlem içinde de Hatır Çeki olması son derece mümkündür.

Sayın kevork,

Burada ayrılacak bir durum yok sürekli cevaplara verdiğimiz cevaplar yanlışmış gibi başka kapılardan yaklaşıyorsunuz fakat her zaman aynı dili konuşuyoruz.Sizden şahsi ricam kendi adıma verdiğimiz cevapları bir kez daha okuyarak aynı dili konuştuğumuzu bilmenizdir.

Zaten yukarıdaki işlemlerde bizde latife yaparak yapılan işlemin ne derece hatalı olacağını belirttik.Birisi ticaret olmadan yapılan işlemin hatalı olduğunu farklı dilde anlatır diğeri ise hem ticaret olmadan yapılan işlem hem de hatır çekinin hatalı olmasını anlatır konu cevaplanır biter gider.

Umarım yorumlarınızdaki yorum farklarını anlatabilmişimdir.

İyi Günler.
    Konu demiral tarafından (21.Eylül.2016 Saat 11:45 ) değiştirilmiştir.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)