kamu işçi maaş

Like Tree4Beğeni

Konu: Ayrıntıya İnilmemiş Faturalarda Kayıt İşlemleri

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ayrıntıya İnilmemiş Faturalarda Kayıt İşlemleri

Arkadaşlar selamlar
    Bir konuda tereddüt yaşıyorum ve yorumlarınızı rica ediyorum.

Dışarıdan satın aldığı malzemeleri kullanarak işçilik hizmeti veren bir firma var.
    Bu firma kestiği faturalarda sıklıkla ".......işi malzemeli işçilik bedeli" açıklamasını kullanmaktadır.Her zaman detaylandırtamıyorum.
    Bu durumda işçiliğin malzeme bedelinden mantıken ve iş icabı yüksek olduğu varsayımıyla genellikle bedeli 3'e bölüp 1/3'ünü malzeme satış bedeli,2/3'ünü de işçilik bedeli olarak muhasebeleştiriyorum.Örneğin 6000 liralık faturanın 2000 lirası malzeme 4000 lirası işçilik gibi....
    İşçilik bedelini işletme defterinin "gelirler" bölümüne,malzeme bedelini de "satılan mal" bölümüne kaydetmekteyim.

1- Ayrıntıya inilmemiş faturalarda yürüttüğüm bu mantık ve varsayım genel itibariyle doğru bir yaklaşım mıdır?

Vergi beyannamesindeki hesap özeti kısmında ise gelirler tarafında "dönem içinde elde edilen hasılat" ve "diğer gelirler" bölümleri var.

2- Buradaki hasılat bölümü satılan mal bedelini, diğer gelirler bölümü de işçilik bedelini mi genel olarak ifade eder?
    3- Yoksa tam tersi mi? Yani hasılattan kasıt,işçilik geliri, diğer gelirlerden kasıt satılan mal bedeli mi olmalıdır?

Bu konu şunun için önemlidir?
    Defter hadleri konusuna giren
    3- İş hasılatının beş katı ile yıllık satış tutarının toplamı -168.000-TL

bölümü bu anlamda bizim için çok önemlidir.Gelir rakamlarının dağılımı bu hadleri önemli tutarlarda etkilemektedir.

Bu konuda görüş ve yorumlarınızı rica ediyorum.
    Şimdiden teşekkür ediyorum.
    Saygılarımla
    Konu Tahsin Kurt tarafından (04.Kasım.2016 Saat 01:13 ) değiştirilmiştir.

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı Tahsin Kurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar selamlar
    Bir konuda tereddüt yaşıyorum ve yorumlarınızı rica ediyorum.

Dışarıdan satın aldığı malzemeleri kullanarak işçilik hizmeti veren bir firma var.
    Bu firma kestiği faturalarda sıklıkla ".......işi malzemeli işçilik bedeli" açıklamasını kullanmaktadır.Her zaman detaylandırtamıyorum.
    Bu durumda işçiliğin malzeme bedelinden mantıken ve iş icabı yüksek olduğu varsayımıyla genellikle bedeli 3'e bölüp 1/3'ünü malzeme satış bedeli,2/3'ünü de işçilik bedeli olarak muhasebeleştiriyorum.Örneğin 6000 liralık faturanın 2000 lirası malzeme 4000 lirası işçilik gibi....
    İşçilik bedelini işletme defterinin "gelirler" bölümüne,malzeme bedelini de "satılan mal" bölümüne kaydetmekteyim.

1- Ayrıntıya inilmemiş faturalarda yürüttüğüm bu mantık ve varsayım genel itibariyle doğru bir yaklaşım mıdır?

Vergi beyannamesindeki hesap özeti kısmında ise gelirler tarafında "dönem içinde elde edilen hasılat" ve "diğer gelirler" bölümleri var.

2- Buradaki hasılat bölümü satılan mal bedelini, diğer gelirler bölümü de işçilik bedelini mi genel olarak ifade eder?
    3- Yoksa tam tersi mi? Yani hasılattan kasıt,işçilik geliri, diğer gelirlerden kasıt satılan mal bedeli mi olmalıdır?

Bu konu şunun için önemlidir?
    Defter hadleri konusuna giren
    3- İş hasılatının beş katı ile yıllık satış tutarının toplamı -168.000-TL

bölümü bu anlamda bizim için çok önemlidir.Gelir rakamlarının dağılımı bu hadleri önemli tutarlarda etkilemektedir.

Bu konuda görüş ve yorumlarınızı rica ediyorum.
    Şimdiden teşekkür ediyorum.
    Saygılarımla
    SayınTahsin Kurt,

Burada asıl atladığın bir uygulama mevcut o uygulama ise faturayı 'Tevkifat' lı olarak düzenlettirmen gerekiyor.
    Belirttiğin uygulamada rakamın bir önemi yok 1,00 TL'de olsa 1.000.000,00 TL'de olsa tevkifat'lı fatura alman gerekiyor.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Sayın demiral
    Yorumunuz için teşekkür ediyorum ama benim konum şu anda kdv ya da tevkifat olayı değil.Direkt matrahın içindeki malzeme satışı ve işçilik geliri ile alakalı.Hatta ben 1/3 malzeme 2/3 işçilik derdini de geçtim.

İşletme defterinde hasılat ve gelir bölümleri;
    Beyannamedeki işletme hülasasında ise iş hasılatı ve satılan mal bölümü var.

Daha açık sorayım;
    defterdeki hasılat=beyananmedeki iş hasılatı
    defterdeki gelir= beyannamedeki satılan mal
    Değerlendirmeyi böyle mi yapmak lazım.Burada tereddüt yaşıyorum.
    Teşekkür ederim.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın demiral
    Yorumunuz için teşekkür ediyorum ama benim konum şu anda kdv ya da tevkifat olayı değil.Direkt matrahın içindeki malzeme satışı ve işçilik geliri ile alakalı.Hatta ben 1/3 malzeme 2/3 işçilik derdini de geçtim.

İşletme defterinde hasılat ve gelir bölümleri;
    Beyannamedeki işletme hülasasında ise iş hasılatı ve satılan mal bölümü var.

Daha açık sorayım;
    defterdeki hasılat=beyananmedeki iş hasılatı
    defterdeki gelir= beyannamedeki satılan mal
    Değerlendirmeyi böyle mi yapmak lazım.Burada tereddüt yaşıyorum.
    Teşekkür ederim.
    Sattığınız malzemeyi işletme defterindeki gelirler sayfasındaki satılan mal bölümüne işçilik bedelini ise yine gelirler bölümündeki alınan ücret ve diğer gelirler bölümüne eklemeniz gerekiyor.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Arkadaşlar
    Aşağıdaki sayfada bir özelge var.
    Özelge: Defter tutma hadleri hk. | Gelir İdaresi Başkanlığı

Peyzaj işi yapan firma,malzemeleri dışarıdan kendi temin ettiğini ve işçilik dahil fatura düzenlediğini belirtiyor ve hangi haddi dikkate alması gerektiğini soruyor.
    Verilen yanıtta; faaliyetin hizmet işletmesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve ilgili kanun maddesinin 2.bendinde yer alan hadlerin uygulanması gerektiği belirtilmiştir.
    2.madde güncel hali
    2- Yıllık gayrisafi iş hasılatı -90.000-TL

Bu durumda sorduğum firmayıda bu kapsamda değerlendirmek yanlış bir yaklaşım olmaz sanırım.Netice de bu firmada hizmet işletmesi sayılacaktır ve 2.bendde yazılı hadlerin dikkate alınması gerektiğini düşünmekteyim.

Bu konuda görüş ve yorumlarınızı merak ediyorum.
    Teşekkür ederim.

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Aynen öyle abicim

Arkadaşlar
    Aşağıdaki sayfada bir özelge var.
    Özelge: Defter tutma hadleri hk. | Gelir İdaresi Başkanlığı

Peyzaj işi yapan firma,malzemeleri dışarıdan kendi temin ettiğini ve işçilik dahil fatura düzenlediğini belirtiyor ve hangi haddi dikkate alması gerektiğini soruyor.
    Verilen yanıtta; faaliyetin hizmet işletmesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve ilgili kanun maddesinin 2.bendinde yer alan hadlerin uygulanması gerektiği belirtilmiştir.
    2.madde güncel hali
    2- Yıllık gayrisafi iş hasılatı -90.000-TL

Bu durumda sorduğum firmayıda bu kapsamda değerlendirmek yanlış bir yaklaşım olmaz sanırım.Netice de bu firmada hizmet işletmesi sayılacaktır ve 2.bendde yazılı hadlerin dikkate alınması gerektiğini düşünmekteyim.

Bu konuda görüş ve yorumlarınızı merak ediyorum.
    Teşekkür ederim.
    Sn.Tahsin Kurt bu konuda birkaç cümlede ben söylemek isterim. Alıntınızda zaten firma özelge istemiş ve kendini koruma altına almış sonrasında konu ile ilgili oluşabilecek olumsuzlukları önlemek adına. Hepimizin bildiği üzere aksi bir durumda yaptırımları çok ağır. Bunun için muallakta kalınan durumda ben ihtiyari olarak 1.Sınıfa geçmeyi yeğlerim.
    Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe
    insan yeni okyanuslar keşfedemez.

Üstad burada hesap özetindeki tutarlardan ziyade bizlerin 1-Al Sat İmalat 2-Hizmet- 3-1 ve 2 deki işlerin birlikte yapılması bunun ayrımını kendimizin yapması gerek.Hesap özeti için Siz işçiliği diğer gelire yazarak bana göre doğru yapıyorsunuz.Bende hizmet işletmeleri gelirlerini diğer gelirlere yazıyordum.İade işlemlerinde Kdv Beyannamesindeki kümülatif ile iş hasılatı karşılaştırılıyor.Diğer gelirlerde olan hizmet işletme gelirini geksis sistemi görmediği için gelir vergisi beyannamesine düzeltme verdim.Bu yıl itibariylede hizmet işletmeside olsa hasılat kısmına yazıyorum.Defterde ise gelirler hanesine.Aslolan sizin ayrımı yapmanız bana göre.İşin mantığıyla daha sonraki karşılaşacağımız durumlar örtüşmüyor bazen.Birde sayın demiral kdv tevkifatı nı açabilirmisiniz.
    Konu smmmstajeri tarafından (15.Kasım.2016 Saat 09:28 ) değiştirilmiştir.

Sn.Urum79 açıkcası bende riske girmemek adına firmayı 2017 yıından itibaren 1.sınıfa geçirmeyi düşünüyorum.Evet özelge tabiki alan firmayı bağlar.Bu konuda gerçekten hala muallaktayım.Firmayla da görüşeceğim tabiki.Ancak büyük ihtimalle 1.sınıfa geçiş yapılacak diye düşünüyorum.
    URUM79 bunu beğendi.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    ...Evet özelge tabiki alan firmayı bağlar...
    Bu kural değişti. Artık verilen özelge inceleme yapılan tüm mükellefleri bağlayabiliyor. Vergi incelemesinin nasıl yapılacağına dair bakanlığın çıkardığı açıklamalara bakabilirsiniz.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)