kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni
  • 2 Post By ferhat

Konu: Borç Para Alımı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Nisan.2013
    Mesajlar
    88

    Borç Para Alımı

    Forum Üyeleri, şöyle bir sorum olacak,

    Şirketimizin bağlı olduğu bir grup şirket var, bu grup şirketlerden bir tanesi borç para gönderdi meblağ bayağı bir yüksek, Bu borcu 3 ay içinde ödeyeceğimiz söylendi fakat daha ileri bir tarihte ödenmesi de mümkün.

    Bu durumda hangi hesapta bu parayı tutmalıyım.
    Bu şirket ile doğrudan bir ortaklığımız yok, grup şirketlerden bir tanesinin şirketi dolaylı olarak bağlıyız sorun olur mu ?
    1 gün bile borç tutarı hesabımda kalsa adat hesaplamam gerekir mi ?

    teşekkürler.


  2. #2
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.452
    [QUOTE=Yaklaşım;413354]Forum Üyeleri, şöyle bir sorum olacak,

    SORU : Şirketimizin bağlı olduğu bir grup şirket var, bu grup şirketlerden bir tanesi borç para gönderdi meblağ bayağı bir yüksek, Bu borcu 3 ay içinde ödeyeceğimiz söylendi fakat daha ileri bir tarihte ödenmesi de mümkün.

    Bu durumda hangi hesapta bu parayı tutmalıyım.

    CEVAP : 336 Hesapta tutabilirsin


    SORU : Bu şirket ile doğrudan bir ortaklığımız yok, grup şirketlerden bir tanesinin şirketi dolaylı olarak bağlıyız sorun olur mu ?
    1 gün bile borç tutarı hesabımda kalsa adat hesaplamam gerekir mi ?


    CEVAP : Vergi mevzuatımız konuyu , 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun 13.maddesi ile ele almıştır. Buna göre, kurumlar, ilişkili kişilerle emsallere uygunluk ilkesine aykırı olarak tespit ettikleri bedel veya fiyat üzerinden mal veya hizmet alım ya da satımında bulunursa, kazanç tamamen veya kısmen transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü olarak dağıtılmış sayılır. Alım, satım, imalat ve inşaat işlemleri, kiralama ve kiraya verme işlemleri, ödünç para alınması ve verilmesi, ikramiye, ücret ve benzeri ödemeleri gerektiren işlemler her hal ve şartta mal veya hizmet alım ya da satımı olarak değerlendirilir.Maddede bir yandan emsallere uygunluk ilkesine dikkat çekilirken, bir yandan da ödünç para alınması ve verilmesi ile ilgili açıklama yapılarak bir anlamda firmalar açısından grup firmalarıyla ödünç para alıp verme işleminde bulunulmasının, olağan ticari hayatta karşılaşılabilecek, hukuken kabul edilmiş bir işlem olarak dikkate alındığı vurgulanmaktadır.Maliye Bakanlığı, grup şirketlerinin birbirine ödünç para verme işlemlerini 90 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname yürürlükten kaldırıldıktan sonra dahi bir çeşit finansman hizmeti olarak tanımlamayı ve değerlendirmeyi sürdürmüştür. Konu ile ilgili yakın dönemde Maliye Bakanlığı tarafından verilen görüşlerden bazı örnekler aşağıdaki gibidir:Bu çerçevede, şirketinizin tahvil ihraç etmek suretiyle temin ettiği borcun bir kısmının grup şirketlerine aktarılması işlemi, ilişkili kişiye sunulan bir finansman hizmeti olup kredi ile ilgili her türlü masraf ve faizi doğrudan doğruya grup şirketlerinin üstlenmesi, şirketiniz tarafından herhangi bir masrafa katlanılmaması veya finansman hizmetinin şirketiniz faaliyet konuları arasında bulunmaması yapılan işlemin mahiyetini değiştirmemektedir. Söz konusu finansman hizmetinin ilişkisiz bir gerçek kişi veya kuruma verilmesi durumunda verilen hizmet karşılığı ilişkisiz kişiden bir bedel talep edileceğinden, bu hizmetin ilişkili kişiye verilmesi durumunda da verilen hizmet karşılığı bir bedelin talep edileceği tabiidir.Dolayısıyla, şirketiniz tarafından tahvil ihraç etmek suretiyle temin edilen borcun bir kısmının grup şirketlerine kullandırılması durumunda, finansman hizmetine ilişkin bedelin, Kurumlar Vergisi Kanununun 13 üncü madde hükmü ile 1 seri no.lu Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı Hakkında Genel Tebliğde yapılan açıklamalara göre belirlenmesi gerekmektedir.Bu çerçevede, şirketinizin ortaklarından olan alacaklarına emsallere uygun bir faiz uygulanması ve aylık dönemler itibariyle ortaklara fatura edilen bu faiz tutarlarının tahakkuk esası gereği kurum kazancına dahil edilerek vergilendirilmesi gerekmektedir.Ana ortak veya ilişkili firmalar arasındaki borç verme işlemleri, KDV Kanununun 1/1 inci maddesine göre finansman hizmeti olarak değerlendirilmekte ve bu işlemler nedeniyle hesaplanacak faiz tutarları KDV ye tabi bulunmaktadır.Maliye Bakanlığının konu ile ilgili vermiş olduğu görüşlerden de anlaşılacağı üzere Mali İdare, grup şirketleri arasında gerçekleştirilen ödünç para verme işlemlerini finansman temini olarak değerlendirmeye ve söz konusu işlemlere emsallere uygunluk ilkesi çerçevesinde faiz uygulanarak fatura edilmesi gereğine dikkat çekmeye devam etmektedir. Bu anlamda vergi kanunlarının grup firmaları arası borç alıp verme işlemlerini yasal bir işlem olarak gördüğü ortadadır.
    Konu ferhat tarafından (10.Kasım.2016 Saat 12:05 ) değiştirilmiştir.
    Yaklaşım ve önmuhasebeci bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yttk ltd.ortağın borç para vermesi
    Konu Sahibi oky Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 06.Temmuz.2012, 08:35
  2. Personele verilen borç para?
    Konu Sahibi mtufan84 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 22.Ağustos.2011, 18:02
  3. Personel Borç Para
    Konu Sahibi terapist13 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 14.Kasım.2008, 09:20
  4. Personele Borç Para Verilmesi
    Konu Sahibi feza_16 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 04.Nisan.2007, 13:06
  5. Şirketin Borç Para Alması
    Konu Sahibi NİSAN Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 14.Kasım.2006, 17:19

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36