kamu işçi maaş

Konu: İrsaliyeli Faturalarda Fiili Sevk Tarihi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2006
  Mesajlar
  4

  İrsaliyeli Faturalarda Fiili Sevk Tarihi

  sevgili forumdaşlar

  bir mükellef irsaliyeli faturasında fiili sevk tarihini (faturanın matbaa basımındada olmayan) yazmadı diye tutanak düzenlemişler hakkında

  bilgisi olan varmı


 2. #2
  turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  turk_bey Guest

  !!!

  İrsaliye ve irsaliyeli faturalar üzerinde fiili sevk tarih kısmı yok ise boş bir kısma fiili sevk tarihinin yazılması gerekirdi.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  63

  İrsaliyeli Faturalarda Fiili Sevk Tarihi

  Sayın Beyyurt,
  Aynı olay 3-4 sene önce bir mükellefimizin başına gelmişti.
  Anlaşmalı matbaa basım esnasında fiili sevk tarihi satırını basmayı unutmuş.
  Bir örneğini deftardarlığa göndermek zorunda olduklarından dolayı, bu eksikliği deftardarlıkta farkettiklerinde Vergi dairesine bildirmişler ve vergi dairesi mükelleften bütün kestiği faturaların kalan suretlerini istemişti.
  Bizde bu durumu daha önceden farketmiştik. Mükellef tekrar aynı masrafa girmek ve uğraşmak istemediğinden yeni fatura bastırtmayıp bu faturaları kullanma yoluna gitti.
  Tembihlememize rağmen, faturaları birkaç kişi kestiği için arada bazı faturalarda elle fiili sevk tarihini yazmayı unutmuşlar.
  Vergi dairesine faturaları götürüp gösterdiğimizde ise tahakkuk servisi şefi olacak şahıs o kadar söylememe rağmen ((tesbitinizi yapacaksanız fatura asıllarının sahiplerinden de isteyin, işleminizi ona göre yapın; ama zaten yapsanızda farketmez tesbitiniz tek olduğu için keseceğiniz ceza (her bir fatura için değil hepsi için) tek bir özel usulsüzlük cezasıdır. Aksi taktirde dava konusu yaparız, elimizde aynı vergi dairesinden aynı konu hakkında kaybettiğiniz dava örneği var dedim. Ama idare (Servis şefi üstlerine de danışarak dava konusu yapmayacağımızı zannedip) her bir fatura için % 10-Özel usulsüzlük kıyaslaması yaparak ceza kestiler.
  Sonuçta biz kazanacağımızdan emin olarak kesilen cezaları davaya konu ettik.
  Dava açmamızdan çok kısa bir süre sonra Vergi Barışı kanunu çıktı ve mahkeme kanun gereği dava edilmiş cezaların affa uğradığını belirten bir yazı göndererek davayı sonuçlandırdı. Bizde usulüne uygun olarak mahkemeden yazı gelmesine rağmen vergi dairesine dava konusu olan ceza için bir dilekçe verdik ve mükellef hiç bir ceza ödemedi.
  Biraz uzun olduğu için kusura bakmayın. Sizde böyle bir durumda dava açın eğer olay diğer faturalarınızıda kapsar ise. Eğer sadece bir fatura ile kalırsa hemen yeni fatura bastırtın eski faturaları bir şekilde kullanmayın yada tutanak ile iptal ettirin.
  Şimdi bu satırları yazarken aklıma geldi, bir başka mükellefimde ise sağolsun matbaa adamın adını kısaltarak yazmıştı. Ahmet Türk yerine A.Türk yazmış faturaya. Bir karşıt inceleme esnasında YMM telefonla arayıp durumu farketmiş ve söylemişti. Biz o güne kadar bakar körlük hiç farketmemiştik. Hemen mükellef yeni fatura bastırtıp kullanmaya kaldığı yerden devam etti. Şans hiç birşey çıkmadı.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Haziran.2006
  Mesajlar
  483

  İrsaliyeli Faturalarda Fiili Sevk Tarihi

  sayın beyyurt
  sözünü ettiğiniz ve v.u.k. göre düzenlenme zorunluluğu getirilen belge irsaliyeli faturadır, irsaliyeli faturada bulunması gereken bilgilere 211 no.u tebliğde yer verilmiş ve;
  İrsaliyeli fatura” da; faturayı düzenleyenin adı, ticari unvanı, iş adresi, bağlı olduğu vergi dairesi ve hesap numarası, malın nev’i, miktarı, fiyatı ve tutarı ile nereye ve kime gönderildiği; müşterinin adı, ticari unvanı, adresi, varsa vergi dairesi ve hesap numarası, faturanın seri ve müteselsil sıra numarası, düzenleme tarihi ve saati ile anlaşmalı matbaa ile ilgili bilgilere yer verilecektir. hükmü bulunmaktadır.
  görüldüğü gibi irsaliyeli faturada fiili sevk tarihinin bulunması zorunluluğu bulunmamaktadır.
  zira; bu belge ile mükellefler...Sattıkları mallar dolayısıyla Vergi Usul Kanununun 231. maddesinin 5 numaralı bendinin mükelleflere tanıdığı, malın tesliminden itibaren faturanın 7 gün içinde düzenlenmesi imkanından vazgeçmektedirler.nitekim Maliye Bakanlığı 26.05.1997 tarih ve 21589 sayılı bir öçelgesinde irsaliyeli faturanın "fatura" niteliğinde bulunduğunu ve mükellefler tarafından bu belgelerde düzenlenme tarihinin yanında ayrıca sevk tarihinin yazılmasına gerek bulunmadığına yer vermiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İrsaliyeli Faturada Fiili Sevk Tarihinin Boş Bırakılması
  Konu Sahibi osmanuslan Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 13.Ağustos.2018, 11:20
 2. Düzenleme Tarihi ve Fiili Sevk Tarihi Arasındaki SÜRE?
  Konu Sahibi by_ufuk Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 03.Kasım.2013, 12:37
 3. İrsaliyeli Faturada Fiili Sevk Tarihi!!
  Konu Sahibi ibocan27 Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 14.Nisan.2009, 09:57
 4. Cevap: 1
  Son Mesaj : 01.Mayıs.2007, 10:14
 5. Sevk irsaliyesinde tanzim tarihi ve fiili sevk tarihi?
  Konu Sahibi MŞAHİN Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 27.Temmuz.2005, 15:45

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36