kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Defter Tasdiki

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    1.857

    Defter Tasdiki

    Merhaba arkadaşlar, mali müşavirlik olarak bize defterlerini onaylatmak isteyen mükelleflerimizden bunun için 750,00 tl. alıyoruz. 400 tl. gibi noter ve kırtasiye masrafı oluyor. Geri kalan miktar için ne kesmeliyiz acaba?

    ?Şahsiyetli kişiler inandıkları gibi ve tavizsiz yaşarlar. Böyle insanların hayat çizgilerini dünyevi endişeler değil, ulvi inançları belirler. Muhsin YAZICIOĞLU ömrü boyunca taviz vermeden yaşayan yüce bir kişilik??

  2. #2
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.448
    Alıntı mes_ar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar, mali müşavirlik olarak bize defterlerini onaylatmak isteyen mükelleflerimizden bunun için 750,00 tl. alıyoruz. 400 tl. gibi noter ve kırtasiye masrafı oluyor. Geri kalan miktar için ne kesmeliyiz acaba?
    Sayın mes_ar

    Bu konuya daha önce cevap yazmıştım. Formda bulabilirsiniz. Kısaca belirtmek gerekirse ;

    GVK Madde 67'nin dördüncü fıkrasında yer verilen “Vergi, resim, harç, keşif, şahitlik, bilirkişilik ve ekspertiz gibi hususlara harcanmak üzere müşteri veya müvekkilden alınan ve tamamen bu hususlara sarf edilen para ve ayınlar kazanç sayılmaz. hükmündeki işlemler kapsamındaysa zaten serbest meslek kazancı sayılmayacağından, serbest meslek makbuzuna dahil edilmesine de gerek bulunmamaktadır. Bir diğer söyleyişle, bu mahiyetteki ödemeler için serbest meslek erbabı ile müşterisi arasında “iş avansı'' uygulaması yapılabilir.

    SONUÇ :

    Şirketin muhasebe kayıtlarının ofisinde tutan S.M.M.M, defter tasdikleri için ödenmesi gereken noter harcı için müşterisinden 300 TL almıştır. Bu para GVK 67/4 'de yer verilen “harç'' kavramı içinde olduğundan serbest meslek kazancı içinde değerlendirilmeyecektir.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2014
    Mesajlar
    1.053
    Sn. ferhat konunun kafamda tam oturması için sormaktayım. “Vergi, resim, harç, keşif, şahitlik, bilirkişilik ve ekspertiz gibi hususlara harcanmak üzere müşteri veya müvekkilden alınan ve tamamen bu hususlara sarf edilen para ve ayınlar kazanç sayılmaz. cümlesinden hareketle (bu cümleden müşterisi adına evrak karşılığı üçüncü kişi yada kurumlara yapılan ödemeler olarak algıladım.) burada meslek mensubu bir emek sarfedilmiş ve karşılığında bir kazanç sağlamış olduğundan ve bu kazancıda ticari vesika ile yansıtması gerekmezmi.?
    Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe
    insan yeni okyanuslar keşfedemez.

  4. #4
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.805
    Selamlar
    Eğer makbuz kesmeniz icap ediyorsa tamamına kesmelisiniz.(Genelde kesmezler o bakımdan söylüyorum)
    Ferhat'ın bahsettiği diğer unsurlar,yapılan harcamaların müşteri adına belgelendirilebildiği durumlardır.
    Yani siz bahsettiğiniz 400 TL farkı yine müşteri için harcandığını ve yine kendi ünvanlarına düzenlenen belgelerle ibraz edebiliyorsanız ayrıca makbuz kesmenize gerek yoktur.
    Ancak örneğin yıllık kırtasiye masraflarına istinaden alıyorum dediğinizde ve bu masraflarda kendi adınıza belgelendirildiğinde haliyle kasanızdan bir para çıkmayacak bu avanslardan karşılanacaktır.Dolayısıyla bu masraflar bir yandan giderinizde gösterilirken (parası cebinizden çıkmayacağı için) bir yandan da gelir sayılşmalıdır.Haliyle bu geliri de düzenleyeceğiniz makbuzla kayıtlara alacaksınız.
    Görüşüm bu yöndedir.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  5. #5
    tancam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tancam isimli Üye şimdilik offline konumundadır Üyeliği Durduruldu
    Üyelik tarihi
    Aralık.2016
    Mesajlar
    329
    Tahsin sana katılıyorum hemfikiriz.

  6. #6
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.448
    Vergi, resim, harç, keşif, şahitlik, bilirkişilik ve ekspertiz gibi hususlara harcanmak üzere müşteri veya müvekkilden alınan ve tamamen bu hususlara sarf edilen para ve ayınlar kazanç sayılmaz. Bu cümleyi şöyle algılayın .Defter tasdikleri için Notere ne ödüyorsunuz. Makbuzda harç yazmıyor mu ? Yazıyor. O parada tamamen buna harcanıyor mu ? harcanıyor. O zaman kazanç sayılma diyelim ki Siz 400.-tl aldınız defterler 200.-Tl tuttu. O zaman 200.-tl harç kazanç sayılmaz diğer 200.-tl kazanç sayılır.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    1.857
    Alıntı ferhat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vergi, resim, harç, keşif, şahitlik, bilirkişilik ve ekspertiz gibi hususlara harcanmak üzere müşteri veya müvekkilden alınan ve tamamen bu hususlara sarf edilen para ve ayınlar kazanç sayılmaz. Bu cümleyi şöyle algılayın .Defter tasdikleri için Notere ne ödüyorsunuz. Makbuzda harç yazmıyor mu ? Yazıyor. O parada tamamen buna harcanıyor mu ? harcanıyor. O zaman kazanç sayılma diyelim ki Siz 400.-tl aldınız defterler 200.-Tl tuttu. O zaman 200.-tl harç kazanç sayılmaz diğer 200.-tl kazanç sayılır.
    o halde o kazanç sayılan kısma stopaj ve kdv ye tabi serbest meslek makbuzu kesmeliyiz, değil mi?
    ?Şahsiyetli kişiler inandıkları gibi ve tavizsiz yaşarlar. Böyle insanların hayat çizgilerini dünyevi endişeler değil, ulvi inançları belirler. Muhsin YAZICIOĞLU ömrü boyunca taviz vermeden yaşayan yüce bir kişilik??

  8. #8
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.448
    Alıntı mes_ar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    o halde o kazanç sayılan kısma stopaj ve kdv ye tabi serbest meslek makbuzu kesmeliyiz, değil mi?
    Evet . kazanç sayılan kısma stopaj ve kdv ye tabi serbest meslek makbuzu kesmelisiniz
    mes_ar bunu beğendi.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Eylül.2009
    Mesajlar
    482
    2017 YILI DEFTER TUTMA VE SINIF DEĞİŞTİRME HADLERİ İLE İLGİLİ EK AÇIKLAMA21.12.2016/144 sayılı “Özel Sirküler : 2017 Yılında İşletme Hesabı Esası veBilanço Esasına Göre Defter Tutma ve Sınıf Değiştirme Hadleri” ile ilgili MevzuatSirkülerine ek açıklamadır.Vergilerin yasallığı ve hukuki güvenlik ilkeleri gereği mükelleflerin 2017 yılındatutacakları defterlere ilişkin hadler, 2016 yılı iş hacimlerine ve dolayısıyla 2015yılı sonunda 260 sıra No’lu VUK Genel Tebliği ile 2016 yılı için açıklanan hadleredayanmaktadır.Aynı şekilde bu ay (Aralık 2016) sonunda açıklanacak hadler, mükelleflerin2017 yılı iş hacimlerine göre 2018 yılında tutacakları defterlerin belirlenmesindegeçerli olacaktır.Buna göre 2016 yılı sonunda yayımlanacak VUK Genel Tebliğinde yer alanhadlerin, 2016 yılı iş hacimlerine göre 2017 yıl defterlerinin belirlenmesindedikkate alınması mümkün değildir. Söz konusu Tebliğde yer alacak hadler,1.1.2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacaktır.Saygılarımızla…21.12.2016/144 sayılı “Özel Sirküler :

    Türmob dan çılgın bir açıklama geldi.

  10. #10
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.805
    Bende yıllardır böyle biliyordum ve bunu savunuyordum ve böyle de uyguluyordum.Hatta bu konuda forumda bazı üyelerle görüş ayrılığında olduğumuz da doğrudur.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Defter Tasdiki Yok
    Konu Sahibi uselka Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 13.Aralık.2011, 13:06
  2. Defter Tasdiki
    Konu Sahibi s_yasar_86 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 18.Mayıs.2010, 10:37
  3. Defter tasdiki.
    Konu Sahibi s_yasar_86 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 24.Mart.2010, 14:17
  4. Defter Tasdiki
    Konu Sahibi juılet Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 06.Mart.2010, 10:16
  5. Defter Tasdiki
    Konu Sahibi ahmet_azi Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 04.Ekim.2007, 12:23

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36