kamu işçi maaş

Konu: Usulsüzlük Cezası Tebliği Gecikirse.....

Usulsüzlük Cezası Tebliği Gecikirse.....

Selamlar

Diyelim ki Beyannameyi bir kaç gün bir sebebten geç verdik ama ödemesi zamanında gerçekleşti.

Bu geç verilmesi nedeniyle uygulanacak olan 2. derece usulsuzluk cezası gecikirse diyelim 3-4 ay bu noktada mükellef açısından bir sıkıntı olur mu? Yoksa ister 1,5 ay ister 1,5 sene sonra gelsin geldiği ay itibariyle faiz işletilir?!

saygıyla

Bir hayalin gerçek olması kadar hayal kırıcı ne olabilir...

Usulsüzlük Cezası Tebliği Gecikirse.....

Usulsüzlük Cezaları ihbarname ile tebliğ edilir, tebliğ tarihinden itibaren Vergi Usul Kanunun 376 maddesi gereğince süresinde indirim talebinde bulunulmaması ve dava açılmaması halinde ceza kesildiği tutar ile kesinleşir.
    Bu cezaya geç ödemeden dolayı ayrıca faiz alınmaz Çünkü V.U.K. gereğince kesilen, vergi ziyaı cezası dışındaki ceza mahiyetinde bulunan amme alacaklarına ayrıca gecikme zammı tatbik edilmez( 6183 sayılı Yasa Mad 51)
    Kolay gelsin Saygılarımızla....

Re: Usulsüzlük Cezası Tebliği Gecikirse.....

Alıntı heerdeem Nickli Üyeden Alıntı
    Selamlar

Diyelim ki Beyannameyi bir kaç gün bir sebebten geç verdik ama ödemesi zamanında gerçekleşti.

Bu geç verilmesi nedeniyle uygulanacak olan 2. derece usulsuzluk cezası gecikirse diyelim 3-4 ay bu noktada mükellef açısından bir sıkıntı olur mu? Yoksa ister 1,5 ay ister 1,5 sene sonra gelsin geldiği ay itibariyle faiz işletilir?!

saygıyla
    İşin halk dili ile açıklaması :wink: , ya kardeşim bişe olmaz
    o ceza gelecek sana, geldiği tarihden itibaren(eline ulaştığı tarih) bir içinde indirim dilekçesi yazacaksın ve 3de 1 i düşecek cezanın, o cezayıda 2 ay içind eöemek zorundasın. ekstradan bir zammış bilmem nemiş çıkmaz kesinlikle :wink:
    ne kadar geç gelirs eo kadar geç ödersin yani senin için daha iyi olur

Ynt: Usulsüzlük Cezası Tebliği Gecikirse.....

Nereye yazacağımı bulamadım, bu konu sanırım benim durumumla ilgili.

Öncelikle muhasebeci değilim, kendi başına iş yapmaya kalkıp batıran, akıllanmayıp ikinci defada batıran biriyim. Şimdi bunların cezasını çekiyorum..

İlk olarak 2002 yılında bir yer açıp, aynı yıl içinde kapattım. Bu işletmenin yıllık gelir vergisini vermeyi aksattım (hiç iş yapmamıştım, gelir-gider sıfır idi).

Sonra 2006'da açıp, 2007 sonunda kapattım. Bununda kapattıktan sonraki beş beyanı (iki kdv, geçici gelir, muhtasar, yıllık gelir) eksik kaldı. Geçici gelir ve kdv lerden biri için tebliğ gelince ne olduğunu sormak için vergi dairesi ile konuştuğumda öğrendim bunların eksik olduğunu.

2002 yılına ait olan komisyona gitmiş ve faizi ile birlikte 2.200 TL ceza kesilmiş. Vergi dairesinde baktığımda bunun tebliğ edilmemiş olduğunu söylediler. İlk sorum bu; 7-8 sene geçmiş bir eksik beyan için tebliğ edilmeden ceza kesilebilir mi? Ödemek zorunda mıyım? Ödeyeceksemde bunda bir indirim şansım var mı?

İkinci sorum, 2007 yılına ait beyanlarda. Tebliğ edilen iki beyannameyi elden aldılar, 48'er lira usulsuzlük cezası ile damga vergisi ödedim sadece. Diğer üç beyanı almadılar, internetten ödemen gerekiyor dediler. Bir muhasebeciye gittim, beyanname verebilmem için vergi dairesinden şifre alıp, onları yetkilendirmem gerektiğini söylediler. Bu doğru mudur, ben mükellef olarak şifre alabilir miyim? Diyelimki hallettim, ne kadar ceza tahakkuk eder (bir yıllık gelir, bir muhtasar, bir de kdv beyanı için)?

Yardımcı olursanız sevinirim..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)