cfo-bmi

Konu: Stp Kesintisi Olmadığına Dair Dilekçe Verilmesi

Stp Kesintisi Olmadığına Dair Dilekçe Verilmesi

2.sınıf işletme defteri tutuyoruz.stopaj kesintimizin olmadığını belirten dilekçeyi 20 temmuza kadar vermemiz gerekirken unuttuk.bu durumda verilecek 2.derece usulsuzluk 23 ytl midir? bilgi verirseniz seviniriz..saygılar..

SMMM SERDAR BEHİÇ SERÇİN

Sayın zahiri;

Muhtasar beyanname;

Kesintiye tabi herhangi bir ödeme olmadığı dönemlerde beyanname verilmez.
    Süresinde dilekçe ile bildirme zorunluluğu da bulunmadığından dilekçe verilmediğinde herhangi bir ceza uygulanmasıda söz konusu değildir.

Kaynak örnek mükteza

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü

Sayı :B.07.1.GİB.4.34.l6.01/GVK-98

Konu :Gayrifaal mükellefin muhtasar beyanname vermesi gerekip gerekmediği hk.

İlgi : Tarihsiz dilekçeniz.

…………………….Değer Vergisi Grup Müdürlüğünden hakkınızda alınan ilgi dilekçeniz incelenmiş olup aşağıdaki hususların belirtilmesine gerek duyulmuştur.

Bilindiği üzere 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 98.maddesi uyarınca kanunun 94.maddesi gereğince vergi tevkifatı yapmaya mecbur olanlar bir ay içinde yaptıkları ödemeler veya tahakkuk ettirdikleri karlar ve iratlar ile bunlardan tevkif ettikleri vergileri ertesi ayın yirminci günü akşamına kadar ödeme veya tahakkukun yapıldığı yerin bağlı olduğu vergi dairesine bildirmeye mecburdurlar.

Bu hükme göre tevkifata tabi herhangi bir ödemenin veya tahakkukun bulunmadığı aylar için muhtasar beyanname verme zorunluluğu bulunmamaktadır.

bir arkadaşım 6 vergi dairesine bu dilekçeleri götürmüş bundan sonra getirmeyin gerek yok demişler bir daha almayız demişler dolayısıyla evrak yükü fazla geldiği için almıyacaklar ve ceza uyugulanmayacak

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

hiçbir zaman dilekçe vermek gerekmiyordu ki :!:

Normalde beyanname 2 sınıf için, ödemes söz konusu olmadığı için verilmediğinde 23*2= 46 olacakdır.

Ama dilekçe verilmedi diye ceza söz konusu değil kesinlikle değil.dilekçe vermek gibide bir zorunluluk söz konusu değildir.

bizim vergi daireleri dilekçe vermediğinde sağolsunlar yoklama ya çıkardıyolar memurları o da sıkıntı oluyor onun için vermekde yarar var ama cezai bir işlem yapılmaz vermediğinizde
    +-

aynısı benim başıma geldi muhasebecim stopaja dair gelir olmadığından dilekçe vermiş (3 ay süre ile muh.üc.vermemiştim sonra vermek kaydıyla)
    adamlar hemen yoklama memuru göndermişler benim birşeyden haberim yok muhasebecimi aradım ve memura telefonu tutuşturdum telefonda bir kavga başladıki sormayın sonra telefonu aldım meseleyi öğrendim ve memura dedimki burada muhasebecim haklı aam size madde madde açıklıyor siz inat etmişsiniz usulsüzlük var yoklama tutacam ceza gelecek diye böyle şey olmaz eğer bilmiyorsanız telefon edin öğrenin sonra gereğini yapın dedim ama memur işi biliyor bilmesine fakat illaki zora koşup belkide birşeyler ümit ediyordu sanırım baktıki biraz diş gösterdik kanunu maddesini önüne sıraladık özür diledi kalktı gitti
    [color=blue][b]ESNAF;<br />Elemeği ve göz nurunu,<br />Sanatı ve sermayesini,<br />Namus ve onurunu,<br />Adet ve örflerini,<br />Fedakarlık ve vatanseverliği<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; ile birleştirip, topluma örnek olan&nbsp; ve hizmet üreten bireydir.[/b][/color]

vuk

iyi çalışmalar arkadaşlar. benim de başıma bu olay geldi ve de
    ben dilekçe vermediğim için 42 ytl usülsüzlük kestiler. aslında yargı karar larını biliyorum ama vergi dairesinin borusu ötüyo diye itiraz etmedim.1/3 ünü de düştüler sineye çektik.saygılar
    MMMBOLU71

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)