cfo-bmi

Konu: Verilen Çekler Hakkında

Verilen Çekler Hakkında

merhabalar,arama motorunu kullanarak bilgi edinmeye çalıştım ama bulamadım.yıl sonunda verilen çekler-103-kodlu hesaba sizler nasıl işlem uyguluyorsunuz.yani yıl sonunda alacak bakiye veriyor sizler bu bakiyeyi 321 hesabamı yoksa 336da "ileri tarihli çek keşideleri"adında alt hesabamı atıyorsunuz.hangi hesaba atılıyor.iyi çalışmalar.

Verilen Çekler Hakkında

Sayın saliha;

Verilen Çek ve Ödeme emirleri ileri tarihli ise işletme vadeli çek düzenlemiş denilebilinir.İşletmece ileri tarihli çek verilmesi halinde söz konusu çek tutarları vadeli bir borç olarak 321 Borç senetleri hesabına alınmalı kanımca.

Verilen Çekler Hakkında

sayın andaç aslında bende 321 hesaba atıyordum.bir arkadaş 336 da alt hesap açmış "ileri tarihli çek keşideleri"diye bende geçen sene öyle yaptım.ancak şimdi bankadan firma kredi almak istiyor ancak banka 336da 10ytl(a)bakiye 320de 10ytl(a) bakiye olduğu için bunu toplam borç gibi algılıyor ve pasifte 20ytl borç var diyerek problem yaratıyor.oysa ki 336da görülen borç 320 firmalara olan çek borçları.bir türlü anlamak istemiyorlar yada anlatamıyorum.iyi çalışmalar

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Verilen Çekler Hakkında

Günaydın,
    Bu çekler işletmenin faaliyet konusu ile ilgili her türlü alımlardan kaynaklanan senede bağlanmış ticari borçların izlendiği hesap olan 321 hesap altında zaten TDHP da tanımlanmıştır.
    336 hesap ise ticari olmayan ve tanımlanan hiç bir yere alınamayan borçların izlendiği hesaptır.
    Bu neden le TDHP ile açıkça tarif edilmiş bir işlemi neden zorlama yolu ile başka hesaplar altında izlemeye çalışırlar bunu hiç anlamam.
    Tarif edilmemiş veya ne olduğu anlaşılmayan bir işlem olsa tamam hep birlikte zaman ayırıp tartışalım.
    Kolay gelsin.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Verilen Çekler Hakkında

günaydın nguroy,tşk.ederim açıklamanız için.yanlış hesaba attığımdan dolayı kredi verilmemesi gibi problem olabilirmi veya nasıl bir yol izlemeliyim.iyi çalışmalar

Verilen Çekler Hakkında

Öyle birşey olamaz. Herhalde banka bunu bahane ediyor. yanlış hesaba alınmışsa düzeltirsiniz, tabloyu yeniden hazırlayıp doğru şekli ile bankaya verirsiniz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Verilen Çekler Hakkında

Çekte vade olmaz. Çek kesildiği anda iş bitmiştir. Bankada karşılığı yoksa suç işlenmiş olur. Bankanın davranışı mevzuata uygundur.

Verilen Çekler Hakkında

Sn. Erol,
    Sanırım bunu daha öncede tartıştık. Mevzuat lafzına bakılırsa evet çekde vade düşünülmemiş ve düzenlenmemiştir. Ancak bugün iş hayatında vadeli çek kullanılmadığını söyleyebilirmisiniz.
    Ayrıca bankalar çok yoğun biçimde çek karşılığı kredi vermektedirler.
    Ayrıca suç olan nedir neden suç oluyormuş sahtecilik mi ? bunu nasıl uygulayacaksınız?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Verilen Çekler Hakkında

ÇEKLE ÖDEMELERİN DÜZENLENMESİ VE ÇEK HAMİLLERİN KORURUMASI HAKKINDA KANUN (3167 s.k.)

Kod:
     "Karşılıksız çek:

Madde 16. - (Değişik: 26.2.2003-4814/14 S.K.; Yürürlük:...)Üzerinde yazılı keşide tarihinden önce veya ibraz süresi içinde 4 üncü madde uyarınca ibraz edildiğinde, yeterli karşılığı bulunmaması nedeniyle kısmen de olsa ödenmeyen çeki keşide eden hesap sahipleri veya yetkili temsilcileri, kanunların ayrıca suç saydığı haller saklı kalmak üzere, çek bedeli tutarı kadar ağır para cezasıyla cezalandırılırlar. Ancak verilecek para cezası seksenmilyar liradan fazla olamaz. Bu miktar, 1.3.1926 tarihli ve 765 sayılı Türk Ceza Kanununun ek 2 nci maddesine göre her yıl artırılır. Bu suçtan mükerrirlere, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir. Bu suçun, organ veya temsilcisi tarafından tüzelkişi yararına işlenmesi halinde özel hukuk tüzelkişisi hakkında da birinci fıkra uyarınca para cezasına hükmolunur. Ayrıca yetkili temsilci tarafından yararına çek keşide edilen hesap sahibi gerçek kişi hakkında da bu fıkra hükmü uygulanır. Mahkeme, ayrıca işlenen suçun niteliğine göre bir yıl ile beş yıl arasında belirleyeceği bir süre için hesap sahiplerinin ve yetkili temsilcilerinin çek hesabı açtırmalarının yasaklanmasına karar verir. Yasaklanma kararı bütün bankalara duyurulmak üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına bildirilir. Kısmen veya tamamen karşılıksız çıkan her çek yaprağı ayrı bir suç oluşturur.  

"
    .................................................. .........................

Verilen Çekler Hakkında

Sn. Erol,
    Bunlar bilinen şeyler.Ayrıca ben kariyerime banka müfettişi olarak başladım.Daha sonra da genel müdürlükte üst düzey idari görevlerde bulundum.
    Ben uygulamadan söz ediyorum. Siz şekli olarak yasa yorumluyorsunuz.
    İş hayatında vadeli çek kullanımı çok yaygın birşekilde var mı yok mu ? hayatımızn önemli bir gerçeği görmezden gelebilirmiyiz?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)