kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni

Konu: Kaçak Elektrik Ftr

Kaçak Elektrik Ftr

merhaba,

elektrik firması tarafından kesilen kaçak elektrik bedeli faturasını 689 da takip edicem ancak kdvsini indirim konusu yapabilir muyum acaba

tancam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tancam isimli Üye şimdilik offline konumundadır Üyeliği Durduruldu
    kdv sini indirim konusu yapabilirsiniz hiç bir sorun yok rahat olun

kdv kanunu 30. mad. İNDİRİLEMEYECEK KDV d bendinde

gelir ve kurumlar vergisi kanunlarına göre kazancın tespitinde indirimi kabul edilmeyen giderler dolasıyla ödenen katma değer vergisi

demekte. buna göre indirim konusu yapamıyorum ?
    Konu aydanada tarafından (21.Kasım.2017 Saat 10:58 ) değiştirilmiştir.
    tancam bunu beğendi.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Eğer elektrik bedelini kkeg kaydedecekseniz kdv de kkeg olur.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Sayın Merkür elektrik bedeli kkeg diye hemen kdv ye de kkeg deme hakkımız yok konu hakkında özelge var kdy yi işleyebilrisiniz diyor bu konu çok net

Konu hakkında verilen bir özelgede,
    “28.12.2010 ile 28.03.2011 tarihleri arasındaki döneme ilişkin tüketilen kaçak/usulsüz
    elektrik kullanım bedeline ait fatura 12.07.2011 tarihinde düzenlendiğinden, faturalardaki
    katma değer vergisinin, bu teslim ve hizmeti satın alan mükelleflerce söz konusu belgelerin
    defterlere kaydedildiği dönemde indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır.”

Yukarıda yapılan açıklamalardan da fark edileceği üzere, işletmede kullanılan
    elektrik tüketim bedelleri GVK ve KVK bakımından genel gider niteliğinde olduğundan,
    kaçak elektrik tüketim bedellerinin faturaya bağlanmış olması koşuluyla safi gelirin/kazancın
    tespitinde gider olarak dikkate alınması mümkün bulunmaktadır. Gider yazmada tek ölçü,
    kaçak da olsa elektrik tüketim bedelinin faturaya bağlanması ve işle ilgili olmasıdır. Ayrıca,
    kaçak elektrik tüketim bedellerine ilişkin faturalarda yer alan KDV genel esaslar
    çerçevesinde indirilebilecektir. Maliye Bakanlığı da aynı görüştedir
    Konu tancam tarafından (21.Kasım.2017 Saat 11:44 ) değiştirilmiştir.

syn tancam

GCK ve KVK bakımından gider niteliğinde değildir çünkü ceza bedelidir. böyle olması sebebi ile de kdv si de indirim konusu yapılamaz şeklinde görüştüm maliyeyle, o şekilde paylaştılar. bende bilemedim şuan

Sayın aydanada yukarı da ben size özelge paylaştım kdv yi indirebileceğinizi ve hiç bir sorunla karşılaşmayacağınızı düşünüyorum zira vergiyi doğuran bir olay var,ama siz işlemekten çekiniyorsanız tercih sizin

teşekkür ederim, iyi çalışmalar
    tancam bunu beğendi.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    1. Yanlış bir uygulama olsa da 689 hesap kkeg hesabı olarak kullanılmasından yola çıkarak "Eğer elektrik bedelini kkeg kaydedecekseniz kdv de kkeg olur." yazdım ve kdv kanununa göre de bu değişmez bir kuraldır.
    2. Paylaştığınız özelgede ft bedeli kkeg yazılması gerekir diye bir şey var mı ki! Orada gider yazarsan kdv'yi de indirim konusu yapabilirsin yazmakta.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Arkadaşlar,

Konu biraz karışmış üstelik soru ve detayları da eksik, kaçak elektrik saat ve sözleşme olmaksızın kullanılan elektrik için atfedebileceğimiz bir durum. Kullanılan yerde eğer durum böyle idiyse, tespit edilen yerde işlemler tamamlanmış ve kullanıldığı düşünülen tahmini elektrik bedeli de fatura edilmiştir, ceza olarak atfedilen tutar ise gecikme zammıdır. Aynı durum (sözleşme feshedilmese de ) elektrik faturanızın süresinde ödenmemesi durumunda elektriğinizin kesilmesiyle dahi başınıza gelebilir, bu faturaların tamamnıda meydana gelen gecikme farkları da (sözleşmeden doğan gider yada ceza niteliğinde olduğundan) gider olarak yazılabilir ve KDV'de indirime tabi tutulabilir. Bu elektriğin işletme ile ilgili olması yeterlidir, verilen özelgede de açıklanan bu zaten. Maliyedeki arkadaşların konuyla ilgili verdikleri bilgiye katılmıyorum.
    tancam bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)