kamu işçi maaş

Konu: Mal İadesi Ve Tazminat

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  1.007

  Mal İadesi Ve Tazminat

  Önceki yıl bir firmaya makina satılmıştı. Ödemesi de alınmıştı..Firma daha sonra bu sene makinanın arızalı olduğunu söyleyerek iadesini istedi.. satıcı firmayla mahkeme süreci başladı .. biz bu aşamada olası tazminat ödemesi için karşılık ayırdık ..şimdi iki girma atasında anlaştı.. makina iade alınacak ve bir tazminat ödenecek .. makinayı tekrar soklara almamız için onlar bir kısmını satış olarak bize kesecekeler.. kalan tazminat kosmı için fatura kesmeleri gerekir mi yoksa biz protokole istinaden o ödemeyi yapıp ayırdığımız karşılığı tazminat gideri olarak kayıtlara alsak olur mu .. bildiğim kadarıyla tazminat ödemelerinde kdv yok .. ne yapmamızı önerirsiniz firma da bize muhasebe olarak soruyor .. teşekkürler ..


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ekim.2014
  Mesajlar
  282
  Merhaba sayın fugenc.Sorunuzun cevabını gönderdiğim linkten bulabilirsiniz.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  1.007
  Linki göremedim

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Ekim.2014
  Mesajlar
  282
  özleşmelerde yer alan “tazminat” ve “cezai şartların” kanuni dayanağı, 11.01.2011 tarih ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 179, 180, 181 ve 182’nci maddeleridir:

  SÖZ KONUSU MADDELER AŞAĞIDA VERİLMİŞTİR:
  C. Ceza koşulu

  I. Alacaklının hakları
  1. Cezanın sözleşmenin ifası ile ilişkisi

  MADDE 179- Bir sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesi durumu için bir ceza kararlaştırılmışsa, aksi sözleşmeden anlaşılmadıkça alacaklı, ya borcun ya da cezanın ifasını isteyebilir.

  Ceza, borcun belirlenen zaman veya yerde ifa edilmemesi durumu için kararlaştırılmışsa alacaklı, hakkından açıkça feragat etmiş veya ifayı çekincesiz olarak kabul etmiş olmadıkça, asıl borçla birlikte cezanın ifasını da isteyebilir.

  Borçlunun, kararlaştırılan cezayı ifa ederek sözleşmeyi, dönme veya fesih suretiyle sona erdirmeye yetkili olduğunu ispat etme hakkı saklıdır.

  2. Ceza ile zarar arasındaki ilişki

  MADDE 180- Alacaklı hiçbir zarara uğramamış olsa bile, kararlaştırılan cezanın ifası gerekir.

  Alacaklının uğradığı zarar kararlaştırılan ceza tutarını aşıyorsa alacaklı, borçlunun kusuru bulunduğunu ispat etmedikçe aşan miktarı isteyemez.

  3. Kısmi ifanın yanması

  MADDE 181- Ceza koşuluna ilişkin hükümler, dönme durumunda ifa edilmiş olan kısmın alacaklıya kalacağını öngören sözleşmelere de uygulanır.
  Taksitle satışa ilişkin hükümler saklıdır.

  II. Cezanın miktarı, geçersizliği ve indirilmesi

  MADDE 182- Taraflar, cezanın miktarını serbestçe belirleyebilirler.

  Asıl borç herhangi bir sebeple geçersiz ise veya aksi kararlaştırılmadıkça sonradan borçlunun sorumlu tutulamayacağı bir sebeple imkânsız hâle gelmişse, cezanın ifası istenemez. Ceza koşulunun geçersiz olması veya borçlunun sorumlu tutulamayacağı bir sebeple sonradan imkânsız hâle gelmesi, asıl borcun geçerliliğini etkilemez.

  Hâkim, aşırı gördüğü ceza koşulunu kendiliğinden indirir.

  Bu Yazı’da “tazminat ve cezai şartların” vergisel yönleri ele alınmaktadır.
  Mal teslimi veya hizmet ifasına ilişkin Sözleşmelerde genellikle; sözleşme şartlarına uyulmaması, sözleşmenin fesh edilmesi, sözleşmenin yerine getirilmemesi, eksik yerine getirilmesi veya geç yerine getirmesi halinde uygulanacak cezai şartlar, ödenecek tazminatlar yer almaktadır.
  Dolayısı ile Sözleşme şartlarına aykırı hareket eden taraf, karşı tarafa cezai şart veya tazminat olarak genellikle belli bir tutarı ödemek zorunda kalabilmektedir.
  Gelir Vergisi Kanunu’nun 40/3’ncü maddesine göre; işle ilgili olmak şartıyla, mukavelenameye veya ilama veya kanun emrine istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar safi kazancın tespitinde indirim konusu yapılabilmektedir.
  Ayrıca Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 11/1-g maddesine göre; “Sözleşmelerde ceza şartı olarak konulan tazminatlar kurum kazancından indirilebilmektedir.
  Özetle; Sözleşmeye konulan “cezai şartlar” dolayısı ile ödenmek durumunda kalınan tutarlar (cezalar, tazminatlar) vergi matrahının tespitinde “gider” olarak dikkate alınabilecektir.

  ÖRNEKLER:
  · Sözleşmeye uyulmaması nedeniyle ödenen cezai şart ve tazminatlar gider olarak kaydedilebilir.
  · Sözleşmenin feshedilmesi üzerine ödenen tazminatlar gider olarak kaydedilebilir.
  · İhaleyi almakla birlikte, İhale Sözleşmesinin imzalanmaması nedeniyle yanan teminat gider olarak kaydedilebilir.
  · Nakliyeci firmanın, taşıdığı malı çaldırması veya kaybetmesi sonucu, taşıma sözleşmesi gereği tazmin ettiği zararlar gider olarak kaydedebilir.
  · Taahhüt edilenden daha az mal alınması dolayısı ile ödenen tazminatlar, cezai mahiyetteki tutarlar gider olarak kaydedilebilir.
  · Malın, Sözleşme şartlarına uygun olmadığının anlaşılması üzerine alıcı tarafından düzenlenen reklamasyon faturaları gider olarak kaydedilebilir.
  · Sözleşme gereği ödenen nefaset kesintileri gider olarak kaydedilebilir.
  · Sözleşme gereği ödenen tazminat ve cezai mahiyetteki tutarların faizleri de gider kaydedilebilir.
  · Sözleşme gereği olmak kaydı ile, cezai şarta bağlı olmayan faizler veya gecikme zamları da gider olarak kaydedilebilir. Bu duruma örnek olarak: elektrik-su-telefon-doğalgaz faturalarının geç ödenmesinden doğan gecikme faizleri, gecikme zamları da gider olarak kaydedilebilir.

  KONUN KDV BOYUTU:
  Sözleşme şartlarına uyulmaması, sözleşmenin feshedilmesi, sözleşmenin gereği gibi yerine getirilmemesi, eksik yerine getirilmesi veya hiç yerine getirilmemesi gibi nedenler ile ödenen tazminatlar, cezai şartlar, bu tazminat ve cezalara bağlı olarak ortaya çıkan gecikme faizleri ve gecikme zamları KDV’nin konusuna girmemektedir.
  Ancak; Sözleşmeye konu mal ve hizmetin, sözleşme şartlarına uygun olarak teslim edilmesinden sonra, sadece Sözleşme bedelinin geç ödenmesi dolayısı ile ödenmek durumunda kalınan gecikme faizi, vade farkı, fiyat farkı, gecikme zammı vs. KDV’ne tabidir.
  Örneğin; elektrik-su-telefon ve doğalgaz faturalarında mal ve hizmet teslim alındığından bu faturaların geç ödenmesinden dolayı karşı karşıya kalınan gecikme faizi, gecikme cezası, gecikme zammı, tazminat vs. tutarları KDV’ne tabi olacaktır.
  MUVAZAALI İŞLEMLER:
  Gerçekten oluşmadığı ve ödenmediği halde salt gider kaydedebilmek ve dolayısı ile eksik vergi ödemek amacı ile muvazaalı olarak oluşturulan “tazminat ve cezai şartların” gider kaydedilmesi mümkün değildir. Böyle bir durumun tespiti halinde vergi tarhiyatı ve vergi cezası ile karşı karşıya kalınacağı bilinmelidir.
  (Alıntıdır)
  Konu smtzdmrr tarafından (13.Aralık.2017 Saat 10:56 ) değiştirilmiştir.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  1.007
  Bunu ben de okumuştum .. yani kdv siz tazminat ödenecek .. fatura karşı taraf kesse de olur kesmese de .. değil mi ?

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Ekim.2014
  Mesajlar
  282
  Malın iadesi için sözleşmeye istinaden karşı tarafın KDV'siz fatura düzenlemesi lazım.Ödeme yapmaları içinde,yevmiye kayıtları içinde sağlıklı olur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 5
  Son Mesaj : 04.Ağustos.2019, 00:59
 2. Tazminat
  Konu Sahibi muki Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 16.Mayıs.2014, 12:44
 3. Tazminat
  Konu Sahibi oglak73 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 05.Ekim.2011, 09:17
 4. Tazminat
  Konu Sahibi strikerman Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 03.Şubat.2009, 10:41
 5. Tazminat
  Konu Sahibi altun Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 17.Şubat.2006, 11:42

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36