kamu işçi maaş

Konu: Yurtdışı Online Satış Gelir Vergisi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Şubat.2018
  Mesajlar
  1

  Yurtdışı Online Satış Gelir Vergisi

  Buradaki şirketim aracılığı ile yurt dışındaki sitelerde yabancı şahıslara mal satacağım. Yurt dışına malı Mikro ihracaat ile yollayacağım. Yurt dışındna satılan maldan ilgili ulke (ABD ) gelir vergisi alacak . Turkiyde de urettiğim veya satın aldığım malı , bu sitelerde satınca buraya transfer edeceğim para nedeniyle şirketim bir gelir elde edecek. Bu durumda hem ABD de hem de Turkiyede iki defa mı gelir vergisi vereceğim. Tşk..


 2. #2
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.491
  Gelir Vergisi Kanunu Yönünden Değerlendirme

  Gelir Vergisi Kanunumuzun 1 inci maddesinde, Gerçek kişilerin gelirleri gelir vergisine tabiidir. Gelir bir gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarıdır. hükmüne yer verilmiş olup, yine Kanunun Tam Mükellefiyet başlıklı ikinci bölümünün 3 üncü maddesinin 1 numaralı bendinde; Türkiyede yerleşmiş olan gerçek kişilerin Türkiye içinde ve dışında elde ettikleri kazanç ve iratların tamamı üzerinden vergilendirileceği hükme bağlanmıştır.

  Öte yandan, yine Gelir Vergisi Kanunumuzun 4 üncü maddesinde,  Türkiyede yerleşmiş sayılma şu şekilde tanımlanmıştır.

  İkametgahı Türkiyede bulunan (İkametgah, Kanunu Medeni 19 uncu ve müteakip maddelerinde yazılı olan yerlerdir.)
  Bir takvim yılı içinde Türkiyede devamlı olarak altı aydan fazla oturanlar (Geçici ayrılmalar Türkiyede oturma süresini kesmez. hükmü yer almıştır.
  Yine Gelir Vergisi Kanunumuzun 37. maddesinde ise, Her türlü ticari ve sınaî faaliyetlerden doğan kazançlar ticari kazançtır. hükmü yer almıştır.

  Bu hükümlere göre, Türkiyede vergi mükellefi tam mükellefiyete tabi olması nedeniyle, yurtiçinde ve dışında elde ettiği kazanç ve iratların tamamı üzerinden vergilendirilecek olup, sahibi olduğu internet sitesi üzerinden ticari faaliyet kapsamında yurtiçinde ve dışında yapılan mal satışları dolayısıyla elde ettiği gelirlerin Türkiyede vergilendirileceği tabiidir.


  Katma Değer Vergisi Kanunu Yönünden Değerlendirme

  Katma Değer Vergisi Kanunumuzun 1/1. maddesinde Türkiyede ticarî, sınaî, ziraî faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin katma değer vergisine tabi olduğu belirtilmiştir.

  Yine Katma Değer Vergisi Kanunumuzun 6. maddesinin (a) bendinde; malların teslim anında Türkiyede bulunması gerektiği hüküm altına alınmıştır.

  Bu itibarla, yurt dışından temin edilip yine yurt dışında teslimi gerçekleştirilen mallar katma değer vergisinin konusuna girmediğinden söz konusu teslimler dolayısıyla katma değer vergisi hesaplanmaması gerekmektedir.


  Vergi Usul Kanunu Yönünden Değerlendirme

  Vergi Usul Kanunumuzun;

  227 nci maddesinde; Bu Kanunda aksine hüküm bulunmadıkça bu Kanuna göre tutulan ve üçüncü şahıslarla olan münasebet ve muamelelere ait olan kayıtların tevsiki mecburidir.

  229 uncu maddesinde; Fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır.,

  231 inci maddesinin (5) numaralı bendinde ise “Fatura, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azamî yedi gün içinde düzenlenir. Bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılır. hükümleri yer almaktadır.

  Buna göre;

  Yurt dışında satışı yapılan ürünler için teslim tarihinden itibaren yedi gün içinde müşterileriniz adına fatura düzenlenmesi,
  Tedarikçi firma tarafından da şahsa veya firmaya satılan mallar için yedi gün içinde fatura (tedarikçinin yurt dışındaki bir firma olması halinde ilgili ülke mevzuatına göre muteber bir belge) düzenlenmesi, gerekmektedir.
  Konu ferhat tarafından (26.Şubat.2018 Saat 22:40 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Online Oyun Ürünü Satış Vergilendirmesi Hk.
  Konu Sahibi cgh0gy Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 18.Kasım.2018, 22:48
 2. Online Satış Yapan Vergi Kaçakçılarını İhbar Hakkında
  Konu Sahibi Wehrmacht Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 28.Şubat.2016, 01:02
 3. Online satış için
  Konu Sahibi kemal789 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 03.Nisan.2012, 09:00
 4. Yurtdışı temsilcilik ofisi personel ücretlerinin gelir vergisi açısından durumu
  Konu Sahibi burockoli Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 19.Ocak.2012, 02:21
 5. Gelir Vergisi Mükellefinin yurtdışı çalışması
  Konu Sahibi muh1111 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 10.Haziran.2010, 16:04

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36