cfo-bmi

Konu: Nakliyeci İşe Başlaması

Nakliyeci İşe Başlaması

Merhaba,

Temmuz 2006'da Yeni araç alıp İlk Defa mükellef olacak bir nakliyeci Aracın Trafik Tescilini Ağustos 2006 da yaptırırsa;

Soru 1- İşe Başlama Tarihi Aracın Fatura Tarihi mi olacak yoksa Trafik Tescil Tarihimi?

Soru 2-Eğer Tescil Tarihi olursa, Temmuz 2006 ayına kesilen faturanın Ağustos 2006 ayına işlenmesi sakınca doğururmu.?

Soru 3- İşe Başlama Tarihi Fatura tarihi olursa Defter Tasdiğini yaptırmadığı için ceza kesilirmi?

Cevaplarınızı bekliyorum.

İyi Çalışmalar.

Nakliyeci İşe Başlaması

VERGİ USUL KANUNU GENEL TE İŞE BAŞLAMA BİLDİRİMİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR:TEBLİĞİ (SIRA NO:173)

167 sıra sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde açıklandığı gibi vergi mükelleflerinin işe başlamadan önce ilgili vergi dairelerine işe başlama dilekçelerini vererek bildirimde bulunmaları gerekmektedir.

Uygulamada şirketler ile nakliyecilik faaliyetinden dolayı mükellefıyet tesis ettireceklerin hangi tarihten itibaren işe başladıklarının kabul edilmesi gerekeceği hususunda tereddütler bulunması nedeniyle aşağıdaki açıklamalarına yapılması gerekli görülmüştür.

a) Ticaret siciline tescili müteakip tüzel kişilik kazanacak şahıs veya sermaye şirketleri, ticaret siciline kaydolunmadan önce veya ticaret siciline kaydolunmak üzere müracaat edildiği gün;

b) Ticari plakalı nakil vasıtası sahipleri;

– Taşıtın, faturalı olarak plakasız yeni satın alınmasında, trafik şube veya bürolarına tescil ettirilmeden önce,

– Taşıtın plakalı olarak elden noter senedi ile satın alınmasında, noter senedinin yapılmasından önce veya noter senedinin yapıldığı gün,

İşe başlama bildiriminde bulunacaklardır.

İşe başlamada nakliyecilere ve şirketlere tanınan bu imkan defter tasdiklerinde de uygulanmakta olup, işe başlandığı (aynı) gün yapılan defter tasdikleri de süresinde yapılmış kabul edilmekte ve ceza kesilmemektedir.
    .

Nakliyeci İşe Başlaması

Fatura Tarihi :10/07/2006

Trafik Tescil Tarihi : 01/08/2006

Faturaya Göre İşe Başlama verirsem 10/07/2006 da vermem gerekirdi.

dolayısıyla hem defter tasdikten hem işe başlamayı geç bildirimden ceza kesilebilr.

Tescil tarihine göre Bildirirsem bi sakınca yok gibi görünüyor ama yinede görüş ve önerilerinize bekliyorum.

iyi çalışmalar..

Nakliyeci İşe Başlaması

Alıntı abdsis Nickli Üyeden Alıntı
    Fatura Tarihi :10/07/2006

Trafik Tescil Tarihi : 01/08/2006

......
    Tescil tarihine göre Bildirirsem bi sakınca yok gibi görünüyor ama yinede görüş ve önerilerinize bekliyorum.

....

213 sayılı V.U.K. Mad.153,
    4884 SK ile dğişik VUK Mad.168,
    Otomasyonlu Vergi Daireleri İşlem Yönergesi Mad.7.- 8.

göre;
    VD, fatura tarihini esas alacaktır.defterinizi de işe başlamadan önce tasdik ettirmediğiniz için sonuca katlanmaktan başka çare görünmüyor.

Sayın Andaç,
    işe başlama bildirimleri, işe başlanılan günden itibaren 10 gün içinde yapılıyor.
    [color=green]Kazandığında paylaşmıyorsan; kaybettiğinde de paylaşamazsın[/color]

Nakliyeci İşe Başlaması

sayın abdsis;araç sıfır ise trafiğe tescil edildiği gün eğer noter satışı ile alınırsa noter satışının yapıldığı gün VD.ne işe başlamayı bildirmek ve defter tasdik ettirme zorunluluğumuz var.vergi levhasıda işe başlamadan itibaren bir ay içerisinde yapılır.kolay gelsin.

Nakliyeci İşe Başlaması

Sayın Saliha ve c_emre,

Bilgilerinize katılıyorum, Sizin verdğiniz bilgiler nakliyeciler dışındaki mükellefler için Ancak Sayın M.Hayri ANDAÇ'ın göndermiş tebliğe benzer nakliyecilerle ilgili bir tebliğ olduğunu hatırlıyorum ama tebliği bir türlü bulamadım.

Burada başka bir meslektaş Nakliyecilerde Araçın tescil tarihi esas alınır diye söyledi bununla ilgili bir tebliğ var dedi ancak tebliğ numarasını hatırlayamadı.

Bende o tebliği 2 saat dan beri arıyorum ama bulamadım. Ayrıca Sayın c_emrenin bahsettiği işlem yönergesine nerden ulaşacağımı söyleyen olursa memnun olurum.

iyi çalışmalar.

Ynt: Nakliyeci İşe Başlaması

aygılarımla
    <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)