taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Prim Karşılığı Ayırırken Gider Yazılabilir mi ?

Prim Karşılığı Ayırırken Gider Yazılabilir mi ?

2019 yılına ait prim karşılığı ayırmaktayız. Bu prim 2020 yılında fiili olarak ödenecektir. Gelecek yılda ödiyeceğimiz fakat bu döneme ait prim giderini gider olarak göstermemde sakınca varmıdır yoksa kkeg midir?

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Merhaba
    Sorunuzu tam yanıtını şu an bilemiyorum.Pek araştırmaya da açıkcası pek vaktim yok. Ancak personel çalışma teşviği bağlamında bir primden bahsediyorsanız aşağıdaki makaleyi okumanız belki biraz fayda sağlayabilir.

https://www.dunya.com/kose-yazisi/pe...ramiyeler/6883
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

personele ödenecek prim bordroda yer almıyor ve fiili olarak sgk primi, gelir vergisi ödenmiyor ise hesaplarınızda karşılık ayırsanız da gider olarak yazılması mümkün bulunmamaktadır.

Malumları olduğu üzere - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Malumları olduğu üzere Guest
    Personele ödenecek performans primi benzeri bir primse kkeg olur. Ücret mahiyetindeki bu gideri ancak ödendiğinde gider yazabilirsiniz. Öte yandan, kurumlar vergisi beyannamesini verene kadar ödeme yapmanız halinde ilgili gideri kurumlar vergisi matrahınızdan indirmenizde sakınca yoktur.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı Malumları olduğu üzere Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Personele ödenecek performans primi benzeri bir primse kkeg olur. Ücret mahiyetindeki bu gideri ancak ödendiğinde gider yazabilirsiniz. Öte yandan, kurumlar vergisi beyannamesini verene kadar ödeme yapmanız halinde ilgili gideri kurumlar vergisi matrahınızdan indirmenizde sakınca yoktur.
    Sayın Malumları olduğu üzere,

Bu bilgi tamamen yanlış. Hangi ad altında olursa olsun personele ödenecek primler ücret sayılır bordroya dahil edilerek ödenir. Gerçek bir giderdir. Benzer bir prim şirketlerin YK üyelerine ödenecekse Kar Payı gibi işlem görür ve ödeme ve dağıtımı Genel Kurul kararına bağlıdır.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Alıntı EROS77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2019 yılına ait prim karşılığı ayırmaktayız. Bu prim 2020 yılında fiili olarak ödenecektir. Gelecek yılda ödiyeceğimiz fakat bu döneme ait prim giderini gider olarak göstermemde sakınca varmıdır yoksa kkeg midir?

Sayın EROS77,

Kime ve ne primi olduğu konusunda açıklık getirirseniz doğru cevap alma şansınız artar.

Saygılar,
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu bilgi tamamen yanlış. Hangi ad altında olursa olsun personele ödenecek primler ücret sayılır bordroya dahil edilerek ödenir. Gerçek bir giderdir. Benzer bir prim şirketlerin YK üyelerine ödenecekse Kar Payı gibi işlem görür ve ödeme ve dağıtımı Genel Kurul kararına bağlıdır.
    Sayın ksimkesyan, verdiğim bilginin neresi yanlış anlayamadım. Ben de ücret mahiyetinde bir gider oldugunu belirttim zaten. Bu ücret giderinin kurumlar vergisi matrahında nasıl dikkate alınması gerektiğini anlattım. Verdiğim bikgiler de tamamen doğrudur. Arkadaşın sorusuna cevabınız ne olacak bu durumda? Sizin deyiminizle gerçek bir gider olan bu karşılık giderini henüz ödemeden örneğin ikinci geçici vergide kabul edilen bir gider olarak dikkate alabilecek mi? Ben alamayacak diyorum.

Personele ödenecek performans primi benzeri bir primse kkeg olur. Ücret mahiyetindeki bu gideri ancak ödendiğinde gider yazabilirsiniz.

Bu sizin cevabınız, her iki kısmı da tamamen yanlış, zaten sorunun cevabı değil. Soru doğru olmadığı için ona alıntı ile ayrı cevap yazdım zaten. Ücret ödendiğinde değil tahakkuk anında giderdir. Ödemenin ne zaman yapıldığı önemli değildir. ( Ödemenin yapılmama durumu Borçlar yasası ile ilgili olduğundan o konuya girmiyoruz.) Size yazdığım cevapta da gerekçeyi zaten yazmıştım.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Sayın ksimkesyan, anlatamadığımı düşünüyorum.

Konu sahibi Kvk 1 Seri Nolu Tebliğ 11.11. Bölümünün 2. paragrafına bakarsa olayı çözer. Sizin olayınızın çözümü orada.

Alıntı Malumları olduğu üzere Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın ksimkesyan, anlatamadığımı düşünüyorum.

Konu sahibi Kvk 1 Seri Nolu Tebliğ 11.11. Bölümünün 2. paragrafına bakarsa olayı çözer. Sizin olayınızın çözümü orada.

Hem anlatamıyorsunuz ayrı, yanlışa kulp takmaya çalışmak başka. Benim yazdıklarımı da hiç okumamışsınız. Alıntıladığınız açıklamada ise "Benzer bir prim şirketlerin YK üyelerine ödenecekse Kar Payı gibi işlem görür ve ödeme ve dağıtımı Genel Kurul kararına bağlıdır." yazmıştım zaten onu da söylemeye çalıştığınız 11.11 olduğunu da bilememişsiniz. Ben konuyu iki ayrı duruma göre cevaplandırdım.

Kısaca;

1. Çalışanlara yapılacak hertürlü "Prim Ödemesi" ücrettir, tahakkuku yeter. Yasalara uygun ödenen hiçbir ücret KKEG sayılmaz.

2. Şirket YK üyelerine verilecek hertürlü "Prim Ödemesi" (karara bağlı) Kar Dağıtımı sayılır. "Gider Değildir." Bu nedenle KKEG de yazılamaz. Genel Kurul karar tarihine göre kayda alınır ve kardan karşılık ayrılır. Nakden yada hesaben işlem anında Stopaj yapılması zorunludur.

Bence birkez daha okuyun.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)