kamu işçi maaş

Konu: Yurtdışından Gelen Para

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2005
    Mesajlar
    216

    Yurtdışından Gelen Para

    merhaba bir arkadaşıma yurdışındaki bir firmadan para geliyor. oda bu parayı türkiye de sosyal medyada canlı yayın yapanlara ödüyor.paranın sadece % 10 kendisinin.

    bu husustaki vergisel yükümlülük nasıl olacak ?

    arkdaşım şirket kurması durumunda vergi öder mi ?

    herhangi bir stopaj doğar mı

    net bir cevap alamadım . bu konuda bilgisi olan üstadlardan yardım bekliyorum.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ekim.2005
    Mesajlar
    216
    Konu ile ilgili bilgisi olan yok sanırım .(

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2019
    Mesajlar
    6
    Sayın fatmanur

    Öncelikle konuyla ilgili aktardığınız hususların sağlıklı bir değerlendirme yapabilmek için yeterli olmadığı kanısındayım. Şöyle ki, öncelikle arkaşınızın gerçekleştirdiği faaliyetin tanımlanması gerekmektedir. Arkadaşınızın faaliyeti GVK madde 8 kapsamında, yurtdışındaki şirketin "daimi temsilciliği" şeklinde olabilir. Yahut faaliyetin belirli bir sermaye ve organizasyon altında gerçekleştirildiği varsayımı ile doğrudan ticari kazanç hükümlerine tabi olması düşünülebilir. Ancak durumun serbest meslek faaliyeti kapsamında gerçekleştirilmesi de pekala mümkün. Dolayısıyla arkadaşınızın faaliyetinin niteliğinin tam olarak ortaya konulması gerekmekte. Sizin anlattıklarınızdan: Arkaşınızın söz konusu faaliyetini kendi adına yürüttüğü varsayımı altında, benim kanaatimce ticari kazanç hükümlerine tabi olması (faaliyetin arızi olmadığını düşünürsek) gerekir. Gelen para sosyal medyada yayın yapanlara ödendiğine göre, burada bir reklam hizmetine aracılık yapıldığını düşünüyorum. Bu durumda 476 no.lu Cumhurbaşkannı Kararıyla yapılan değişikleri de göz önünde bulundurmakta fayda var. Söz konusu karar ile GVK'nın 94. maddesi ile KVK'nın 15. maddesi kapsamında sayılanlara internet ortamında verilen reklam hizmetleri vergi kesintisi kapsamına alınmıştır. CB kararında belirtilen hizmeti verenlere veya internet ortamında hizmet verilmesine aracılık edenlere yapılan ödemelerden, ödeme yapılan kişilerin mükellef olup olmamasına bakılmaksızın vergi kesintisi yapılacağı düzenlenmektedir. Öte yandan ticari kazanç varsayımı altında arkaşınızın elde ettiği geliri yıllık beyanname ile beyan etmesi gerekir. Tabi burada belirttiğim hususlar genel olarak varsayımlara dayanmakta. Daha detaylı bilgi verirseniz konuyu daha sağlıklı tartışabiliriz.

    Saygılarımla.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yurtdışından Gelen Eleman
    Konu Sahibi celik_muhasebe Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 06.Şubat.2014, 12:06
  2. Yurtdışından Borç Gelen Para Nakit İade Edilir mi ?
    Konu Sahibi doneri Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 33
    Son Mesaj : 27.Mart.2013, 17:29
  3. Yurtdışından Borç Gelen Para Nakit İade Edilir mi ?
    Konu Sahibi doneri Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 27.Mart.2013, 11:42
  4. Yurtdışından Gelen Faturalar
    Konu Sahibi accountmanager Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Şubat.2007, 22:43
  5. Yurtdışından Gelen Fatura
    Konu Sahibi diver Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 22.Şubat.2006, 18:31

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36