kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By Can Ervar

Konu: Müteahit Kendi Ve Çocukları İçin Daire Yaparsa Değeri

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    224

    Müteahit Kendi Ve Çocukları İçin Daire Yaparsa Değeri

    Merhaba
    Müteahit kendine 2 daire ve 4 çocuğuna 4 daire yapıyor. İnşaat bittiğinde kendine ve çocuklarına kesilecek fatura maliyet değerinden mi hesaplanarak kesilir Yoksa Rayiç değerinden mi? Teşekkürler.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2019
    Mesajlar
    6
    Sayın stajer61

    Müteahhitin kendisine ve çocuklarına yaptıkları daireler Gelir Vergisi Kanunu 41. maddesine göre işletmeden çekiş hükmündedir. İşletmeden ayni olarak çekilen değerlerin değerlemesi ise VUK'un emsal bedel hükümlerine göre yapılmaktadır. VUK'un 267. maddesinde emsal bedel değerlemesi dikkate alındığında genel görüş, gayrimenkullerin 1. sıradaki "Ortalama Fiyat Esasına" göre değerlenemeyeceği yönünde. Gayrimenkuller konusunda VUK'un 267. maddesindeki "maliyet bedeli esası" ile "takdir esasından" hangisinin kullanılması gerektiğine dair çeşitli görüşler mevcut. Benim şahsi düşüncem VUK 267. maddedeki maliyet bedeli esasının kullanılabileceği yönünde. Buna göre işletmeden çekilen gayrimenkuller VUK 267. maddeki maliyet bedeli esası hükümlerine göre; Maliyet bedeline % 10 ilave edilmek (anlattıklarınızdan satış türünün perakende olduğunu varsayıyorum) suretiyle işletmeden çekilebilir. Bu Gelir Vergisi uygulamasına ilişkin durum. KDV bakımından ise KDV Kanunu'nun 27. maddesi kapsamında "Katma değer vergisi uygulaması bakımından emsal bedelin tayininde genel idare giderleri ve genel giderlerden mamule düşen hissenin bedele katılması mecburidir." hükmünün dikkate alınmasında fayda var.

    Saygılarımla.
    stajer611 bunu beğendi.
    Vergi, asla sadece vergi değildir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Müteahit Kendi Binası Yapım İşi
    Konu Sahibi stajer611 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 21.Mayıs.2018, 12:22
  2. Daire Satışında Kdv Oranı Ve Arsa Vergi Değeri
    Konu Sahibi SerhanSerhan Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 04.Ekim.2017, 17:04
  3. Firma Kendi Beyannamede Düzeltme Yaparsa Uzlaşma Hakkı Varmıdır?
    Konu Sahibi SerhanSerhan Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Şubat.2016, 00:59
  4. İşçilere Çocukları İçin Kreş Yardımı Yapılması
    Konu Sahibi sehermelek Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 21.Haziran.2013, 16:01
  5. Şirket Ort. Kendi Çocukları İçin Yaptıkları Eğitim Masraflar
    Konu Sahibi MEHSUM Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 30.Kasım.2006, 17:19

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36