kamu işçi maaş

Like Tree6Beğeni

Konu: Birden Fazla Ücret Geliri Elde Edenlerin Vergi Hesaplamaları Hk

  1. #11
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.403
    Internette bu konuda güzel bir sirküler buldum.

    Daha önce çalışmış olduğu işverenden elde ettiği kümülatif ücret matrahının yeni iş yerinde çalışacağı süre içerisinde elde edeceği ücret matrahı ile ilişkilendirenlerin beyanname vermesi gerekir mi?

    Genellikle grup şirketleri içindeki iş değişikliklerinde rastlanılan, kümülatif ücret matrahının yeni iş yerindeki ücret matrahı ile ilişkilendirilmesi durumunda da (her ne kadar fark vergi çıkmayacak olsa da) beyanname vermek gerekmektedir.

    160 seri no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği'nde, "… Buna göre, bir hizmet erbabının birden fazla işverenden ücret alması halinde, her bir işverenin ödediği ücretler, ayrı ayrı vergilendirilmektedir. Dolayısıyla vergi tarifesi, her bir işverenin ödediği ücrete, diğer işveren veya işverenlerin ödediği ücretle ilgilendirilmeksizin ayrı ayrı uygulanmaktadır. Ancak, söz konusu ücretlerin gayrisafi tutarları toplamının, Gelir Vergisi Kanununun 86. maddesinde belirtilen haddi aşması halinde, bu ücretlerin yıllık beyanname ile beyan edilmesi gerekmektedir..." açıklamalarına yer verilmiştir.

    Başka bir anlatımla, vergi tarifesi kümülatif ücret geliri toplamına değil her bir işveren tarafından ödenen ücrete, diğer işveren veya işverenlerin ödediği ücretle ilgilendirilmeksizin ayrı ayrı uygulanması gerekmektedir.

    Diğer taraftan, Gelir İdaresinin konuya ilişkin verdiği 23.05.2017 tarihli ve 38418978-120[61-2017/13]-160324 sayılı Özelge’de; yeni işe başlayan personelin çalışacağı süre içerisinde elde edeceği ücret gelirinin vergilendirilmesi aşamasında daha önce çalışmış olduğu işverenden elde ettiği kümülatif ücret matrahının yeni iş yerinde çalışacağı süre içerisinde elde edeceği ücret matrahı ile ilişkilendirilmemesi, yeni iş yerinde söz konusu personelin elde edeceği ücretlerin tevkif suretiyle vergilendirilmesine esas olarak başlangıçta "0" matrahın dikkate alınması gerektiği belirtilmiştir.


  2. #12
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.403
    Aynı anda 2-3 yerden huzur hakkı alanlara yazı gelecek sanırım değil mi ? Sadece sgk lılar mı tespit ediliyor ?

  3. #13
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.467
    Sayın Day-Dream,

    Huzur hakkı ödemeleri de bordroya tabidir, ancak sistem gereği SGK bildirimleri gibi liste halinde bildirim yapılmadığından şimdilik tespiti zor. SGK/Muhtasar birleşiminden sonra bu da kolaylaşacaktır. Ancak birkaç yerden huzur hakkı alınıyorsa bu durumda da yapılması gereken yukarda bahsettiğim "ikinci dilim" esasının gerçekleşip gerçekleşmediğinin kontrolünü sağlamaktır.
    Day-Dream bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  4. #14
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.403
    Değerli üstadım

    Beyannameyi verirken 2 tarafta çalışılan yerlerde elde edilen brüt ücretleri mi yazıp beyan edeceğiz yoksa vergi matrahlarını mı toplayıp beyan edeceğiz ?

    SGK Prim İşçi Payı , SGK İşsizlik İşçi Payı vergi matrahına dahil olmadığı için onları düşerek mi yazmak lazım ?

    Saygılarımla

  5. #15
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.774
    Alıntı Day-Dream Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Değerli üstadım

    Beyannameyi verirken 2 tarafta çalışılan yerlerde elde edilen brüt ücretleri mi yazıp beyan edeceğiz yoksa vergi matrahlarını mı toplayıp beyan edeceğiz ?

    SGK Prim İşçi Payı , SGK İşsizlik İşçi Payı vergi matrahına dahil olmadığı için onları düşerek mi yazmak lazım ?

    Saygılarımla
    Beyannameye brüt ücretleri yazdıktan sonra sgk+işsizlik payı indirim olarak girilecek, buradan vergi matrahı oluşuyor. Yıl içerisinde kesilen vergileri de yazdıktan sonra ödeyeceğiniz vergi ortaya çıkacak...
    Day-Dream bunu beğendi.

  6. #16
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.403
    Üstad çok teşekkür ederim.Kişi işten ayrılmış, şahıs firması kurmuş o zaman gelir vergisi dilimi ile ilgili bir şey yapacak mıyız ?
    Saygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Birden Fazla Gelir Elde Eden Mükellefin Geçici Vergisi Hakkında.
    Konu Sahibi weronx Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 16.Ağustos.2013, 10:19
  2. Birden Fazla Yerden Ücret Alanlar
    Konu Sahibi Day-Dream Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 28.Şubat.2013, 21:14
  3. Gelir Vergisi Sirküleri/75 Ücret ve diğer gelir elde edenlerin dikkatine.!
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 26.Şubat.2011, 08:56
  4. Birden Fazla İşverenden Elde Edilen Ücretler
    Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 19.Mart.2009, 09:40
  5. Birden fazla işverenden ücret alanların....
    Konu Sahibi irfan Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 03.Haziran.2006, 16:54

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36