cfo-bmi

Konu: Hangi Kur?

Hangi Kur?

İyi günler,

Haziran ayında banka hesabımıza bir miktar döviz yatırdık. Bankadan aldığımız dekontta, bankanın o gün uyguladığı kur yazıyordu ve değerlememizi o kur üzerinden yaptık.

Sonradan değerlendirmeye esas olması gereken kurun bankanın dekontunda yazılan kur mu yoksa TCMB döviz alış kuru mu olması gerektiği anlaşmazlığı doğdu ki biz normalde bu tür işlemlerimizi değerlendirirken, belge üzerinde yazılı herhangi bir kur yoksa TCMB döviz alış kuru kullanırız.

Bir de bu dövizi daha sonra kullandık ve bir kur değerlemesi yaptık. Bu yatırdığımız zamanki dekontta olan kur yerine TCMB kurunu yazarsak ortaya daha fazla bir kur farkı gideri çıkıyor.

Acaba şimdi ne yapmamız gerekiyor. Bankaya yatış kurunu dekont üzerinde bir kur olduğu halde TCMB kuru olarak mı alalım (ki bu halde dövizi kullandıktan sonra meydana gelen kur farkı giderinde bir artış meydana geliyor ki bu da yarın öbür gün bir incelemede sakınca doğurabilir diye düşünmekteyiz) yoksa kuru dekonttaki kur olarak mı esas alalım.

Bu konuda bir mevzuat falan var mıdır acaba?

İyi çalışmalar

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Hangi Kur?

Kod:
    T.C. 

MALİYE BAKANLIĞI 

İstanbul Defterdarlığı 

Usul Gelir Müdürlüğü 

SAYI : B.07.4.DEF.0.34.18/VUK-280 19.07.2001-5337 

KONU : Dövizlerin işletme hesaplarına hangi kur üzerinden intikal ettirileceği hk. 

.................................................. 

................................................... 

İlgi: .......................tarihli dilekçeniz. 

Dilekçenizde sorulan hususlar incelenmiştir. 

Bilindiği gibi, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 280’nci maddesinde; “Yabancı paralar borsa rayici ile değerlenir. Borsa rayicinin takarrüründe muvazaa olduğu anlaşılırsa bu rayiç yerine alış bedeli esas alınır. 

Yabancı paranın borsa rayici yoksa, değerlemeye uygulanacak kur Maliye Bakanlığınca tespit olunur. 

Bu madde hükmü yabancı para ile olan senetli veya senetsiz alacaklar ve borçlar hakkında da caridir...” hükümleri yer almıştır. 

Öte yandan, 130 ve 217 seri Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerinde belirtildiği üzere, değerleme günü itibariyle Maliye Bakanlığınca kur ilan edilmediği durumlarda T.C. Merkez Bankasınca ilan edilen kurların esas alınması uygun görülmüştür. 

Bu hükümlere göre, ticari kazancın tespitinde tahakkuk esası cari olduğundan para ile olan alacak ve borçların tahakkuk ettiği tarihte geçerli kurlar üzerinde değerlemeye tabi tutularak kayıtlara intikal ettirilmesi gerekmekte olup, tahsilat veya ödeme safhasında kur değişikliği olmuşsa tahsilat ve ödeme tarihindeki kur üzerinden değerleme yapılacağından hasıl olan farkın duruma göre kar veya zarar hesabına intikal ettirilmesi gerekmektedir. 

Bu durumda, 

1-Firma sahiplerince, işletmeye verilen döviz cinsinden borçların kayıtlara intikal ettirildiği tarihteki döviz alış kuru üzerinden değerlemeye tabi tutularak, 

2-Bankalara yatırılan dövizlerin, banka dekontlarında yazılı kur üzerinden, 

3-Yurt dışına transfer edilen dövizlerin, transfer tarihindeki kur üzerinden değerlemeye tabi tutulup, 

İşletme kayıtlarına intikal ettirilmesi gerekmektedir. 

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Hangi Kur?

Teşekkür ediyorum üstadım.

Saygılar,
    İyi çalışmalar

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Hangi Kur?

TCMB kuru ancak dönem sonunda döviz ve efektif cinsinden borç ve alacaklarınızı değerlemek için kullanılır. Sizin elinizde bir belge var ve fiilen o günkü değerini gösteriyor. Bunun dışında bir kayıt yapmak doğru olmaz.
    Sn. Güneşin de belirttiği gibi banka kuru üzerinden işlem yapacaksınız.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Hangi Kur?

Alıntı barbaros Nickli Üyeden Alıntı
    Teşekkür ediyorum üstadım.

Saygılar,
    ops: Hocam biz daha neyiz ki, iyi bi ortam yakalasak belki az çok bişeyler öğrenecez de olmayınca olmuyo demek ki. Yine de övgü için teşekkürler.

Hangi Kur?

Alıntı Ogün Güneş Nickli Üyeden Alıntı
    Hocam biz daha neyiz ki, iyi bi ortam yakalasak belki az çok bişeyler öğrenecez de olmayınca olmuyo demek ki. Yine de övgü için teşekkürler.
    Sanırım, profiliizde Stajer yazdığı halde Ustadım diye hitabetmemden dolayı bunu söylüyorsunuz. Siz ya da başkası aksini iddia etse bile benim için üstadsınız.

Birşeyler öğrenecek ortama gelince, sizi bilmem ama ben burada o ortamı yakalamışım zaten. :wink:

Siz ve diğer üstadlarıma tekrar saygılarımı sunuyorum.
    İyi çalışmalar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)