kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: yıl içinde mükellefin devralınması

yıl içinde mükellefin devralınması

slm...yıl ortasında muhasebecisini değiştirmek isteyen bir mükellef nasıl bir yol izlemelidir. Muhasebecisi defterini vermek istemiyorsa ne yapılabilir.

Sayın Mesut,

"Defterini Vermek İstemeyen Muhasebeci" olmakta "Defteri Almaya Çalışan Muhasebeci" olmakda pek hoş bir durum değil.Benim arzum gönülsüz iş yapılmaması bizimle çalışmak istemeyene gidebilirsin diyebilmek olmakla birlikte mevcut kurallara göre bildiğim kadarıyla sözleşmelerimiz bir yıllık, müşteri sözleşmenin feshi için haklı bir nedene sahip değilse bir yıllık ücretini ödemek suretiyle defterlerini alabilir defterleri alamamak gibi bir durum söz konusu olamaz.İzlenmesi gereken yol (devir teslim tutanağı vs.) malumunuzdur.
    aygılarımla
    <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

sözleşmenin mükellef tarafından fesih edilirse mükellef bir yıllık sözleşme yaptığı için o yıl için tüm muhasebe ücretlerini ödemek zorundadır.

Sayı :
    Tarih :

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı’na
    KONYA
    3568 Sayılı Yasanın 2/A-a Maddesinde belirtilen İşyeri Çalışma usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmeliğin 24. Maddesi gereği sözleşmeli olarak yaptığım aşağıdaki bilgileri yazı İŞ SAHİBİ’nin beyan ettiği .................................................. .................................................. .............. .................................................. .................................................. .................................... bu gerekçeden dolayı defterini aşağıda bilgileri bulunan meslek mensubuna götürmek istemektedir.

Gerekçe nedeni ile tarafların Çalışma usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmeliğin 8/c, 10 ve 48. Maddelerine uyulup uyulmadığının tespitini, uyulmaması durumunda yasanın 48. Maddesinin takibini, devralan kimse meslek mensubu değilse Yasa’nın 3. Maddesinin uygulanmasını ve sonuçlarının bildirilmesini arz ederim

DEVRALAN MESLEK MENSUBUNUN/Kişinin DEVREDEN MESLEK MENSUBU
    Adı Soyadı : Adı Soyadı :
    Ünvanı : Ünvanı :
    Oda Sicil No : Oda Sicil No :
    Adresi : Adresi :

Telefonu : Telefonu :

İŞ SAHİBİ MÜKELLEFİN İMZA
    Adı Soyadı :
    Ünvanı :
    Vergi Dairesi :
    Adresi :

Telefonu :

……/……/200... yılı defter ve belgelerimi teslim ettim.

İMZA

yukarıdaki forun doldurulması da gerekmektedir.
    daha fazla bilgi için smmahmet@hotmail.com dan yardım alabilirsiniz.

K O N Y A L I
    Küçükken her akşam tanrıya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim sonra tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım ertesi sabah gidip kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam tanrıya günahlarımı affetmesi için dua ettim ! ! ! <br />AL CAPONE

mevlutozarslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    mevlutozarslan Guest

eger sözleşme yapılmamışsa ; mükelefle eski muhasebeci arasında sözleşme yapılmamışsa nasıl olacak..

eski muhasebecisi bu durumda defterleri vermek istemiyorsa?
    defterleri almak için ne türlü bir yol izlenmeli?

Sayın mevlutozarslan;
    Muhasebecinin defterleri vermemesi için geçerli bir sebebi olması lazım ama hiçbir sebepin de buna mani olacağını sanmıyorum.Herkes istediği hizmeti istediği yerden veya şahıstan almakta serbesttir.Bence yapılması gereken savcılığa suç duyurusunda bulunmak olacaktır.
    İYİ ÇALIŞMALAR..<br />Fatih Başdemir<br />Başarının %5 i yapmayı bilmekten,% 95 i yapabilmekten oluşur.

Meslekdaşlar
    Bir hafta kadar oluyor mükellef geldi.Ben muhasebecimi değiştirmek istiyorum yardımcı olurmusun diye;
    -Neden değiştiryorsun?
    Mükellef - Ücret çok istiyor.
    -Ne kadar istiyor?
    Mükellef - tarifeden
    Mükellef - üç senedir ücret ödemedim.sadece cüzi biraz ücret ödedim.
    Mükellef - ücreti düşük tutanlar kadar ödeyeyim diyorum kabul etmiyor.
    Mükellef - nasıl defterlerimi alırım ve size getiririm
    -Yapmanız gereken tek şey ücretinizi ödemeniz.Dosyalarınızı eksiksiz almanız.Başka bir alternatif söz konusu değil.
    -benim ücretimde şudur.
    Mükellef - tamam anlaşıp size geleyim.

-mükellef daha yanıma uğramamıştır.
    başka söze gerek yok diye düşünüyorum.
    Day-Dream bunu beğendi.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

değerli arkadaşlar,
    olaya sayın kum'un değerlendirmesi açısından da bakalım. bir mükellef niçin yıl ortasında muhasebeci değiştirir ki. bu foruma çoğu zaman meslektaşlarımızın yazdığı gözönüne alınırsa mutlaka muhasebecisi ile görüşme yolları bulunmalıdır. bazı mükellefler işin kolayını bulup bu yıl sana ertesi yıl bana gelip işini bedavaya getiriyorlar.

Sayın Dinçer Kum,
    Ücret konusu bu mesleğin kanayan yarasıdır hepimizin malumu.Bu konu daha önce ve hala forumda güncelliğini korumaktadır.Yazdıkarınıza katılıyorum.Başka bir söze gerek yoktur...
    İYİ ÇALIŞMALAR..<br />Fatih Başdemir<br />Başarının %5 i yapmayı bilmekten,% 95 i yapabilmekten oluşur.

mevlutozarslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    mevlutozarslan Guest

Alıntı fbasdemir Nickli Üyeden Alıntı
    Sayın Dinçer Kum,
    Ücret konusu bu mesleğin kanayan yarasıdır hepimizin malumu.Bu konu daha önce ve hala forumda güncelliğini korumaktadır.Yazdıkarınıza katılıyorum.Başka bir söze gerek yoktur...
    Ücret konusundaki problem bu mesleği yapmaya yetkisi olmadığı halde yapanalar yüzünden oluşmaktadır.. Belgesiz defter tutanların sayısı azımsanmayacak ölçüde..

Haksız bir rekabet ortamı yaratmaktadırlar.. aYrıca Meslek Mensubları da tarifeye göre aidat toplayamamakta ; hatta bu kişiler yüzünden müşteri bulamama sorunu yaşamaktadırlar..

Bu sorun için yetkili kurumlar önlemler almalı..
    ağır yaptırımlar uygulanmalıdır..

Değerli Meslektaşlarım,

Bugün yaygın olarak muhasebeci seçiminde ücretin ne kadar olduğu hala müşteri açısından önemlidir.Bunu hepimizce malum birçok nedeni vardır.Ücret tarifesi bizim için vardır ve uygulayacak olan bizleriz.Müşterinin ücret tarifesini baz almamasını bu nedenle daha az ücretle iş yaptırmaya çalışmasını yadırgamamalıyız.Bu onun doğal davranışıdır.Bizim içinde bir hizmet veya mal alırken hizmeti veya malı satanın tarifesi çok önemli değildir.

Sayın Kum, müşterinin kendince haklı muhasebeci değiştirme nedeninin (daha düşük ücretle iş yaptırma) meslek mensubu açısından geçerli ve doğru olmadığını hem potansiyel bir müşteriyi kırmadan hemde onu çaresiz bırakmadan çözmüş tebrik ederim.Benim acizane tavsiyem bu çözüme uygun olarak "mükellef" yerine "müşteri" kelimesinin kullanılmasıdır.

Aşırı rekabet nedeniyle tarife altında çalışmak zorunda kalanları bir nebze anlamakla birlikte hak ettiğimiz kazancı sağlayacak kaliteli hizmeti sunabilmek için iş akdimizin uzun sürmesi gerekliliği karşısında bu süreçte ilk başta tarife altında iş yapan meslek mensubununda zarar göreceğini bilmesi, yetersiz ücretin verilen hizmetin kalitesini düşüreceği tahsilat yapılamamasına neden olacağı ve nihayetinde müşterinin kaybedileceği malumdur.

Ücret düşüklüğünün verilen hizmet kalitesinde de düşüklüğe neden olacağı ve bu suretle üstlendiği risklere değmeyeceği müşteriye yalın bir biçimde hissettirildiğinde ise ücret tutarı ve tahsilatı yavaş yavaş sorun olmaktan çıkacaktır.Müşteri yıllandıkça saygın bir müşteri meslek mensubu ilişkisi geliştirildikçe "görünüşte emsallar"ine göre yüksek ücret ödediğini düşünsede müşteri ücret ayarlamalarında dahi anlayışla davranacak gereksiz itirazlarda bulunmayacaktır.Ücretin tarifeye dayandırılmasının faydası bugün için açıktır ancak müşterinin tarife zoruyla disipline edilmesi belli bir ücreti ödemeye zorlanması değilde tarifeninde yardımıyla ücretin yüksek olmadığı konusunda aydınlatılmasına ücreti iradesiyle kabullenmesine çalışılmalıdır.

Sunduğumuz hizmet birçok müşterimiz açısından elle tutulur gözle görülür değildir ama belirli bir zaman aralığında artıları ve eksileri toplandığında ücret sorununu aşmaya rahatlıkla yeterlidir.Ve 2-3 yıl çalıştıktan sonra ücret ayarlamalarımızı-artışlarını nasıl bulduğunu sorduğumuz bazı müşterilerimizden "münasibi neyse siz onu istersiniz biz size güveniyoruz", "paradan daha önemli şeyler var ve biz verdiğimizden fazlasını kazanıyoruz-tasarruf ediyoruz, gereksiz zaman harcamaz, olur olmaz cezalar yemez olduk" laflarını duyabiliyorsunuz.Bu da yeterli ücrete artı olarak keyf veriyor insana.

Meslek mensubu öncelikle inandığı değerlere sarılıp sonra kendi dizine dayanacak ve ardından hakettiği ücretide birlik ve beraberliğide bulacaktır.Ortama ve olumlu olumsuz uygulamalara böyle bakmakta yarar görüyorum.
    aygılarımla
    <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)