taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Alt Kiracı...

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2006
    Mesajlar
    16

    Alt Kiracı...

    A Ltd Şti. bir şahıstan(vergi mükellefiyeti olmayan) kiraladığı iş yerinde faliyet halinde iken, işyerinin bir bölümünü, bir başka vergi mükellefine kiraya veriyor. Burada 1. kiracı ile 2. kiracı arasında kira işleminden dolayı kdv li kira faturası kesilmesi gerekir. Fakat itirazımıza ragmen vergi dairesi aynı zamanda muhtasar beyanname ile stopaj kesintisi yapılmasını istiyor. Bu uygulamayı degerlendirirseniz sevinirim.


  2. #2
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Alt Kiracı...

    ilk kira sözleşmesinde "kiralanan yer kısmen veya tamamen bir başkasına devredilemez, kiralamaz." gibi bir madde varmı?

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    134

    alt kiracı

    burada kiralayan ltd şti, alt kiracı ise şahıstır.
    borçlar kanuna göre alt kiracı mümkündür ancak gayrimenkul kiraları hakkında kanuna göre bu ancak malikin rızası ile mümkündür. sorunuzda bu iznin olduğu kabul edilirse, kiralayan ltd şti olduğundan gvk 94 e göre vergi tevkifatı gerekmez. 5520 sayılı yasaya göre de(15. madde) tevkifat konuları içinde soruya konu ödeme yer almamaktadır. 5422 sayılı yasaya göre tevkifat zaten yoktu.
    kolay gelsin

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    287

    Alt Kiracı...

    kira kontrotında malikin rızasının olup olmadığı vergi kanunları açısından önemli değildir. bu kiracı ile kiralayanın vergi kanunları dışında tartışacakları bir konudur. vergi kanunlarına göre bu bir kiralamadır ve ortada bir kira geliri vardır.

    sn alper buke, bu konuda vergi dairelerinde şu şekilde bir anlaşmazlık doğuyor. vergi dairesi kiralanan gayrimenkulun işletmenin aktifinde kayıtlı olup olmadığına bakıyor. eğer g.menkul işletmenin aktifinde kayıtlı değil ise bunu gayrimenkul sermaye iradı olarak düşünüyor.

    şahıs mükellefiyetlerde alt kiracı yada ilk kiracı olması önemli değil. eğer şahıs kiraladığı g.menkulu mükellef dahi olsa kiraya verirse aktifinde kayıtlı olmaması nedeni ile tevkifat yapması gerekiyor.

    ancak sizin durumunıuzda ilk kiracı şirket olduğu için, şirketin tüm kazançları kurum kazancı olarak düşünüleceğinden burada bir g.menkul sermaye iradından sözetmek mümkün değil ve bu nedenle de tevkifat yapılmaz.

    vergi dairesi burada bir kargaşa yaşıyor sanırım.
    İyi çalışmalar<br />İsmail ŞENGÜN

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Emlak Vergisi Ve Kiracı
    Konu Sahibi oky Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 26.Mart.2016, 11:16
  2. Alt Kiracı Hk...
    Konu Sahibi frida Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 20.Haziran.2015, 12:41
  3. Yeni Kiracı ve Stopaj Hakkında
    Konu Sahibi figo102009 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 15
    Son Mesaj : 15.Eylül.2014, 09:17
  4. 1 Kira Sözleşmesi 2 Kiracı
    Konu Sahibi karol Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 04.Eylül.2014, 09:11
  5. Kiracı
    Konu Sahibi ekrems35 Forum Borçlar Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 08.Şubat.2012, 11:50

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36