............. Ziraat Odası Başkanlığı tarafından yürütülen bir proje var. Projenin Adı "A.B. Kırsal Kalkınma Koyunculuğu Geliştirme Projesi"

Bu proje kapsamında Avrupa Birliğinden gelen paralarla küçük baş hayvanlar alınıp bu hayvanlar, bu işle uğraşan köylü vatandaşlara belirli şartlar dahilinde hibe ediliyor. Söz konusu proje kapsamında yürütülen işler gerek gelir vergisinden, gerekse katma değer vergisinden muaf olup bununla ilgili yazı da alınmış vaziyette. Proje kapsamında sigortalı çalışan işçiler de söz konusu?

Sormak İstediğim Sorular:

1) Bu yapılan işlem için herhangi bir defter tasdik edilmesi gerekiyor mu? Defter tasdik edilecekse hangi defter olmalı bu?

2) Söz konusu proje kapsamında yürütülen işler için Vergi Dairesine başvurulup mükellefiyet tesis ettirmek gerekiyor mu? (Projede çalışan işçiler söz konusu ve bu işçilere ücret ödenmektedir?) Vergi muafiyeti çalışan işçilerden kesilen gelir vergisi stopajı için de geçerlimi?

3) Bu tür faaliyetler Vergi Kanunlarında nasıl değerlendiriliyor, Hani dernek mi, vakıf mı? ya da bilmediğim başka birşey mi?

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Açıkçası ilk defa karşılaşıyorum böyle bir işlemle. Kanun metni ya da bu konu hakkında yazı varsa, gönderirseniz sevinirim.

Teşekkürler,,,