kamu işçi maaş

Konu: Eczane Kar Hesabı?

Eczane Kar Hesabı?

bir eczacı mükellefin faturasını işlerken toplam olarak dikkate alıyorum, yani her kalemi ayrı ayrı yazmıyorum. bu eczanenin karını nasıl hesaplayabilirim.ya da sizler nasıl yapıyorsunuz?

Eczane Kar Hesabı?

İlaç alış faturalarında bir eczacı karı vardır (%27,27). Gayrisafi
    kar, bu en az bu kadardır. Ancak resmi kurumlara yapılan satışlarda
    % 5 iskonto yapılır. Alışlarında ise, peşin iskontosu ve mal fazlası
    vardır. (10'a bir, 20'ye bir gibi.) Bu da % 10 ya da % 5 iskonto
    demektir. Yani sonuç itibariyle, eczacının karı % 22,5'dan başlar, %
    40'lere kadar gider.
    Ayrıca eczaneler büyük mağaza ststüdünde olup, envanter çıkarma zorunluluğu 3 yılda birdir.

Tek sıkıntıları, karlarının çok yüksek çıkmasıdır.Çünkü masrafları
    yoktur. İthal ilaçta ödeme genelde 15 gündür. Vade farkı faturası
    gelebilir. Buna da dikkat edin lütfen.
    600 lü hesaplarda ilaç ve itriyat (kozmetik) ayrı tutun.KDV % 5 lik ve % 18 lik ilaçlar vardır.
    Belediyelerin, eczanelerden işyeri açma ruhsat harcı alamayacağı hususu netlik kazanmıştır.
    aygılarımla,
    <br />
    <br />SMMM R.Sema sinangil

Eczane Kar Hesabı?

sayın Sinangil,
    cevabınız için teşekkür ederim.anladığım kadarıyla ortalama kar verip buna göre işlem yapacağız.vade farkını hangi hesapta takip etmemi tavsiye edersiniz?
    iyi çalışmalar.

Eczane Kar Hesabı?

Sayın arkadaşım
    Genelde ortalama kar oranı ile ilgili İstanbul eczacılar Odasının kendi üyelerine duyurusunu (diğer bilgilerle birlikte )ekrana kopyalıyorum.
    Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Kısaca Aşağıdaki Gibidir:
    1. Vergi beyannamelerinin 3568 sayılı yasayla yetki almış ruhsatlı meslek muhasebeci veya Mali müşavirlerce imzalanması kanun gereğidir.
    2. Muhasebeci veya Mali müşavirlerce yapacağı işlerle ilgili olarak mutlaka sözleşme yapılmalı ve üstleneceği görevlerin çerçevesi ve sorumlulukları belirlenmelidir.
    3. Satın alınan emtia ve yapılan satışlarla ilgili evraklar düzgün bi şekilde saklanmalıdır.
    4. Kirada meydana gelen değişiklikler yazılı olarak muhasebeye bildirilmeli ve beyannameleri buna göre düzenlemeleri sağlanmalıdır.
    5. Yıllık gelir beyannamesi verilmeden önce, her türlü kazanç ve gelirden (faiz,kira, ristürn vb) ve hayat standardınızla ilgili her türlü değişimden doğru olarak muhasebecinizi bilgilendirin.
    6. Şu anda eczanelerde "ortalama kâr haddi" yasal olarak uygulanmamaktadır. Dolayısıyla her eczanenin kâr oranları kendi alış ve satış koşullarına göre değişir.Yani, her eczacı bu koşullara göre kendi kâr oranını muhasebecisiyle görüşerek belirlemelidir.
    7. İşçi giriş ve çıkışları mutlaka muhasebe bildirilmeli, çalışanların SSK'na ve Bölge Çalışma Müdürlüğü'ne bildirimlerinin yapılması sağlanmalıdır.
    8. Çalışanlara ait ödemeler ÜCRET BORDROLARI ile yapılmalı ve ücret bordrolarının çalışanlar tarafından - "maaşını, mesai ücretini aldığına" dair - imzalaması MUTLAK SURETLE SAĞLANMALIDIR. Bankalardan ATM makineleri aracılığı ile ücret ödemeleri yapılıyorsa talimat ve listeler, kanuni saklama süreleri içerisinde saklanması gerekli defter ve belgeler gibi gerektiğinde yetkililere ibraz edilmek üzere saklanmalıdır.
    9. Yıllık ücretli izinler yasada öngörüldüğü gibi kullandırılmalı ve izinlerin kullandırıldığı imzalatılmalıdır. ( Son senelerde çalışanları tarafından "maaşını, mesai ücretini almadığı" ve izin kullandırılmadığı" nedenleri ile mahkemeye verilmiş bir çok meslektaşımız vardır )
    10. Her yıl mutlaka eczanenin envanterini çıkartın. Her 3 yılda bir kesin envanter kanun gereğidir.
    11. Beyanname (muhtasar, KDV, Kira, Stopaj), veri, Bağ-Kur, SSK vb. ödemelerinizi muhasebecinize yaptıracaksanız MUTLAKA "ÖDENDİ" MAKBUZLARINI ve fotokopilerini isteyiniz.
    aygılarımla,
    <br />

Eczane Kar Hesabı?

Vade farklarını
    Bazı SMMM ler 600 hesabın altında tutarlar bazıları 602 hesabın altında tutarlar
    Prof.Dr.Nalan Akdoğan 602 hesap der.Üniversitedeki hocam buna karşı çıkmıştı.Kararı siz verin.Yani iki prof farklı düşünüyordu.
    aygılarımla,
    <br />

Eczane Kar Hesabı?

teşekkür ederim.

Eczane Kar Hesabı?

Sayın R.Sema Sinangil,
    verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim,bende bu konu hakkında soru sormayı düşünürken sn.nizo yolu açmış oldu.Bende yeni açılan bir eczanenin defterlerini tutuyorum ve geçen sene karını ortalama %34 olarak belirledik.İlgililere bilgi olsun diye not ediyorum.ayrıca bu konuda başkaca öneride bulunmak isteyenler lütfen not bırakalım.
    İYİ ÇALIŞMALAR..<br />Fatih Başdemir<br />Başarının %5 i yapmayı bilmekten,% 95 i yapabilmekten oluşur.

Eczane Kar Hesabı?

Eczanelerdeki kar oranını , eczacılar odasından yerli ilaç ve yabancı ilaçlardaki kar oranlarını istiyorum.(en azından kendime bir fikir sunmaktadır)
    Bu şekilde hesaplıyorum.
    genelde - % 19 - % 25 arası değişmektedir.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Eczane Kar Hesabı?

Merhaba sayın Dinçer Kum,
    yaptığınız kar hesabının çok düşük olduğunu düşünüyorum.şuan haziran ayına ait bir fatura duruyor önümde.Genel hüküm vermez elbette ama sadece bir örnek olsun diye göstermek istedim.

ECZACI KARI....: %19.50
    İSKONTO 1......... %7
    İSKONTO 2........: %50
    Eczacı karının %30 ların altına düşmeyeceğini düşünüyorum...
    İYİ ÇALIŞMALAR..<br />Fatih Başdemir<br />Başarının %5 i yapmayı bilmekten,% 95 i yapabilmekten oluşur.

Eczane Kar Hesabı?

Yukarıya yazdığım yazıyı İstanbul eczacılar Odasının sayfasından dün kopyalamıştım.
    6.[size=18px] Şu anda eczanelerde "ortalama kâr haddi" yasal olarak uygulanmamaktadır. Dolayısıyla her eczanenin kâr oranları kendi alış ve satış koşullarına göre değişir.Yani, her eczacı bu koşullara göre kendi kâr oranını muhasebecisiyle görüşerek belirlemelidir[/size].
    aygılarımla,
    <br />

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)