kamu işçi maaş

Konu: 8 Milyar

 1. #11
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  240

  8 Milyar

  8 milyarı aşan tahsilat ve ödemelerin bankadan geçmesinin tek amacı kayıt dışı ekonomiyi bira olsun önlemekti. fakat hiçbir faydası olmadı herzamanki gibi bunada çözüm yolları buldular.
  kayıtdışı ile mücadele sadece maliye bakanlığının alacağı önlemlerle çözülemez. bunun bir çok kolu var en önemliside eğitim ve toplumun bilinçlendirilmesi
  ama kısa vadede çözüm olarak vergi oranlarının düşürülmesi ile bir aşama kaydedilebiri.
  vergi iade sisteminin yaygınlaştırılması başka bir çözüm olabilir.
  geçen gün biri beni arayıp evinde tadilat yaptırdığını ve ve inşaat malzemeleri faturalarının vergi iadesine geçip geçmeyeceğini sordu.
  eğer fatura almazsa inşaatçı %18 indirip yapacak buda yekün teşkil ediyor.
  işte size kayıt dışı ekonomi
  siz olsaydınız fatura alırmıydınız....

  Söylesem tesiri yok;Konuşmasam gönül razı değil (fuzuli)

 2. #12
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  10

  8 Milyar

  hay ağzınıza ve yüreğinize sağlık maliyenin ilk başta kendine bir çekidüzen vermesi şart çıkartığı kanunlarla ali kıran baş keser durumunda daha çok böyle oluncada insanlara itici geliyor vergi ödemek kazancını devletle paylaşmak eğer vergiyi tabana yaymak istiyorsa tabikide mutlak olarak vergi oranlarını indirmek gerekiyor mesala nedir bu kdv nin durumu genel olarak %18 lerde olduğu mütdetce esnaf kesmekten kaçacak vatandaşta olmaktan tabi benim de fikrim pratik olarak kayıt dışının biraz olsun önüne geçmenin yolu bankonotların düşürülmesi umarım ytl den tl geçildiği gün 100 ytl leri tamamen kaldırırlar en azından piyasalardan bankalar ve kurumlar kendi aralarında kullanırlar o ayrı
  hepinize saygılar.......

 3. #13
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  171

  8 Milyar

  A firması B ye 9 milyar fatura kesiyor.
  B firmasıda A ya 5 milyar fatura kesiyor.

  soru :
  4 milyar nakit ödenerek hesap kapatılabilr mi?
  yoksa 9 milyar ban kadan mı ödenmek zorunda?

 4. #14
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  403

  8 Milyar

  Sayın Öğrenci,

  Tevsik zorunluluğu nakit hareketlerini takip için getirirlmiştir.Kaldıki nakit hareketi olmayan işlemlerin nakit hareketine ait belgelerle tevsiki düşünülemez.Yani cari hesapların mahsubu ile yapılan (nakit hareketi olmadan) alacak borç kapatmalarında tevsik zorunluluğu yoktur.Ancak örneğinizdeki fatura bedeli 9.000 YTL olduğundan kalan 4.000 YTL için tevsik zorunluluğu vardır.324 sıra numaralı tebliğde gerekli açıklamalar bulunmaktadır.
  aygılarımla
  <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

 5. #15
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  403

  8 Milyar

  Değerli Meslektaşlarım,

  Tevsik zorunluluğunun bugünkü ortamda işlemeyeceği açıktır.Nedenlerini ise bizler hergün bilfiil içinde yaşayarak biliyoruz.Ekonomiyi kayıtdışına taşıyan etkenler ve etkinler aşağı yukarı malumunuzdur.Kayıtdışı işlemlerin bu kadar yoğun olduğu ve hatta kayıtdışı işlem yapanların-yapmak zorunda olanların bu işlemlerin bir kısmına ellerinde olmayan nedenlerle sebep olduklarınıda biliyoruz.Vergi mevzuatımız istisnalar, muafiyetler,indirimler ve teşviklerle dolu.Ve bu araçlar belli belirsiz tartışmalı düzenlemelerle uygulanıyor.
  KDV ise tam bir problem.Zira KDV yapı olarak istisna ve muafiyete aşırı zaafı olan bünyesi bu araçlara uymayan bir vergi türü.KDV bir zincir ve bu zincirin halkaları olabildiğince homojen olmak zorunda.KDV aşama aşama alınan ve her aşamada küçük küçük alınarak pazarlık konusu yapılmadan kolay tahsili düşünülen bir tüketim vergisi.
  Bizde uygulama nasıl KDV oranları hem farklı hemde oranlar arasında hatırı sayılır uçurum var ve birçok aşamada KDV'siz girdiler var zincirin belirli halkalarında pazarlığa neden olacak yığılmalar var kayıp ve kaçağı önlemek için getirilen yanlış tedbirlerin-uygulamaların sonuçları ise ortada SMİY belge düzenlemede patlama.
  Şimdi bu aşamada tevsik zorunluluğu gibi araçlarla basıncın artırılması yeni sahte çözüm yollarını doğuruyor buda normaldir.En üzücü yanı ise bu yolların yapımında bilgi birirkimi akliteli emeği olan beyin gücümüz işgücümüz harcanıyor.
  Bizim açımızdan tevsik zorunluluğu müşterilerimizin banka hesaplarına daha önem vermeleri ve bize artık hesap hareketleri konusunda daha ciddi bilgi aktarmaya çalışmaları konusunda yararlı olabilir ama bu araç vergi sistemi ve kayıtdışı işlemlere yeni kılıflar bulunmasına sebep olacaüğından işyükümüzü kuru kuruya artıracaktır.
  Temeldeki hata ise yaklaşımdadır.Zira vergi mevzuatı ile ekonomi düzenlenmemli aksine ekonomik kurallara göre hareketleri gözleyecek izleyecek sistemler geliştirilmelidir.Bu sistemler ile hepimizce malumdur.Gümrükte gözlerinizi kapatırsanız kişisel servetleri devlet kayıtlarından izleyip nereden buldun diye sormazsanız kayıtdışı işçi çalıştırılmasının zeminini daraltıp buna engel olmazsanız ihracat ve ithalatta işlemleri net olarak göremezseniz ya da görmek istemezseniz karaparayı "aman kaçar" korkutmacası ile sorgulayamazsanız tabanı sıkıştırarak biryere varamazsınız aksine kuraldışı davranmaya haklılık kazandırır bir direnç oluşturursunuz.Zira kayıtdışı işlemlerden her alanda doğrudan veya dolaylı olarak en çok zarar gören kesim yani alt ve orta kesimin bireysel olarak çözüm üretme şansını yok etmiş "ben yapsam ne değişir sadece yok olurum" mazeretini haklı çıkartmış olursunuz.Kaldıki kayıtdışı işlemlerden reel fayda sağlayanlar bu kesimlerle işi götürüyorlar.
  Sonuç olarak denmokratik sistemlerde kuralların çoğunluğun desteği ile uygulanma şansı vardır çoğunluğu tehditle sonuç alınamaz.Tevsik zorunluluğuda bu paradoksu içinde barındırıyor.
  aygılarımla
  <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

 6. #16
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  34

  8 Milyar

  Merhaba arkadaşlar. Hepimiz biliyoruz ki 8 milyar sınırı kayıt dışı ekonomiyi engellemek için bir yarar sağlamadı. her zaman ki gibi bizler için ayrı bir külfet oldu. Bizde aynı şeyi uyguluyoruz paralar nakit tahsil ediliyor ve daha sonra kendi hesabımıza kendimiz yatırıyoruz. Başka yapılacak bir şey yok.

  Sizlerle bir şeyi daha paylaşmak istedim. Mal aldığımız bir firma yüzünden yaklaşık 1,5 sene önce kod 5'e alındık. Bu sene kod 5 ten çıkmak için girişimlerimz oldu ve taramaya sevkedildik. Mal alışı yaptığımız firmalar incelendi ve 2'si daha kod 5 te çıktı. Bu firmalara yapılan bazı ödemeler banka yoluyla olmadığı için bunlara tekabül eden vergileri şimdi ödeyeceğiz. Demek istediğim mal aldığınız firmalara ödemeleri 8 milyarın altında bile olsa ödemelerinizi banka yoluyla yapmanızı tavsiye ederim. Daha sonradan başınız ağrımasın. Herkese paylaştığı tüm bilgileri için teşekkürler.

 7. #17
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  200

  8 Milyar

  pardon kod 5 nedemektir bilmiyorum açıklarsanız sevinirim.

 8. #18
  Üyelik tarihi
  Haziran.2006
  Mesajlar
  8

  8 Milyar

  sevgili üyeler bu 8.000,00.-ytl de bir artış oldumu bilgisi olan varmı bu konuda.

 9. #19
  Üyelik tarihi
  Şubat.2006
  Mesajlar
  560

  8 Milyar

  Sayın zazavun;Tevsik zorunluluğu Hala 8.000;00 YTL dir.

 10. #20
  Üyelik tarihi
  Şubat.2006
  Mesajlar
  32

  8 Milyar

  verilen nakit iş avansı da ayrı bir sorun. makina imalatı için önden malzeme parası olarak 4.000 ytl nakit ödeniyor 1-2 ay sonra iş bitince bakıyoruzki fatura 8.500 ytl gelmiş. bu durumda ne yapabiliriz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. 178 Milyar TL'lik Matrah Farkını Meclis Düzeltti
  Konu Sahibi ferhat Forum Diğer Makaleler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 16.Eylül.2009, 11:03
 2. Bağ-Kur, SSK ve Vergi Alacakları 100 Milyar TL?yi Aştı
  Konu Sahibi T U R K O Forum Diğer Makaleler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Mayıs.2009, 12:27
 3. 2 Milyar TL'lik Yeni Vergi Paketi
  Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Mart.2009, 15:19
 4. İnceleme Sonucu 100 Milyar Matrah Artırımı
  Konu Sahibi Gökhan33 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 25.Eylül.2006, 00:29
 5. 8 Milyar Sınırı İle İlgili ?
  Konu Sahibi Ogrenci Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 10.Kasım.2005, 19:04

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36