kamu işçi maaş

Konu: Geçmiş Aya Ait Fatura

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2006
    Mesajlar
    627

    Geçmiş Aya Ait Fatura

    biz firmalarımızın muhasebe kayıtlarında eylül ayının gider faturalarını işlerken ağustos ayının faturalarıda oluyor bunları eylül ayının başına işliyoruz açıklama kısmınada 01.08 olarak belirtiyoruz bu konu hakkında yorum yaparsanız sevinirim teşekkürler.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ekim.2006
    Mesajlar
    8

    Geçmiş Aya Ait Fatura

    Yıl atlamadığı sürece mesele yok.İşleyebilirsin.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    355

    Geçmiş Aya Ait Fatura

    geçmiş ayalara ait faturanızın üzerine eylül de işlendiğine dair bir not düşmeniz faydalı olur..

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2006
    Mesajlar
    627

    Geçmiş Aya Ait Fatura

    yalnız sürekli kdv ödemesi çıkan firmalarda geçmişe dönük fatura bulup cari aya işlemek ileride sorun teşkil etmez mi?

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ekim.2006
    Mesajlar
    86

    Geçmiş Aya Ait Fatura

    alış faturalarında yıl atlamadıkça sonraki aya işlenebilir. Ancak, satış faturalarında düzeltme vermek lazım
    ?İyimser insan her felakette bir fırsat görür , <br />kötümser insan da her fırsatta bir felaket?

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    560

    Geçmiş Aya Ait Fatura

    KDVK Madde 29 (Vergi İndirimi Bölümü)

    3. (3297 sayılı Kanunun 9'uncu maddesiyle eklenen fıkra) İndirim hakkı vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılı aşılmamak şartıyla, ilgili vesikaların kanuni defterlere kaydedildiği vergilendirme döneminde kullanılabilir.--------------------

    Yukarıdaki maddeye göre AĞUSTOS ayına ait bir faturayı EyLÜL ayında elinize ulaştığında ve bu AYDA da kayıtlarııza aldığıızda indirim konusu yapabileceğini anlıyoruz.


    Gelir bakımından Matrah artırıcı veya indirilecek kdv'yi azaltacak şekilde düzeltme beyannamesi verdiğimizde sorun olmuyor ama tersi durumlarda vergi dairesi inceleme talep ediyor.

    Matrah ve/veya vergiyi azaltıcı ya da sonraki döneme devredilen vergiyi artırıcı mahiyetteki beyannameler; yapılan düzeltmenin mükellef tarafından haklı bir nedene veya bir hataya dayandığının belgelendirilmesi ya da mükellefçe verilen yazılı izahatın vergi dairesi müdürünce yeterli görülmesi halinde miktarına bakılmaksızın kabul edilir ve bu beyannameler incelemeye sevk edilmez.

    Sizin durumunuz tam tersi eğer ağustos ayında gider olarak gösterilseydi daha az kdv ödenecekti...

    Kolay gele..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Geçmiş Dönem Fatura Kdv
    Konu Sahibi efelerinefesi58 Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 07.Şubat.2017, 12:40
  2. Geçmiş Aylara Ait Fatura
    Konu Sahibi özen Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 13.Temmuz.2015, 12:07
  3. Geçmiş aya fatura kesmek
    Konu Sahibi aday Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 13
    Son Mesaj : 29.Kasım.2011, 11:04
  4. Geçmiş seneye ait fatura.?
    Konu Sahibi srdrclk Forum KDV
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 23.Aralık.2009, 17:37
  5. Geçmiş Aya Fatura İşlenmesi!
    Konu Sahibi ÇİÇEK KÜÇÜK Forum KDV
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 11.Mart.2008, 15:33

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36