kamu işçi maaş

Konu: 2 Nolu KDV Beyannamesi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  355

  2 Nolu KDV Beyannamesi

  selam dostlar...
  bir mükellef Mal müdürlüğünden kiraladığı "çay ocağı" için kira bedelinin %18 i kadar KDV ödüyor. 30 nolu KDV genel tebliğinin sorumluluk uygulamasına göre bu KDV
  a)kiraya verenin başka faaliyetleri nedeniyle gerçek usulde KDv mükellefiyetinin olmaması
  b)kiralayanın gerçek usulde KDV mükellefi olması şartlarının birlikte varolması durumunda sorumlu sıfatıyla beyan edilecektir diyor..bu durumda kiracı 2 nolu kdv beyannamesimi verecek?
  ilgilerinizi bekliyorum...


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Şubat.2006
  Mesajlar
  560

  2 Nolu KDV Beyannamesi

  Evet;2 Nolu kdv beyannamesiyle surumluluk sıfatıyla Çay oçağını işleten mükellef beyan edip ödeyecek ve ödediği kdv yi de indirin konusu yapabilir..

  Kolay gele...

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  355

  2 Nolu KDV Beyannamesi

  tşk sn andaç
  ancak bu kişi zaten kirayı ödeme esnasında kira +kvd yi ödüyormuş.ödeme noktası maliyenin veznesi...şimdi kdv 2 versek tekrar ödeme durumu olamayacağına göre..çokta anlamlı olmuyor.
  ayrıca okul aile birliklerinden kantin kiralayanlar ve hatta mal müdürlüklerinden halı saha için arsa kiralayanlar içinde 2 nolu kdv vardır diyebilir miyiz?

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Şubat.2006
  Mesajlar
  560

  2 Nolu KDV Beyannamesi

  T.C.
  MALİYE BAKANLIĞI
  Gelirler Genel Müdürlüğü

  Kurumlar Vergisi Sirküleri/11

  Konusu :Mülkiyeti Hazineye ait olup Milli Eğitim Bakanlığına tahsisli ve bu Bakanlığa bağlı okul ve kurumlardaki kantin, açık alan, salon ve benzeri yerlerin okul aile birliklerince işletilmesi veya işlettirilmesi ile ilgili olarak yapılacak uygulama
  Tarihi : 05/08/2004
  Sayısı :KVK-11/2004-9/ Okul Aile Birlikleri-1

  İlgili olduğu maddeler : 5422 sayılı KVK 1ve 4 üncü maddeleri, 193 sayılı GVK 94 üncü maddesi, 3065 sayılı KDVK 1/3-f maddesi


  1- Giriş :

  Mülkiyeti Hazineye ait olup Milli Eğitim Bakanlığına tahsisli ve bu Bakanlığa bağlı okul ve kurumlardaki büfe, kantin, çay ocağı, yemekhane, kafeterya, bahçe, açık alan, salon ve benzeri yerlerin ticari, eğitsel, kültürel, sosyal ve sportif etkinliklerde kullanılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığının gözetim ve denetiminde okul aile birliklerince işletilmesi veya işlettirilmesine ilişkin esaslar, Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında 15.03.2004 tarihli protokolle düzenlenmiş olup, uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirleyen 277 Sıra No.lu Milli Emlak Genel Tebliği yayımlanmıştır.


  Anılan Protokol ve Genel Tebliğe göre;

  - Söz konusu yerlerin okul aile birliklerince işletilmesi halinde işletilen yerin gayri safi hasılatının %1’i,

  - Üçüncü kişilere kiraya verilmesi halinde okul aile birliklerince elde edilecek gayri safi gelirin %3’ü,

  Üçer aylık dönemler itibariyle, takip eden ayın yirmisine kadar, Hazineye arz bedeli olarak okul aile birliklerince ilgili defterdarlık veya malmüdürlüklerine ödeneceği,

  - Bu yerlerin okul aile birliklerince işletilmemesi veya kiraya verilmemesi halinde söz konusu yerlerin defterdarlık veya mal müdürlüklerince kiraya verileceği ve kira gelirlerinin genel bütçeye irat kaydedileceği,

  belirlenmiştir.

  Bu sirkülerin konusunu, anılan yerlerin işletilmesi veya işlettirilmesi ile ilgili vergisel yükümlülüklerin açıklanması oluşturmaktadır.


  2- Okul ve Kurumlardaki Kantin, Açık Alan, Salon ve Benzeri Yerlerin Okul Aile Birlikleri Tarafından İşletilmesi


  Kurumlar Vergisi Kanununun 1 inci maddesinin (C) bendinde; iktisadi kamu müesseseleri kurumlar vergisi mükellefleri arasında sayılmış, 4 üncü maddesinde de Devlete, özel idarelere, belediyelere ve diğer kamu idare ile müesseselerine ait veya tabi olup, faaliyetleri devamlı bulunan ve birinci maddenin (A) ve (B) işaretli bentleri dışında kalan ticari, sınai ve zirai işletmelerin iktisadi kamu müesseseleri olduğu, bunların kazanç gayesi gütmemelerinin, faaliyetlerinin kanunla tevdi edilmiş görevler arasında bulunmasının, tüzel kişiliklerinin olmamasının, müstakil muhasebeleri ve kendilerine tahsis edilmiş sermayelerinin veya işyerlerinin bulunmamasının mükellefiyetlerine tesir etmeyeceği yer almaktadır.

  Bu hükme göre, Devlete, özel idarelere, belediyelere ve diğer kamu idare ve müesseselerine ait veya tabi olup devamlı olarak ticari, sınai ve zirai konularda faaliyet gösteren işletmeler kurumlar vergisi mükellefidirler.

  Okul aile birlikleri, Milli Eğitim Temel Kanununa göre çıkarılan yönetmelik uyarınca kurulan ve tüzel kişiliği bulunmayan amacı; okulun ihtiyaçlarının karşılanması, veli ve öğretmenler arasında işbirliğinin sağlanması olan ve bulundukları okul bünyesinde faaliyet gösteren birliklerdir.

  Buna göre, bulunduğu okul bünyesinde ve okul adına faaliyet gösteren anılan birliklerin söz konusu yerleri işletmeleri halinde, Kurumlar Vergisi Kanununun 1/C ve 4 üncü maddesi hükümleri uyarınca iktisadi kamu müessesesi olarak kurumlar vergisi mükellefiyetinin tesis ettirilmesi ve mükellefiyetle ilgili ödevlerini yerine getirmesi gerekir. Vergisel yükümlülüklerin yerine getirilmesinden okul aile birliği yönetiminde bulunanlar sorumludur.

  3- Okul ve Kurumlardaki Kantin, Açık Alan, Salon ve Benzeri Yerlerin Okul Aile Birlikleri Tarafından Üçüncü Kişilere Kiraya Verilmesi

  Okul aile birliklerince söz konusu yerlerin kendilerince işletilmeyip üçüncü kişilere kiraya verilmesi halinde, Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinde sayılanlardan olmaması nedeniyle bunlara yapılacak kira ödemeleri üzerinden ödemeyi yapanlarca gelir vergisi tevkifatı yapılmayacaktır.

  Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul ve kurumlardaki kantin açık alan, salon ve benzeri yerlerin ticari, eğitsel, kültürel, sosyal ve sportif etkinliklerde kullanılmak üzere okul aile birliklerince üçüncü şahıslara kiralanması işlemi Katma Değer Vergisi Kanununun 1/3-f bendine göre genel oranda katma değer vergisine tabidir.

  Öte yandan, 30 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği’nin “F-Kiralama ve Reklam Verme İşlemlerinde Sorumluluk Uygulamasıö alt başlığında “ ...kiralama işlemleri ile ilgili katma değer vergisinin; kiraya verenin başka faaliyetleri nedeniyle gerçek usulde katma değer vergisi mükellefiyetinin bulunmaması ve kiralayanın da gerçek usulde katma değer vergisi mükellefi olması durumunda kiralayan tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edileceği...ö açıklanmıştır.

  Buna göre, söz konusu kira bedeli üzerinden katma değer vergisi hesaplanması ve ilgili dönem katma değer vergisinin de bahsi geçen Tebliğ’de yapılan açıklamalar doğrultusunda beyan edilmesi gerekmektedir.

  4-Okul ve Kurumlardaki Kantin, Açık Alan, Salon ve Benzeri Yerlerin Defterdarlık veya Mal Müdürlüklerince Kiraya Verilmesi

  Söz konusu yerlerin defterdarlık veya malmüdürlüklerince kiraya verilmesi halinde kiracılar tarafından ödenecek kira bedeli üzerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmayacaktır.

  Duyurulur.

  Kolay gele...

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2008
  Mesajlar
  43

  Ynt: 2 Nolu KDV Beyannamesi

  okul kantinleri için ödediğimiz bedel için 2 nolu verecekmiyiz.
  yoksa sadace aile birliğine ödediğimiz miktarımı beyan edeceğiz.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2007
  Mesajlar
  99

  Ynt: 2 Nolu KDV Beyannamesi

  bu durumda okul aile birliğinden değil de
  direkt kurumdan kiralama olursa da sorumlu sıfatıyla kdv ödenecek mi

  söylemek istediğim milli eğitim bakanlığına bağlı
  xxx kredi ve yurtlar kurumuna ait bir çamaşırhane kurumdan kiralanmıştır..
  bu durmda 2 nolu kdv beyanı verilecekmi
  ????

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. 649-679 nolu hs. ve KDV beyannamesi
  Konu Sahibi dolap Forum KDV
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 28.Şubat.2011, 13:12
 2. 2 Nolu Kdv Beyannamesi
  Konu Sahibi EYLÜLDURU Forum KDV
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 03.Ağustos.2009, 17:30
 3. İki Nolu Kdv Beyannamesi
  Konu Sahibi emek73 Forum KDV
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 26.Ocak.2009, 17:26
 4. 2 Nolu Kdv Beyannamesi
  Konu Sahibi turkol Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 25.Nisan.2007, 11:24
 5. 2 Nolu Kdv Beyannamesi!
  Konu Sahibi accountant Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 26.Haziran.2006, 20:32

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36