kamu işçi maaş

Konu: Tutanak Düzenlenmesi Hk.

Tutanak Düzenlenmesi Hk.

2.sınıf bir mükellefin tutanağı, yeminli mali müşavir tarafından getirildi. Ancak bu mükellefim düzenli değil. Alış faturalarını düşük tutarda alabiliyor, (çeltik alımlarında firmalar fatura kesmek istemiyor, ya da çok düşük fiyatla kesiyor) satışları ise tamamıyle faturalı . Şirketlere fatura kesiyor.Ancak bana faturaların tamamı iletilmiyor. Bu yüzden tutanağı doldurup veremiyorum, kdv beyanlarını da istiyor, yazarsam işlenmediği anlaşılır. Tutanağı vermemek de suç, v.d yoluyla isteyebilir. Tutanağı gönderen firmanın muhasebecisiyle görüştüm. kdv kısımlarını doldurmayın. Sadece firma bilgilerini yazın boş ta olsa gönderin diyor. Ancak bu da istenen bilgiyi vermemek olmaz mı? Bu konuda ne yapabilirim? Daha doğrusu yapabileceğim bişey var mı yeminlinin insafına kalmak dışında.

?İyimser insan her felakette bir fırsat görür , <br />kötümser insan da her fırsatta bir felaket?

mrhb.

Malesef başka bir seçeneğiniz yok.... karşıt incelemenin amacı da bu zaten....

Kolay gelsin
    aylaşım, yardım, sevgi, saygı

tutanak

evet bi seçeneğimin olmadığının farkındayım aslında.
    Ancak kdv iadesi için iadenin belli oranı kadar tutanak düzenlenmesi de yetiyor aslında. daha önce çalıştığım şirketin tutanaklarında mükellefimin defteri düzensiz diye tutanağı vermiyenler oluyordu, biz de çıkartıyorduk o mükellefi.
    İlginize teşekkürler... içimi rahatlatmak istedim heralde
    en iyisi sorunlu mükelleflerden kurtulmak, insan yaptığı işten zevk almıyor valla......
    ?İyimser insan her felakette bir fırsat görür , <br />kötümser insan da her fırsatta bir felaket?

Tutanak Düzenlenmesi Hk.

Sayın Meltem Batur,,,

Sorunuzdan anladığım kadarıyla mükellefiniz, şirketlere yapmış olduğu bütün satışları faturalandırıyor, ancak giriş faturalarını ya hiç almıyor ya da olduğundan düşük bir bedelle alıyor.

Karşıt İnceleme'de söz konusu firmaya mükellefiniz tarafından yapılan satışların faturası kesilmiş ise bunu nasıl olur da hasılat olarak beyan etmezsiniz. Her ne kadar mükellef faturaları getirmese dahi, sonuçta ortada kesilen fatura koçanları var. Mükellef size fatura koçanlarını her ay düzenli olarak getirmek zorunda ve sizde o faturaları işleyip KDV Beyannamesi ile beyan ediceksiniz. Aksi taktirde sorumluluk altına girmiş olursunuz.

Kaldı ki, firma incelemeye alınırsa, kestiği faturaların işlenmediği de hemen anlaşılır. Yeminli Mali Müşavirleri olan firmalara yapılan satışlarda daha da dikkatli olmanız gerekiyor, çünkü bu firmalar ile ilgili her zaman Karşıt İncelemeler yapılır.

Sizin yapmanız gereken, firmaya durumu anlatıp, işlenmeyen hasılat faturalarını bir an önce işleyip düzeltme beyannamesi vermeniz, aynı şekilde Geçici vergiler için de düzeltme yapmanız, aksi taktirde vergi dairesi durumu sizden önce fark ederse cezasının altından kalkmanız zor olur.

KOLAY GELSİN...
    Bu dünyada kesin olarak hiçbir şey söylenemez, ölüm ve vergiden başka.

tutanak

fatura koçanını alamıyorum istememe rağmen gelmiyor.
    düzeltme beyannamesi vereceğimi söyledim koçanı istedim ama yok. mükellef ya durumun farkında değil ya da bu şekilde kdv den kaçabileceğini sanıyor. ben fatura numaraları birbirini takip etmeyince istedim zaten. durumu da anlattım tutanakla ilgili...
    ilginize teşekkür ediyorum... 2005 sonunda açıldı bu işyeri bilsem 2006 da almazdım. İşin bu mükellef kısmı belli zaten ya en kısa zamanda düzelecek yada sı yok.

ben tutanakla ilgili sadece kdv iade işlemlerinde belli bi tutara ulaşılınca diğer tutanaklara gerek olmuyor diyorum çünki sayısız tutanak düzenledim. gelmeyeni, geç kalanı eksik olanı almadık kayıtlarımıza.
    bu arada benimki biraz sıkıntımı paylaşmak istemek oldu. mutlaka aynı durumda olan arkadaşlar vardır. Çok canımı da sıktığı için.

Ben dediklerinize katılıyorum. ilginize teşekkür ediyorum.iyi çalışmalar.

merb.

Zaten son söz her şeyi anlatıyor....Hoşuma gitti Akıllı adam, aklını kullanır. Daha akıllı adam, başkalarının aklını da kullanır Bernard Shaw"

kolay gelsin...
    aylaşım, yardım, sevgi, saygı

Tutanak Düzenlenmesi Hk.

acizane tavsiyem bu defterden kurtulun...mesleki sorumlulukla bağdaşmayacak durumlar olduğu için..

Tutanak Düzenlenmesi Hk.

bende defterden kurtulmanızdan yanayım o kendini düşünmüyorsa ben neden düşüneyim gerekli açıklamayıda karşı tarafa yapmışsınız bir kere ceza yedimi aklı başına gelirde neyse

tutanak

teşekkür ediyorum arkadaşlar. sıkıntımı paylaştığınız için.
    mükellefle görüştüm 2006 sonunda bitiricez inşallah. Valla şimdiden kendimi rahatlamış hissediyorum.

Hepinize kolay gelsin....

Tutanak Düzenlenmesi Hk.

sayın Batır, benden bir tavsiye; mükellefe defterini vereceğinizi son ayda söyleyin daha doğrusu borcunu bitirdikten sonra.
    iyi çalışmalar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)