kamu işçi maaş

Konu: KONUYU BİLEN ARKADAŞLARA!..ACİL CEVAP(HİZMETTE NUMUNE...)

KONUYU BİLEN ARKADAŞLARA!..ACİL CEVAP(HİZMETTE NUMUNE...)

Selam,

Hizmet sektöründeki bir şirket hizmeti gerçekleştirmiş. irsaliye ile malı teslim etmiş. Fakat yapılan iş numune niteliğinde olduğu için bedel talep etmeyecek. Bu durumda bedelsiz fatura düzenleyebiliyor muyuz? Yoksa
    irsaliyeye bir ibare mi düşmemiz gerekir?

Teşekkürler

Sayın JNTOPK

Şirketin faaliyet konusu nedir? Hizmet şirketi dediniz , irsaliye ile malı teslim ettik dediniz. açıklarmısınız.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Yıkama, boyama, vs

irsaliyenin üzerine numune olduğunu belirtmeniz yeterli. Fatura düzenlemeniz ise yanlış olur kanaatimce.
    Küçükken her akşam tanrıya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim sonra tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım ertesi sabah gidip kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam tanrıya günahlarımı affetmesi için dua ettim ! ! ! <br />AL CAPONE

Numune malların sevkı konusunda, 173 Sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde bir açıklama yer almaktadır. Buna göre; “Numune mal sevkiyatı yapılması halinde, sevk edilen mallar için sevk irsaliyesi düzenlenmesi zorunludur. Bu tür sevkiyatlarda, malı satıcı taşıyor veya taşıttırıyorsa, irsaliye satıcı tarafından, alıcı taşıyor veya taşıtıyorsa, irsaliye alıcı tarafından düzenlenecektir.”

diğer taraftan Numune malın bedelsiz olarak teslimi işleminin belgelenmesi konusunda, Vergi Usul Kanununda ya da ilgili tebliğlerde, herhangi bir açıklık mevcut değildir.

not:hizmetle numune işini tam olarak bağdaştıramadım.

celal elibüyük
    smmm-ist

Sayın Jntopk,

Numunenin manası "göstermelik".Bizim aklımıza numune deyince ağırlıklı olarak bir mal veya emtia örneği gelmektedir.Anladığım kadarıyla sizin numuneniz malzeme sizden bedelsiz-tanıtım veya reklam gayesiyle diğer bir dayişle aynı işin daha büyüğünü "işte böyle yapacağız" türünden yapmanız.O nedenle boyama-yıkama hizmetininde numunesi olabilir.

Adı üstünde numune olarak yaptığınız boyama işi yapılması düşünülen işe göre "numune" boyutunda ise işletmenin iş hacmi ile mütenesip ise mesele yoktur.

Sevk irsaliyesi ise malumunuz kısaca "malın kimliği-pasaportu" dur.Mal ne sebeple olursa olursun bir yerden bir yere taşınırken yanında kimliği bulunacaktır.Bu mallar bedelli veya bedelsiz verilmek üzere veya aynı işletmenin değişik şubeleri arasında taşınıyor olabilir.

İrsaliye üzerine bedelsizdir kelimesi yazılması yeterli olacaktır.Bedelsiz yapılan işin emsal değeri ile dolaylı olarak işletmeye faydası ispat külfeti açısından en önemli noktadır.Bedel yoksa faturada düzenlenmeyecektir.İrsaliyeler üzerine "bedelsiz" notu düşülmemişsede bir bedel alınmadığı ve bunu ispatlayabildiğiniz sürecede sorun çıkacağını düşünmüyorum.Fakat numune iş ispat külfetinin yerine getirilmesinde sorun yaratabilecek değerde ise bu işin "göstermelik""örnek" olarak bedelsiz yapılacağına-yapıldığına dair karşı tarafla mini bir protokol yapıp bunu belge olarak muhafaza etmenizde yarar olabilir.
    aygılarımla
    <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)