kamu işçi maaş

Konu: Avans Hk.

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  20

  Avans Hk.

  selamlar,
  yabancı ortak dan alınan "ileride yapılacak serm.artışında kullanmak üzere kaydi" ile D.A.B a bağlanmış dövize faiz yürütmek gerekirmi kur farkı yapılmadığını öğrendim.
  tsk
  ops:


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  147

  Avans Hk.

  sayın sinani;
  1 - Avansın Hazır Değer Hesaplarında Tutulması:


  Değerleme konusuna girmeden önce nakit şeklindeki yabancı paralar ile döviz arasındaki tanım farklılığına değinmek faydalı olur. Döviz denilince halk arasında ilk akla gelen nakit şeklindeki yabancı paralardır, oysa bankacılık uygulamalarında nakit şeklindeki yabancı paralara ‘efektif veya efektif döviz denmekte, döviz kavramı ile ise yabacı ülke paraları cinsinden elde tutulan ve likiditesi çok yüksek olan banka havaleleri,döviz poliçeleri,ödeme emirleri,mevduat sertifikaları gibi milli para cinsinden ifade edilmeyen enstrümanları kapsamaktadır.  Bu kısa tanım açıklamasından sonra asıl konumuz olan avansların değerlemesinde alınan avansın kasa hesabında efektif veya banka hesabında döviz olarak tutulması durumunda ,avans olarak tutulan paranın kaynağına bakılmaksızın Vergi Usul Kanunu’nun 280.madde hükmü gereği borsa rayici veya Maliye Bakanlığ’ınca tespit edilen kurlar üzerinden değerlemesi kanuni bir zorunluluktur. Avans olarak alınan para hazır değer hesaplarında tutulduğunda kesin bir borç niteliği kazanmakta ve dönem sonunda değerlemesi yapılarak işletmenin kazancının doğru tespit edilmesini sağlamaktır. Alınan avansın hazır değer olarak elde tutulması durumunda oluşan kur farklarının gelir hesaplarına kayıt edilmesi halinde bilanço dengesinin sağlanabilmesi için bilançonun pasif kısmında yer alan alınan sipariş avansları hesabında ki tutarında gerçek bir borç gibi kabul edilmesi ve değerlemeye tabi tutulması , değerleme sonucu oluşan fark tutarın gider olarak hesaplara kaydedilmesi gerekir.

  2- Kur Farklarının Gider-Maliyet Kabulü:


  İşletmelerin aldıkları avansları yaptıkları iş ve projelerde kullandıklarının kabulü avans müessesinin tanımına uymaktadır. İşletmeler için aldıkları avanslar yatırımları için almış oldukları faizsiz krediler gibidir ve işletmelerin finansman kısıtlamasından dolayı yapamadıkları işleri yapabilmelerine ve onlarında aldıkları avansları diğer işletmelere avans olarak verdikleri kabulü ile yapacakları iş ve projelerin maliyetlerini sabitleme kolaylığı sağladığı kabul edilebilir.  Vergi Usul Kanunu’nun 262.maddesindeki alınan avanslara ait kur farklarının maliyet bedeli tanımına uygun olarak , kredi giderleri gibi ilgili oldukları iş ve projelerin maliyetine dahil edilmesi ve hesaplara kaydedilmesi gerekir.  Üretilen mamulün veya ifa edilen hizmetin maliyet bedeli ile değerlenmesi kanuni bir gerekliliktir. Sabit kıymet alımları ile yatırımların gerçekleştirilmesi için alınan kredilerin tabi olduğu esaslar, alınan avanslar içinde geçelidir.163 nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde yatırımlar için alınan kredi faizlerinin maliyetlere dahil olduğu belirtilmiştir.  Alınan yabancı para cinsinden avansların dönem sonlarında değerlemelerinin yapılarak bulu-nacak olan kur farklarının maliyet hesaplarına dahil edileceği işlemlerden biride yıllara yaygın inşaat ve onarım işleridir. Gelir Vergisi Kanunu’nun 42.maddesinde tanımlanmış olan bu işlerde ticari kazancın tespiti geçici kabule bağlı işlerde geçici kabul tutanağının onaylandığı , geçici kabule bağlı olmayan işlerde ise işin fiilen tamamlandığı tarihte tespit edilir.  İşletmelerin almış oldukları avansı ilgili işlerde kullanmayıp başka işlerde kullanmaları durumunda alınan avanslar için ödenen kur farklarının ilgili iş ve projeler için alınan avanslar gibi değerlenmesi gerekir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Avans
  Konu Sahibi nguroy Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 09.Haziran.2015, 11:38
 2. Avans Kar Payı
  Konu Sahibi Day-Dream Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Kasım.2013, 23:09
 3. Avans Makbuzu
  Konu Sahibi ÜZER Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 01.Ağustos.2013, 16:50
 4. Maaş Avans
  Konu Sahibi kadir34 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 18.Şubat.2009, 18:21
 5. Avans mı ???
  Konu Sahibi accountmanager Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 22
  Son Mesaj : 05.Nisan.2007, 12:23

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36