kamu işçi maaş

Konu: SEVK İRSALİYESİ?.... GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUM!..

SEVK İRSALİYESİ?.... GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUM!..

Arkadaşlar!

Bir konuda sizlerin de fikrini almak istiyorum.

Sistemleriyle ilgilendiğim bir çamaşır yıkama fabrikası var.
    Bunlar müşteriden yıkanacak malları toplayıp getiriyorlar yıkayıp tekrar müşteriye ulaştırıyorlar, kendi araçlarıyla. Yıkanan malları sevk irsaliyesi ile götürüp 7 gün içerisinde faturalarını düzenliyorlar ki burda problem yok. Malları alırken de irsaliye düzenlemeleri gerektiğini söyledim ama burada sorunlar zinciri başlıyor;

1) Sürekli form irsaliye kullanıyorlar. Nerden ne kadar mal alacakları belli olmadığı için irsaliyeyi bilgisayarda düzenleyemiyorlar.

2) Kaç yerden mal alınacağı belli olmadığı için boş irsaliye sayfaları verilemiyor.( Zira sıradaki irsaliyeler yıkanan malların sevki için firmada düzenlenebiliyor.)

3) Sevkiyatta yapan araçlarda kulanılmak üzere 50'lik cilt halinde farklı bir seri irsaliye bastırılabilir; dört tane araç farklı bölgelere gidiyor.

Sonuç olarak aklıma gelen iki seçenek var;

a) 1 seri firmada, 4 seri de araçlarda kullanılmak üzere 5 seri irsaliye bulundurulacak.

b) Firmada kullanılanın dışında 1 seri cilt irsaliye yaptırılıp her araca bir cilt verilecek (ciltler arasında irsaliye seri numarası ile tarihi paralel olmayacak).

Evet arkadaşlar a şıkkı mı yoksa b şıkkı mı daha uygun olur?
    Veya daha uygun olabilecek c veya d şıkkı önerebilecek olan var mı?

Teşekkürlerimle...[/b]

Sayın JNTOPK ,

Bana a şıkkı daha uygun geldi.İrsaliyelerin üzerine yıkanmak üzere ibaresi yazılarak

Danıştay Dördüncü Daire

Tarih : 27.01.2000
    Esas No : 1999/1124
    Karar No : 2000/241
    Konu: Polyesterciye Gönderilen Mobilyaya İrsaliye Düzenlenmesi Gerekmediği

Mobilyacının, cila yapılması için polyesterciye gönderdiği mobilya için, sevk irsaliyesi düzenlenmediği durumda, mal satışı söz konusu olmadığı için, irsaliye düzenlenmediği gerekçesiyle özel usulsüzlük cezası kesilemez.

İstemin Özeti: Davacının sevk ettiği emtia için sevk irsaliyesi düzenlenmediğinden söz edilerek 1998 yılı için özel usulsüzlük cezası kesilmiştir. Vergi Mahkemesi Kararıyla; mobilyacı olan davacının cila yapılmak üzere polyesterciye gönderdiği mobilya için sevk irsaliyesi düzenlemediği tespit edilmiş ise de, tutanakta sözü edilen emtianın satış amacıyla gönderilmediğinden ceza kesilmesinde isabet görülmediği gerekçesiyle cezanın kaldırılmasına karar verilmiştir. Davalı İdare, kesilen cezanın Kanun'a ve usule uygun olduğunu ileri sürerek kararın bozulmasını istemektedir.

Karar: Temyiz dilekçesinde ileri sürülen iddialar, bozulması istenilen kararın dayandığı gerekçeler karşısında, yerinde ve kararın bozulmasını sağlayacak durumda görülmemiştir.

Bu nedenle, temyiz isteminin reddine oybirliğiyle karar verildi.
    HASSAS BİR KONUBu konu hakkında SAYIN EKİCİ 'NİN (M.KEMAL-BEYŞEHİR) fikirleride çok önemlidir.Onun da açıklamasını görmeden hareket etmeyiniz derim.
    Yazacakları için şimdiden teşekkürler
    aygılarımla,
    <br />
    <br />SMMM R.Sema sinangil

Arkadaşlar!
    Benim sorumla ilgili Sn.R.Sema Sinangil'den başka görüş sunabilecek arkadaş yok mu?

Bu tür konular fazla beklemeye gelmez. İşyerinde sirkülasyon devam ediyor çünkü.
    Teşekkürler...

Sayın Sinangil,
    Öncelikle teşekkür ederim.Konuyu yeni görebildim.Konunun hassas olduğunda haklısınız.Malum ortada kanun hükümleri var ama konuyu hassalaştıran tebliğlerle yapılan düzenlemeler bir yana farklı farklı muktezalar yargı kararları var.

Konuyla ilgili 213 saylı VUK.nun 230 ve 231.maddelerini incelediğimizde Sevk irsaliyesinin;

a) Satılan malların taşınması veya taşıttırılması,
    b) Satılmak üzere aracılara gönderilmesi,
    c) Mükellefin işyerleri-şubeleri arasında taşınması hallerinde düzenleneceği anlaşılmaktadır.

İrsaliyelerin kullanılması ve seri sıra numarasının verilmesi hususunda faturaya ilişkin hükümlere uyulacağı açıktır.
    Buraya kadar sorun bulunmamaktadır.Ancak Mükerrer 257.madde belgeler konusunda da Maliye Bakanlığına çok geniş yetkiler vermektedir.

Örneğin 230.maddede yer almamakla beraber, 173 sıra nolu tebliğin C-e bendi ile mükelleflerin yarı mamül veya mamül mallarına bazı işlemler yapılmak üzere diğer mükelleflere göndermeleri ve bu mükelleflerden malları geri getirmeleri durumunda sevk irsaliyesi düzenlenmesi zorunludur denilmiştir.Burada "zorunluluktan" bahsedilmekte yetki maddesine istinaden "yeni bir düzenlemeden" bahsedilmemektedir. Halbuki bu durum maddede yer alan bir zorunluluk değil yeni bir düzenlemedir.Bu tür düzenlemeler sevk irsaliyesine deyim yerindeyse sevk irsaliyesinin taşınan malın "kimliği-pasaportu" haline getirmiştir.Halbuki yasa maddelerindeki konumu tam olarak böyle değildir.Yasada satıştan ve şubeler arası taşımadan bahsetmektedir.Ve bu konudaki uygulama ve yorumlar arada gelip gitmektedir.

Tüm tebliğleri tam olarak tarayamadım.Ancak konu olarak farklı olmakla beraber yine farklı bir yorum getiren Antalya Defterdarlığının özelgesini aşağıya alıyorum.Benim anladığım kadarıyla Sayın Jntopk'un örneğinde toplanan çamaşırların yıkanmak üzere işletmeye getirilmesinde sevk irsaliyesi düzenlemek zorunludur demekde düzenlenmediği zaman sorun yaşanmayacağını söylemekte güçtür.Sevk irsaliyesi düzenlenip düzenlenmeyeceği konusunda tereddüt yaşamamak için bu konuda bağlı bulunulan Defterdarlık veya bölge Müdürlüğü'nden mukteza almakta yarar vardır.

Ancak düzenlemeye karar verildiğini görüyorum ve düzenlenmesi halinde bende 231. madde gereği Sayın Jntopk'un (a) şıkkında önerdiği yolun daha doğru ve takip açısındanda uygun olduğunu düşünüyorum.

Vergi Usul Kanunu
    Mukteza Örnekleri

T.C.
    MALİYE BAKANLIĞI
    Antalya Defterdarlığı
    Usul Gelir Müdürlüğü

SAYI: B.07.4.DEF.0.34.18/VUK-230-5 03.02.2000*665

KONU:İşletmenin aktifinde kayıtlı ve amortisman konusu olan bir iktisadi kıymet için sevk irsaliyesi düzenlenip düzenlenmeyeceği hk.

.........................................

İLGİ. Tarihsiz dilekçeniz.

İlgide kayıtlı dilekçenizde, geri dönüşümlü ambalajlarda (damacana) kaynak suyu şişelenmesi ve satışını yaptığınız belirtilerek bu damacanaların Antalya içi ve dışında dağıtımı yapılırken dolusu ile değiştirilen damacanalar (şişeler) sevk irsaliyesi düzenlenip düzenlenmeyeceği sorulmaktadır.

Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 230’ncu maddesinin 5 numaralı bendi uyarınca, satılan malların alıcıya teslim edilmek üzere satıcısı tarafından taşındığı hallerde satıcısının, teslim edilen malın alıcısı tarafından taşınması veya taşıttırılması halinde de alıcısının taşınan veya taşıttırılan mallar için sevk irsaliyesi düzenlenmesi ve taşıtta bulundurulması gerekmektedir.

Ayrıca, malın bir mükellefin birden çık iş yeri veya şubeleri arasında taşınması veya satılmak üzere bir komisyoncu veya diğer bir aracıya gönderilmesi halinde de malı gönderen tarafından sevk irsaliyesinin düzenlenmesi gerektiği aynı bentte hükme bağlanmıştır.

Anılan bent hükmünden de anlaşılacağı üzere, sevk irsaliyesi ticari mal hareketinin izlenmesi için düzenlenen bir belgedir. Dolayısıyla işletmenin aktifinde kayıtlı ve amortisman konusu olan bir iktisadi kıymetin (boş damacanaların) işletmeye geri getirilmesi esnasında satılan veya satışa sunulan bir mal hareketinden söz etmek olanaksızdır.

Bu nedenle, içleri tüketildikten sonra boş olarak dolum için işletmeye geri dönen damacanalar demirbaş eşya mahiyetinde olduğundan sevk irsaliyesi düzenlenmesine gerek yoktur.

Bilgi edinilmesini rica ederim.
    aygılarımla
    <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)