kamu işçi maaş

Konu: Yeniden Değerleme Oranı Neden Açıklanıyor?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2006
    Mesajlar
    38

    Yeniden Değerleme Oranı Neden Açıklanıyor?

    Yeniden değerleme, enflasyon muhasebesi uygulaması ile birlikte yürürlükten kalktı ise neden halâ yeniden değerleme oranları açıklanıyor? Enflasyon muhasebesinin uygulanacağı şartlar oluşmadığında yeniden değerlemenin kullanılacağı belirtiliyor. Şu anda da enflasyon muhasebesi uygulanmadığına göre yeniden değerlemeyi kullanacak mıyız?

    İyi çalışmalar.


  2. #2
    Brooklyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Brooklyn Guest

    Yeniden Değerleme Oranı Neden Açıklanıyor?

    Vergi Usul Kanunu’nun ‘’ Enflasyon düzeltmesi ve yeniden değerleme oranı ‘’ başlığını taşıyan Mükerrer 298 inci maddesindeki ‘’ Yeniden değerleme oranı, yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayında (Ekim ayı dahil) bir önceki yılın aynı dönemine göre Devlet İstatistik Enstitüsünün Toptan Eşya Fiyatları Genel Endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranıdır. Bu oran Maliye Bakanlığınca Resmî Gazete ile ilân edilir ‘’ hükmü uyarınca, 2006 yılına ilişkin yeniden değerleme oranı, Maliye Bakanlığı tarafından % 7,8 olarak tespit ve ilan edildi.

    Bakanlığın www.gib.gov.tr adresindeki web sayfasında, konuya ilişkin Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin önümüzdeki günlerde Resmi Gazete’de yayımlanacağı duyuruldu.

    Bakanlıkça belirlenen bu oran, aynı zamanda, 2006 yılına ait son geçici vergi dönemi ile ilgili hesaplamalarda da dikkate alınacak.

    Bilindiği gibi söz konusu oran, bazı vergi uygulamaları ile vergi kanunlarında yer alan bazı parasal büyüklüklerin her yıl uygulanacak tutarlarının hesaplanmasında kullanılıyor.



    Örneğin,



    § çalışanlara gelir vergisinden istisna edilerek ödenen günlük yemek yardımının 2007 yılında uygulanacak tutarının,

    § 2007 yılında elde edilecek gayrimenkul sermaye iradının vergiden istisna edilecek tutarının

    § 2007 yılında elde edilecek değer artış kazançları ile ilgili istisna tutarının,

    § 2007 yılında tahsil edilecek Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarlarının,



    hesaplanmasında, Bakanlar Kurulu tarafından ayrıca bir belirleme yapılmadığı takdirde, 2006 yılı için belirlenen yeniden değerleme oranı ( %7,8 ) kullanılacak.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. 2013 Yılı Yeniden Değerleme Oranı...
    Konu Sahibi ebru şener Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 19.Kasım.2013, 12:15
  2. Yeniden değerleme
    Konu Sahibi directtarget Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 14.Mayıs.2012, 17:43
  3. Yeniden Değerleme Oranı
    Konu Sahibi cengiz türk Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 09.Ağustos.2007, 08:48
  4. TAŞINDI: Yeniden Değerleme Oranı
    Konu Sahibi ebru şener Forum Stajyer Sorunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 09.Ağustos.2007, 08:27
  5. Yeniden Değerleme
    Konu Sahibi saliha Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 01.Şubat.2007, 16:28

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36