kamu işçi maaş

Konu: Kur Farkı Faturasında Kdv Uygulaması

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  18

  Kur Farkı Faturasında Kdv Uygulaması

  Arkadaşlar kolay gelsin.Firmamız Hurda Metal Alım satımı ile iştigal etmektedir.İşlemlerimiz Katma Değer Vergisinden muaftır.2006 Hesap dönemi içerisinde Mal satımı yapmış olduğumuz firma bizden kur farkı faturası istemektedir.Keseceğimiz kur farkında Katma Değer Vergisi uygulayacakmıyız.


  Not:İşlemlerimiz kdv den muaftır


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  100

  Kur Farkı Faturasında Kdv Uygulaması

  Kur Farklarında KDV
  Türkiye'de döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak yapılan mal veya hizmet satışlarında ortaya çıkan kur farklarının KDV'ye tabi tutulup tutulmayacağı konusunda farklı uygulamalar gözlemlenmektedir.

  Bilindiği gibi, 3065 sayılı KDV Kanununun 1/1inci maddesine göre, Türkiye'de yapılan ticari nitelikteki mal teslimi ve hizmet ifaları KDV'ye tabi bulunmaktadır.

  Söz konusu Kanunun 24/c bendinde; vade farkı, fiyat farkı, faiz, prim gibi çeşitli gelirler ile servis ve benzer adlar altında sağlanan her türlü menfaat, hizmet ve değerlerin matraha dahil olduğu hükmü yer almakta ve 26ncı maddesinde ise bedelin döviz ile hesaplanması halinde dövizin vergiyi doğuran olayın meydana geldiği andaki cari kur üzerinden Türk parasına çevrileceği belirtilmektedir.

  Bahsedilen hükümler ışığında, vergi idaresinin çeşitli zamanlarda verdiği özelgeler ve Danıştay kararları ile, döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak belirlenen mal teslimi veya hizmet ifalarına ilişkin ödemelerin vergiyi doğuran olayın (fatura kesilmesi gibi) meydana geldiği tarihten sonra yapılması halinde, ödeme tarihi itibariyle oluşan kur farkının "vade farkı" olarak değerlendirilmesi ve KDV'ye tabi tutulması gerektiği görüşünde olduğu anlaşılmaktadır. Her ne kadar Maliye Bakanlığı?nın tarafından verilen tersi yönde bir kaç tane özelge bulunsa da, idarenin yaygın görüşünün işlem tarihi ile tutarın nakden veya hesaben tahsil edildiği tarih arasındaki kur farkının KDV'ye tabi tutulması gerektiği şeklinde olduğunu belirtmek isteriz.

  Bu kapsamda, vergi idaresi ile aranızda bu yönde herhangi bir anlaşmazlığa yol açmamak için, döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak yapılan işlemlerde faturanın kesilme tarihi ile ödemenin yapıldığı tarih arasında oluşan kur farkının KDV'ye tabi tutulması ve taraflar arasındaki anlaşmanın KDV dahil olarak yapılması, diğer bir deyişle kur farkı KDV içeren bedel üzerinden oluşması halinde ise, söz konusu KDV'nin iç yüzde yöntemiyle hesaplanmasının uygun olacağı kanaatindeyiz.

  Diğer taraftan, karşı tarafın yurtdışında olması ve işlemin döviz cinsinde yapılması halinde, vergi idaresinin görüşünün hesaplarda oluşan kur farkı üzerinden sorumlu sıfatıyla KDV hesaplanıp beyan edilmesi olduğunu hatırlatmakta yarar görüyoruz.

  Yukarıdaki açıklamalarımız ışığında, Mali İdarenin mevcut yaklaşımını ve bu yöndeki yargı kararlarını ileterek konuya ilişkin uygulamanız kur farkları üzerinden KDV hesaplanmaması yönünde ise, söz konusu kararınızı gözden geçirmenizin uygun olacağını belirtir, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

  Saygılarımızla,

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  457

  Re: Kur Farkı Faturasında Kdv Uygulaması

  Alıntı kardanadam05 Nickli Üyeden Alıntı
  Arkadaşlar kolay gelsin.Firmamız Hurda Metal Alım satımı ile iştigal etmektedir.İşlemlerimiz Katma Değer Vergisinden muaftır.2006 Hesap dönemi içerisinde Mal satımı yapmış olduğumuz firma bizden kur farkı faturası istemektedir.Keseceğimiz kur farkında Katma Değer Vergisi uygulayacakmıyız.

  Not:İşlemlerimiz kdv den muaftır

  @kardanadam05,

  Bir malın tesliminden sonra, bu mala ilişkin doğan kur farkları için, malın tesliminde geçerli olan KDV oranı uygulanır.

  Sizin yapmış olduğunuz Hurda Metal Alım satımı, KDV kanunun 17/4-g maddesine istinaden KDV' den muaf olduğundan, bu satışlara ilişkin oluşan kur farkları da KDV' den muaftır.

 4. #4
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.410

  Kur Farkı Faturasında Kdv Uygulaması

  Evet sn Ergül 'ün belirttiği gibi bir malın aslında KDV neyse ona bağlı komisyon, vade farkı, fiyat vfarkı vb. tüm yan gelirler aynı KDV rejimine bağlıdır.
  Bir işin anası neyse danası da odur.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Pamuk Faturasında Fiyat Farkı Faturası
  Konu Sahibi Alperen09 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 09.Şubat.2018, 19:09
 2. Ek-10 Verilmeme Cezası Sonrası Prim Farkı Uygulaması
  Konu Sahibi Benjamin Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 13.Şubat.2016, 08:03
 3. Döviz Cinsinden Alınan Ve Verilen Avanslarda Kur Farkı Ve KDV Uygulaması
  Konu Sahibi ferhat Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 07.Ocak.2015, 15:30
 4. Kur Farkı Faturasında Kdv Olur mu ?
  Konu Sahibi beyza Forum KDV
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 18.Mayıs.2008, 10:23
 5. Fiyat Farkı Faturasında
  Konu Sahibi talcid Forum KDV
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 01.Nisan.2007, 13:07

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36