kamu işçi maaş

Konu: Otellerde Yazar Kasa

 1. #1
  NİSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  NİSAN Guest

  Otellerde Yazar Kasa

  otelde yazarkasa kullanılması gereklimidir?bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlardan rica ediyorum. (restorant ve havuz bölümü mevcuttur)


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ekim.2006
  Mesajlar
  63

  Otellerde Yazar Kasa

  Merhaba ,

  ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZ (YAZAR KASA) KULLANMA MECBURİYETİ Oda ve yatak kiralanması şeklinde otelcilik ve pansiyonculuk faaliyetlerine münhasır olup, lokanta kafeterya, pastane,bar, diskotek, gece klübü, çamaşırhane, kuru temizleme, yüzme havuzu gibi işletme faaliyetlerini kapsamamaktadır.

  Bknz.

  3100 Sayılı Kan. 4 nolu tebliğ


  4. Otelcilik ve Pansiyonculuk Faaliyetlerinde Ödeme Kaydedici Cihazlarla İlgili Tatbikat:
  Bilindiği üzere, oda ve yatak kiralanması şeklindeki otelcilik ve pansiyonculuk faaliyetleri, 3100 Sayılı Kanunun 1 inci maddesinin 3 üncü fıkra hükmü ile Bakanlığımıza verilen yetkiye istinaden bu Kanuna ilişkin 1 Seri No'lu Genel Tebliğ ile ödeme kaydedici cihazları kullanma mecburiyetinin dışında tutulmuştur.

  Ancak, söz konusu istisna, yalnızca oda ve yatak kiralanması şeklindeki otelcilik ve pansiyonculuk faaliyetlerine münhasır olup; lokanta, pastane, kafeterya, bar, diskotek; gece kulübü, çamaşırhane, kuru temizleme, yüzme havuzu gibi işletme faaliyetlerini kapsamamaktadır.

  Buna göre, oda ve yatak kiralamasının yanısıra başka faaliyetleri de bulunan, otel ve pansiyon işletmecileri, bu faaliyetleri dolayısiyle ödeme kaydedici cihaz kullanacaklardır. Söz konusu mükellefler, günlük müşteri listesinde kayıtlı bulunan ve oda veya yatak kiralanması şeklindeki hizmetlerden yararlanan müşterilere, yukarıda belirtilen yerlerde yapılan satış ve verilen hizmetler karşılığında ödeme kaydedici cihazlar kullanmak suretiyle, satış fişi düzenleyecekler, ancak bu satış ve hizmetlerin bedelini oda veya yatak ücretleri de dahil olmak üzere düzenleyecekleri faturalara dahil etmek suretiyle tahsil edebileceklerdir. Bu takdirde daha önce belirtilen mahallerde yapılan satış veya verilen hizmetler dolayısıyla düzenlenen satış fişleri, faturanın işletmede kalan örneğine iliştirilmek suretiyle muhafaza edilecek ve muhasebe işlemleri de buna göre düzenlenecektir.

  Diğer taraftan, otelcilik ve pansiyonculuk faaliyetleri ile uğraşanların, ödeme kaydedici cihazları kullanma mecburiyetlerinin başlama tarihinin tespiti bakımından, oda ve yatak kiralanması şeklindeki faaliyetleri dışında kalan, lokanta, pastane, kafeterya, bar, diskotek, gece kulübü, çamaşırhane, kuru temizleme, yüzme havuzu gibi işletme faaliyetlerinden elde edilen bir önceki dönem satışları veya gayrisafi iş hasılatlarının topluca nazara alınacağı tabiidir. Söz konusu mükelleflerin, bu faaliyetleri yanında ödeme kaydedici cihaz kullanılmasını gerektiren başka faaliyetlerinin de bulunması halinde bu faaliyetlerden elde edilen satış veya gayrisafi iş hasılatlarının da yukarıda belirtilen meblağa eklenmesi gerekmektedir.

  Kolay Gelsin
  Rahmi BAŞOL

 3. #3
  NİSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  NİSAN Guest

  Otellerde Yazar Kasa

  Sayın Başol, ilginize ve cevabınıza teşekkür ediyorum.

 4. #4
  NİSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  NİSAN Guest

  Otellerde Yazar Kasa

  Sayın Başol , 3100 sayılı kanunun 4 nolu tebliğini inceledim.Ancak bu tebliğin güncelliğinin kalmadığını öğrendim.Bilgilerinize .........

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Ekim.2006
  Mesajlar
  63

  Otellerde Yazar Kasa

  Sayın Nisan;

  Nereden öğrendiniz Genel Tebliğin Güncel olmadığını, neye dayanarak bunu söylüyorsunuz. Lütfen beni bilgilendirirmisiniz.

  3100 sayılı Kanunu da inceledim bunun aksine bir durum söz konusu olmadığını gördüm.

  GENEL TEBLİĞLER : Maliye Bakanlığı vergi kanunlarının uygulanmasını kolaylaştırmak üzere genel tebliğler çıkartmaktadır. Yani Genel Tebliğler açıklayıcı niteliktedir. Bir Kanun değildir.

  Maliye Bakanlığı, 3100 sayılı Kanunun, Otelcilik ve Pansiyonculuk Faaliyetlerinde uygulanmasını kolaylaştırmak üzere 4 Nolu Genel Tebliğ çıkarmış ve bunun 4. maddesindede uygulanma yöntemini belirlemiştir. hatta bu 4 nolu genel tebliğ 1 nolu genel tebliğinde açıklayıcı niteliğindedir. 1 nolu genel tebliğte de Yazar Kasa Kullanma mecburiyeti olmayan mükellefleri saymıştır ve bu mükelleflerin içindede otelcilik ve pansiyonculuk genel olarak vardır.

  Ama sayın nisan,

  Hiç bu tebliğlere bakmadan da mantığımızla hareket edelim.

  Bir otel var ve havuz barı, restaurant'ı, Çamaşırhanesi, Kafeteryası vs. ayrı bir işletme gibi çalışıyor ve alınan hizmetin bedeli ayrıca ödeniyorsa ödeme kaydedici cihaz kullanılması gerektiği kanaatindeyim.

  Ama yinede benim kaçırdığım bişey varsa dayanak gösterek bilgilendirirseniz sevinirim.

  Saygılarımla,
  Rahmi BAŞOL

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Ekim.2006
  Mesajlar
  63

  Otellerde Yazar Kasa

  Ayrıca size bir link vericem. Yazar Kasa kullanma mecburiyeti bulunmayan mükellefleri dayankları ile gösteren bir liste, umarım faydalı olur.

  http://www.alomaliye.com/yazar_kasa_kullanmayanlar.htm
  Rahmi BAŞOL

 7. #7
  NİSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  NİSAN Guest

  Otellerde Yazar Kasa

  Sayın başol, vaktim şu an çok kısıtlı.uzun uzun yazamıyorum. sizi aydınlatmak için: gelirler.gov.tr den ilgili tebliğe bakarsanız , tebliğin en sonunda güncelliği kalmamıştır.yazıyor.
  Mantıken düşünürsek tabiki bende sizin gibi düşünüyorum.saygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Seyyar Eft Pos Yazar Kasa/basit Bilgisayar Bağlantılı Yazar Kasa
  Konu Sahibi stajer611 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Kasım.2015, 12:47
 2. Eski Yazar Kasa Yerine,Yeni Yazar Kasa Alımı İşlemleri Nelerdir.?
  Konu Sahibi kayalı35 Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 13.Kasım.2013, 12:14
 3. Yazar Kasa
  Konu Sahibi ELMAR Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 15.Haziran.2009, 17:25
 4. Yazar Kasa
  Konu Sahibi serkan21 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 28.Mayıs.2009, 14:57
 5. Yazar Kasa İzni Alıp Yazar Kasayı almamak
  Konu Sahibi lebedir Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 10.Haziran.2008, 14:18

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36