kamu işçi maaş

Konu: Sınıf Değiştirme

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2006
    Mesajlar
    13

    Sınıf Değiştirme

    2006 yılında bilanço esasına göre defter tutan bir mükellefin, 2006 yılı
    satış toplamı 50.000,00 ytl alış tutarı ise 62.000,00 ytl'dir. bu duruma göre
    2007 yılı defterini işletme defteri tastik ettirebilirmiyiz ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler kolay gelsin

    asankütük

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    90

    Sınıf Değiştirme

    Hasan bey merhaba, V.U.K nun 179 Maddesini okursanız mükellefinizin durumundan da anlaşıldığı üzere bir alt sınıfa düştüğünü ve yeni yıl için işletme defterini gönül rahatlığıyla tasdik ettireceğinizi görürsünüz.... İyi çalışmalar
    Soru ilmin yarısıdır ve bilgi paylaştıkça büyür.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    362

    Sınıf Değiştirme

    VUK 179 madde aşağıdaki gibidir.

    " Sınıf Değiştirme

    Madde No 179

    Kapsam

    a) (I)'inciden (II)'nciye geçiş: İş hacmi bakımından I'inci sınıfa dahil olan tüccarların durumları aşağıdaki şartlara uyduğu takdirde, bunlar, bu şartların tahakkukunu takip eden hesap döneminden başlıyarak, II'nci sınıfa geçebilirler:
    1. Bir hesap döneminin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlerden % 20'yi aşan bir nispette düşük olursa, veya;

    2. Arka arkaya üç dönemin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlere nazaran % 20'ye kadar bir düşüklük gösterirse.
    "

    Kanun maddesinden anlaşılacağı üzere belirtilen hadlerin aşılması sebebi ile sınıf değiştirme ancak tahakkuku takip eden hesap döneminde gerçekleştirilebilecektir.

    Sizin örneğinizde 2007 yılında bilanço esasına göre defter tutmak zorundadır. 2008 yılında ise istenirse işletme hesabı esasına göre tutulabilir.
    Herşey, birşey olmadan önce hiçbirşeydi.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    90

    Sınıf Değiştirme

    sayın a.b.g. biz bu konuyu bağlı bulunduğumuz vergi dairesi müdür yardımcısı ve şefleriylede görüştük sizin söylediğiniz gibi tahakkuku takip eden yıllın baz alınacağı şeklinde görüş bildiren oldu ama çoğunluk görüş 2007 yılı için işletme defteri tasdik ettirebileceği şeklinde.. Kanun maddesinden anladığım kadarıyla iki görüşte oluşuyor sizin söylediğinizde mantıklı ama sanki bir açıklık yok gibi bilemiyorum...
    Soru ilmin yarısıdır ve bilgi paylaştıkça büyür.

  5. #5
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Sınıf Değiştirme

    sy A.B.G 289 nolu vuk tebliğini okuyunuz fikriniz değişecektir.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Kasım.2005
    Mesajlar
    43

    Sınıf Değiştirme

    Sayın hasan kütük, alış ve satışlarda belirlenen hadlere göre % 20 nin üzerinde bir azalma var ise direk işletme defteri tastikletebilirsiniz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Sınıf değiştirme
    Konu Sahibi abcd Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 25.Şubat.2011, 12:09
  2. Sınıf değiştirme hk.
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 23.Şubat.2010, 15:40
  3. Sınıf Değiştirme
    Konu Sahibi topcu Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 25.Aralık.2009, 10:30
  4. Sınıf Değiştirme
    Konu Sahibi husok Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 12.Aralık.2009, 16:41
  5. Sınıf Değiştirme
    Konu Sahibi eskisehir26 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 27.Aralık.2006, 16:27

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36