kamu işçi maaş

Konu: çalınan araç

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  127

  çalınan araç

  merhaba arkadaşlar,
  gerçek kişi mükellefimin (nakliyeci) kamyonu iki ay önce çalındı ve bulunamadı sigortadan bedelini alacak...bu mükelefim sigortadan para alırken fatura kesmesi gerekiyormu ,mükellefiyetini kapatmak için çalıntı raporu yeterli olurmu vergi dairesi açısından yada sigortaya fatura kesmemizi isteyebilirmi...bu konuda ki görüşlerinizi bekliyorum...şimdiden teşekkürler


 2. #2
  Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  2.171

  çalınan araç

  Merhaba,
  Aşağıdaki linkte İstanbul Defterdarlığının, mevzuat yönünden doğru fakat adil olmadığını düşündüğüm bir özelgesini okuyabilirsiniz.

  Daha sonra kişisel yorum ve önerilerimizi yazarız.

  Çalınan araç için düzenlenecek belge.
  [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  127

  çalınan araç

  merhaba,özelge için teşekkürler okudum...ilk paragrafta çalınan araçın kasko bedeli karşılığı fatura edildiği yazılıyor ,şirketiniz adına ibaresi kullanılmış şirket kendi adına mı kesecek sigorta şirketine mi kesecek...ve ileride bulunduğunda da özelgeye göre fatura nın kayıtlarda düzeltilmesi istenmiş,bu nasıl mümkün olabilir ben bu faturayı kesip işletmeyi kapatacağım 9 ay sonra bulunursa kapanmış bir defterin üzerinde düzeltme yapmam ne derece doğru olur... :?:

 4. #4
  Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  2.171

  çalınan araç

  Alıntı sultan Nickli Üyeden Alıntı
  merhaba,
  ilk paragrafta çalınan araçın kasko bedeli karşılığı fatura edildiği yazılıyor ,şirketiniz adına ibaresi kullanılmış şirket kendi adına mı kesecek sigorta şirketine mi kesecek...
  ve ileride bulunduğunda da özelgeye göre fatura nın kayıtlarda düzeltilmesi istenmiş,bu nasıl mümkün olabilir ben bu faturayı kesip işletmeyi kapatacağım 9 ay sonra bulunursa kapanmış bir defterin üzerinde düzeltme yapmam ne derece doğru olur... :?:
  Merhaba,
  Özelgede faturayı kendinize (veya bulunduktan sonraki alıcıya) değil sigorta şirketine kesmeniz gerekiyor demektedir.

  Her ne kadar hiç başıma gelmediysede;
  Faturayı eğer Sigorta şirketine keser ve aracı trafikten çekip, mtv mükellefiyetini sona erdirirseniz aracın artık sizinle bir ilgisi kalmayacak, bulunduğu takdirde sigorta şirketinin malı olacaktır. Bu durumda bulunması halinde kimse sizden fatura istemeyecektir.
  [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

 5. #5
  SMMM Kenan GÜMÜŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  SMMM Kenan GÜMÜŞ Guest

  çalınan araç

  Sayın Sultan,

  Sorunuzla ilgili gerçekten güzel bir tesadüf sonucu okumuş olduğum, Vergi Dünyası Dergisi'nin Haziran 2005 sayısında, Özelgeler bölümünde yayınlanmış olan aşağıdaki özelgeyi bilgilerinize sunmak isterim.

  T.C. İstanbul Valiliği İl Defterdarlığı
  Katma Değer Vergisi Gelir Müdürlüğü
  Sayı: KDV.MUK.B.07.4.DEF.0.34.18.F.K.25-28886

  İLGİ: …./12/2004 tarihli ve … sayılı dilekçeniz.

  İlgi dilekçeniz ile … Vergi Dairesi Müdürlüğü’nün … vergi no.lu mükellefi olduğunuzu, firmanızın … Finansal Kiralama AŞ’den kiralamış olduğu çekici ve … Finansal Kiralama AŞ’den kiraladığınız römorkun bir kaza sonucu pert olduğu, adı geçen finansal kiralama şirketleri ile yapılan sözleşmeler gereği araçların kasko sigortalarının şirketiniz tarafından tarafından finansal kiralama şirketleri adına yaptırıldığı ve bedellerinin ödendiği,

  Araçlarla ilgili sigorta hasar tazminatlarının sigorta şirketi tarafından finansal kiralama şirketlerine ödeneceği ve bu bedellerin şirketiniz tarafından alınabilmesi için ilgili finansal kiralama şirketinin;

  a) taraflarına bu hasar bedeli tutarında fatura düzenlenip düzenlenmeyeceği ve bu işlemin katma değer vergisine tabi olup olmayacağı,
  b) Sigorta şirketinden satın alınacak hurda araçlar için fatura düzenlenip düzenlenmeyeceği ve yine bu işlemin katma değer vergisine tabi olup olmadığı hususlarında defterdarlığımızdan görüş talep edilmektedir.

  3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 1/1. maddesine göre, Türkiye’de yapılan, ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler vergiye tabi tutulmuştur.

  Kanunun 4. maddesinin 1. bendinde hizmet, teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan işlemler olarak tanımlanmış ve bu işlemlerin bir şeyi yapmak, işlemek, meydana getirmek, imal etmek, onarmak, temizlemek, muhafaza etmek, hazırlamak, değerlendirmek, kiralamak, bir şeyi yapmamayı taahhüt etmek şeklinde gerçekleşeceği belirtilmiştir.

  Aynı Kanunun 10. maddesinin (a) fıkrasında, mal teslimi ve hizmet ifası hallerinde, malın teslimi veya hizmetin yapılması anında vergiyi doğuran olayın meydana geleceği hüküm altına alınmıştır.

  Öte yandan, 31.07.2004 tarih, 25539 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 5228 sayılı bazı kanunlarda ve 178 sayılı kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılması hakkında kanun’un 17. maddesinin (4) no.lu fıkrasının (g) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  “Külçe altın, külçe gümüş, kıymetli taşlar (elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, topaz, safir, zebercet, inci, kübik, inconia) döviz, para, damga pulu, değerli kağıtlar, hisse senedi, tahvil ile metal plastik, lastik, kauçuk, kağıt, cam hurda ve atıkları (hurda metalden elde edilen külçeler dahil) teslimi katma değer vergisinden istisna tutulmuştur.

  Öte yandan 53. seri nolu kdv genel tebliği’nin “2. hurda metal alımlarında tevkifat uygulaması” başlıklı bölümünde;
  “Hurda kavramına metal kırpıntılar, metal talaşları, mamul veya yarı mamul madde üreten imalathane yada fabrikalardan çıkan standart dışı metal ürünler, izabe tesislerinden çıkan standart dışı metal hammaddeler, hadde madde bozukları ve benzerleri dahildir.

  Tamir ve bakımdan sonra aynı amaçla kullanılması mümkün olan kullanılmış metal eşya teslimlerinde tevkifat uygulanmayacaktır.” Denilmektedir.

  Ayrıca, 213 sayılı VUK’nun 229.maddesinde “fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır.” Şeklinde tanımlanmıştır.

  Bu durumda, finansal kiralama şirketinin hasarlı araçlar için sigorta şirketinden alacakları tazminat tutarı kadar fatura düzenlemeleri, ancak KDV konusuna giren bir işlem söz konusu olmadığından bu bedel için vergi hesaplamamaları gerekmektedir. Dolayısıyla sigorta şirketi adına düzenlenecek faturada KDV hesaplanmayacağından şirketinizce de sigorta hasar bedeli için KDV’siz fatura düzenlenmesi gerekmektedir.

  Diğer taraftan, tamir ve bakımından sonra kullanılması mümkün olmayan ve hurda belgesi alınmış olan hurda araçların gerek sigorta şirketince tarafınıza gerekse diğer şahıslara teslimi Kanunun 17/4-g maddesi kapsamında KDV’den istisna olacaktır.

  Bilgi edinilmesini ve gereğini rica ederim.


  Ben özelgedeki, Faturanın KDV'siz olarak kesilmesi ve Hurda araç teslimi (mevzuat daha sonra değişmiş olup, mevcut durumu etkilememektedir) görüşlerine aynen katılıyorum, gerçekten çok güzel cevap yazmışlar.

  İkinci sorunuzla ilgili olarakta aşağıdaki MTV Sirkülerinin tam aradığınız bilgi kaynağı olduğunu ve size yardımcı olabileceğini sanıyorum.
  Başlık Motorlu Taşıtlar Vergisi Sirküleri/1
  Tarih 28/06/2004
  Sayı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu-1/2004-1

  T.C.
  MALİYE BAKANLIĞI
  Gelirler Genel Müdürlüğü

  Motorlu Taşıtlar Vergisi Sirküleri/1


  Konusu : Çalınan ve trafikten çekilen araç sahiplerinin motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyeti ile ilgili hususlar
  Tarihi : 28/06/2004
  Sayısı : Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu-1/2004-1
  İlgili olduğu maddeler : Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu Madde 7, 8.


  1- Giriş

  197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun(1) 7 nci maddesinde motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyetinin başlaması; 8 inci maddesinde ise motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyetinin sona ermesi ile ilgili hükümler yer almaktadır. Ayrıca, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin(2) 2 nci maddesi ile Kara Yolları Trafik Yönetmeliğinin(3) 41 inci maddesinin (a) bendine eklenen (5) numaralı alt bendinde, trafikten çekme işlemi tamamlanan aracın tescilinin silinerek ilgili vergi dairesine bildirileceği hükmü bulunmaktadır. Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 3 üncü maddesi ile değiştirilen Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 43 üncü maddesinin (a) bendinin (2) numaralı alt bendinde ise, çalınan araçların tescil kaydının silinerek ilgili vergi dairesine işlemi müteakip en geç 7 iş günü içerisinde bildirileceği belirtilmiştir.

  Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişikliklere göre, motorlu taşıtlar vergisi uygulamasında çalınan ve trafikten çekilen araç sahiplerinin motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyeti ile ilgili hususlar, bu sirkülerin konusunu oluşturmaktadır.

  2 – Motorlu Taşıtlar Vergisi Mükellefiyetinin Başlaması ve Sona Ermesi

  Motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyetinin başlaması Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 7 nci maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre, motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyeti motorlu taşıtların trafik siciline kayıt ve tescili ile başlamaktadır. Aynı Kanunun 8 inci maddesinde ise motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyetinin sona ermesi ile ilgili düzenleme yer almaktadır. Buna göre, motorlu taşıtların trafik siciline ait kayıtlarının silinmesi halinde, silinme takvim yılının ilk altı ayın içinde yapılmış ise ikinci altı aylık dönemin başından, ikinci altı aylık dönem içinde yapılmışsa takip eden takvim yılı başından itibaren mükellefiyet sona ermektedir.

  3 – Trafikten Çekilen Araçlar ile İlgili Motorlu Taşıtlar Vergisi Uygulaması

  Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 2 nci maddesi ile Kara Yolları Trafik Yönetmeliğinin “Araçların Trafikten Çekilmesi ve Trafikten Çekilen Araçların Yeniden Trafiğe Çıkarılmaları” bölüm başlıklı 41 inci maddesinin (a) bendine “Trafikten çekme işlemi tamamlanan aracın tescili silinir ve tescilinin silindiği ilgili vergi dairesine bildirilir.” hükmünün yer aldığı (5) numaralı alt bent eklenmiştir.

  Araçlarını trafikten çekmek isteyenler ile trafikten çekilen araçlarını yeniden trafiğe çıkarmak isteyen mükellefler ile ilgili motorlu taşıtlar vergisi uygulaması Kara Yolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan yeni düzenlemeye göre aşağıdaki şekilde olacaktır.

  Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği 5.7.2003 tarihinden itibaren trafikten çekme belgesi alınan araçların tescil kayıtlarının silinmesi ve tescil kayıtlarının silindiğinin trafik tescil kuruluşlarınca ilgili vergi dairelerine bildirilmesi halinde; tescil kaydının silindiği tarihi takip eden dönemin başından itibaren Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 8 inci maddesi hükmü gereğince, bu araçlardan dolayı motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyetleri bulunan kişilerin mükellefiyetleri sona erdirilecektir. Trafikten çekme belgesine sahip olan araçların yeniden trafiğe çıkarılması halinde ise bu araçların tescil kaydının yapıldığının trafik tescil kuruluşu tarafından ilgili vergi dairesine bildirilmesi halinde; tescil kaydının yapıldığı tarihten itibaren motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyeti yeniden başlatılacaktır. Mükellefiyetin sona erdiği tarih ile mükellefiyetin başladığı tarih arasında geçen dönemler için motorlu taşıtlar vergisi tahakkuku yapılmayacaktır.

  4 – Çalınan Araçlar ile İlgili Motorlu Taşıtlar Vergisi Uygulaması

  Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 3 üncü maddesi ile Kara Yolları Trafik Yönetmeliğinin “Hırsızlık veya Emniyeti Suistimal Suretiyle Çalınan Araçlar Hakkındaki İşlemler” bölüm başlıklı 43 üncü maddesinin “Çalındığı tarihten itibaren aradan 1 ay geçmiş olması şartıyla araç sahibinin istemesi halinde;” hükmünün yer aldığı (a) bendinin (2) numaralı alt bendi “Trafik kuruluşlarınca tescil kaydı silinir ve ilgili vergi dairesine işlemi müteakip en geç 7 iş günü içerisinde bilgi verilir.” şeklinde değiştirilmiştir. Aynı maddenin (b) bendinde ise; “Çalınan araçların bulunması halinde, araç sahibinden yeniden dilekçe alınır. Aracın tescil kaydı üzerinde gerekli düzeltme işlemi yapıldıktan sonra durum ilgili vergi dairesine bildirilir....” hükmü yer almaktadır.

  Çalınmış olan araçlar ile ilgili motorlu taşıtlar vergisi uygulaması, Kara Yolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre aşağıdaki şekilde yapılacaktır.

  Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği 5.7.2003 tarihinden itibaren çalınan araçların tescil kayıtlarının silinmesi ve tescil kayıtlarının silindiğinin trafik tescil kuruluşlarınca ilgili vergi dairelerine bildirilmesi halinde; tescil kaydının silindiği tarihi takip eden dönemin başından itibaren Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 8 inci maddesi hükmü gereğince, bu araçlardan dolayı motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyetleri bulunan kişilerin mükellefiyetleri sona erdirilecektir. Çalınan araçların bulunması halinde ise bu araçların tescil kaydı üzerinde gerekli düzeltme işleminin yapıldığının trafik tescil kuruluşu tarafından ilgili vergi dairesine bildirilmesi halinde tescil kaydının yapıldığı tarihten itibaren motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyeti yeniden başlatılacaktır. Mükellefiyetin sona erdiği tarih ile mükellefiyetin başladığı tarih arasında geçen dönemler içerisinde motorlu taşıtlar vergisi tahakkuku yapılmayacaktır.

  Duyurulur.  (1) 23/02/1963 tarihli ve 11342 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.
  (2) 05/07/2003 tarihli ve 25159 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.
  (3) 18/07/1997 tarihli ve 23053 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

 6. #6
  Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  2.171

  çalınan araç

  Merhaba,
  Sayın Gümüş vermiş olduğun özelgede Finansal Kiralama söz konusu, ilave olarak bir çalınma değil hasar nedeniyle pert olma söz konusu olduğu için Sayın Sultan'ın aradığı bilgi olmadığını düşünüyorum. Çünkü finansal kiralamada malın mülkiyeti sigortayı yaptıranda değil finansal kiralama şirketinindir. Bu nedenle işlemler biraz daha farklı olacaktır. Ama bu değerli bilgiyi bizlerle paylaştığın teşekkür ediyorum.
  [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

 7. #7
  SMMM Kenan GÜMÜŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  SMMM Kenan GÜMÜŞ Guest

  çalınan araç

  Sayın Tamer Bey

  Öncelikle ikazınız için teşekkür ederim. Benim o özelge ile belirtmek istediğim husus, özelgenin aşağıdaki kısmıdır;

  "3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 1/1. maddesine göre, Türkiye’de yapılan, ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler vergiye tabi tutulmuştur.

  Kanunun 4. maddesinin 1. bendinde hizmet, teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan işlemler olarak tanımlanmış ve bu işlemlerin bir şeyi yapmak, işlemek, meydana getirmek, imal etmek, onarmak, temizlemek, muhafaza etmek, hazırlamak, değerlendirmek, kiralamak, bir şeyi yapmamayı taahhüt etmek şeklinde gerçekleşeceği belirtilmiştir.

  Aynı Kanunun 10. maddesinin (a) fıkrasında, mal teslimi ve hizmet ifası hallerinde, malın teslimi veya hizmetin yapılması anında vergiyi doğuran olayın meydana geleceği hüküm altına alınmıştır.

  Ayrıca, 213 sayılı VUK’nun 229.maddesinde “fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır.” Şeklinde tanımlanmıştır.

  Bu durumda, finansal kiralama şirketinin hasarlı araçlar için sigorta şirketinden alacakları tazminat tutarı kadar fatura düzenlemeleri, ancak KDV konusuna giren bir işlem söz konusu olmadığından bu bedel için vergi hesaplamamaları gerekmektedir. Dolayısıyla sigorta şirketi adına düzenlenecek faturada KDV hesaplanmayacağından şirketinizce de sigorta hasar bedeli için KDV’siz fatura düzenlenmesi gerekmektedir."

  Gerek KDV açısından, Gerekse VUK fatura düzenlenmesi hususları açısından yukarıdaki açıklamayı, çok güzel buluyorum.

  Bana göre de bu konu ile ilgili olarak yapılması gereken işlem: Bu olay/konu KDV'nin konusuna girmediğinden, yani KDV hesaplanmasını gerektirir bir durum olmadığından dolayı, faturanın kesilmesi fakat, kesilen Fatura da KDV gösterilmemesi yönündedir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Çalınan Demirbaşlar Hk.
  Konu Sahibi ABDULLAHARDA Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 15.Mayıs.2009, 17:43
 2. Çalınan Kamyonet
  Konu Sahibi keskin80 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 22.Ocak.2007, 13:38
 3. Çalınan Mallar
  Konu Sahibi S_aday Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 02.Ağustos.2006, 14:22
 4. Çalınan Demirbaşların Durumu
  Konu Sahibi ayhan bek. Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 31.Ocak.2006, 11:57
 5. Çalınan Para
  Konu Sahibi Bayk Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 01.Kasım.2005, 09:13

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36