kamu işçi maaş

Konu: dahili sarf pusulası

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    3

    dahili sarf pusulası

    Arkadaşlar

    gider vergileri kanunun yürürlükten kaldırılmış 62 nci hükmünde;

    "İstihsal ettikleri vergiye tabi maddeleri kendi imallerinde sarfeden mükel-
    lefler, fatura yerine geçmek üzere "Dahili sarf pusulası" kullanırlar"

    denmekte idi.

    Bu gün ise sözkonusu belgenin yerine kullanılabilecek bir belge var mıdır?
    Yoksa işletme kendisine fatura mı kesmelidir?

    Yani örneğin elektrik ticareti yapan TEDAŞ kendi kullandığı elektrik için fatura mı tanzim etmelidir?

    Ayrıca işletmenin kendi faaliyeti için kullandığı mal veya hizmetin imal edilen mamul ya da ticareti yapılan(alınıp-satılan) emtia olması yapılacak muhasebe kaydını etkiler mi?


    Konu ile ilgili tebliğ, özelge bilen varsa bildirirse minnettar olurum.

    Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    3

    dahili sarf pusulası

    yine bu bağlamda KDV mevzuatı bakımından nasıl değerlendirmek gerekir.

    Teşekkürler.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    21

    Değerli Meslaktaşım

    Selamİ
    şletmede kulanılan Ticari Malar İşletme için gider kaydedilebilir
    Yevmiye kaydı
    760 PAZARLAMA SAT.DAĞ.GİD. VEYA
    770 GENEL YÖN.GHİDERLERİ
    (İlgili Hesap) XX
    153 TİCARİ MALAR
    (İlgili alt hesap) XX
    Şeklinde kaydedilir
    Ayrıca kendilerine fatura kesme olayı yürülükten kalkmıştır.
    Mal alırken kdv si indirimi söz konusu olmuştur ayrıca Hesaplanan Kdv
    hesaplanmayacaktır

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    14

    dahili sarf pusulası

    T.C
    MALİYE BAKANLIĞI
    İstanbul Defterdarlığı
    Usul Gelir Müdürlüğü

    15.09.2003*8230
    SAYI : B.07.4.DEF.0.34.20./ VUK-229
    KONU: İşletmeye ait bir malın işletme
    İhtiyaçları için kullanılmasında
    Belge düzeni

    İLGİ: tarihli dilekçeniz.
    İlgi dilekçenizde;
    1- Firmanızın tıbbi malzeme ithalatı yaptığı, stoklarınızda yer alan bazı cihazların kendi işletmenizde kullanıldığı belirtilerek bu cihazların stoktan çıkarılıp demirbaş olarak fatura edilip edilemeyeceği,
    2- Satış elemanlarının demo çalışması yaparken bazı malların hasar gördüğü ve bu malların parça değişimi için kullanılan stoklarınızdaki yedek parçaların şirketiniz adına fatura edilip edilemeyeceği hususlarında tereddüte düşüldüğü belirtilmektedir.
    Konu ile ilgili olarak, Katma Değer Vergisi Gelir Müdürlüğünden alınan tarih, sayılı yazıda; “3065 Sayılı KDV Kanunu’nun 1/1. maddesi gereğince, Türkiye’de ticari, sınai, zirai ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin katma değer vergisine tabi bulunduğu, aynı Kanunun 2/1. maddesinde de, teslimin bir mal üzerindeki tasarruf hakkının malik veya onun adına hareket edenlerce alıcıya veya hareket edenlere devredilmesi olarak tanımlandığı, 3/a maddesinde de vergiye tabi malların her ne suretle olursa olsun vergiye tabi işlemler dışındaki amaçlarla işletmeden çekilmesinin teslim hükmünde sayıldığı, bu nedenle, işletmenin ticari faaliyeti ile ilgili olarak stoklarında bulunan emtiayı işletme bünyesinde kullanmasının “teslim sayılan hal” kapsamında değerlendirilemeyeceği ve bu işlemler için katma değer vergisi hesaplanmayacağı, ancak söz konusu firma tarafından satışa konu edilmeyecek olan bu mallar için yüklenilen katma değer vergisinin indirim hesaplarından çıkarılarak gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınması gerekeceği belirtilmektedir.
    Öte yandan, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 229’uncu maddesinde, fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır şeklinde tanımlanmıştır.
    Buna göre, işletmenin stoklarında yer alan emtianın çeşitli nedenlerle işletme bünyesinde kullanılması durumunda, emtia bedellerinin şirket adına düzenlenecek fatura ile tevsik edilerek, kayıtlara gelir ve aynı değer üzerinden kurum kazancının tespitinde gider olarak dikkate alınması mümkündür.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    304

    dahili sarf pusulası

    Sayın Arkadaşım,

    Sayın parce_que' nun belirttiği gibi kendi kendine fatura kesme olayı hala devam etmektedir.
    örneğin bisiklet imalatı ve satışını yapan bir şirket sattığı malların bulunduğu şehirlerde garanti kapsamında bazı tamir istasyonları açar .Bu servislerin mükellefleri başka kişilerdir.Sadece bakım hizmeti ücreti alırlar.Yedek parça değişiminde ise ilgili fabrikadan malzeme isterler.(İmalat hatalı vs diyerekten değişmesi gerektiğini belirtirler.)
    Garanti kapsamında olduğu süre içinde bisiklette meydana gelen arızalarla ilgili parça değişmelerinde karşı taraftan bedel talep edilmeyeceği için bu parçanın bedelini imalatı yapan şirket kendi kendine fatura ederekten kargo ile ilgili servise yollar.
    aygılarımla,
    <br />
    <br />SMMM R.Sema sinangil

  6. #6
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    dahili sarf pusulası

    Merhaba,
    Bence kendi kendine fatura kesmeye gerek yoktur. Stoktan çıkan bir malın giderleştirilmesi için bence ambar çıkış fişi yeterlidir. Yukarıdaki özelgede zaten yuvarlak laflar etmişler. Fatura kesmeniz gerek dememişler, mümkündür demişler. Yani seçimi bana göre mükellefe bırakmışlar.

    Eğer Sayın Sinangil'in verdiği örnekte olduğu gibi sevk işlemi varsa, irsaliye üzerine garanti kapsamında bir teslim olduğunu şerh düşerek fatura etmez ve gider hesaplarına alabilirsiniz.

    Ama kendinize fatura keserseniz sorun olurmu? Bence hayır mevzuatta (eğer atladığım bir nokta yoksa) kendi kendine fatura kesemezsin diye bir hüküm mevcut değil.

    Aşağıdaki linkte yine İstanbul Defterdarlığına ait "Garanti Kapsamındaki Teslimlerle" ilgili bir özelgesini okuyabilirsiniz.

    Garanti kapsamında yapılan tamir, bakım işlerinde belge düzeni
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Dahili İrsaliye
    Konu Sahibi bedrana34 Forum Muhasebe Kayıt Örnekleri ve Muhasebe Dersleri
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 11.Ekim.2016, 20:49
  2. Dahili Kdv
    Konu Sahibi smmm-muhasebe Forum KDV
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 11.Temmuz.2013, 09:51
  3. Yedek parça-Sarf satışı Tevkifat.
    Konu Sahibi serifumut Forum KDV
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 02.Haziran.2012, 17:04
  4. Sarf malzemeli işçilik faturası
    Konu Sahibi dnyn Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 15.Mayıs.2011, 12:44
  5. dahili işlem izin belgeli kdv
    Konu Sahibi İSMAİLYK Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 31.Mayıs.2006, 15:44

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36