kamu işçi maaş

Konu: geçmiş yıl karlarının mahsubu

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    87

    geçmiş yıl karlarının mahsubu

    Şirketimiz 2004 yılında 100.000 YTL kar etti. Biz önceki yıllardan gelen geçmiş yıl karlarımızı bundan masup ettik ve hiç kurumlar vergisi edemedik. Ancak enflasyon düzeltmesi yaparken geçmiş yıl karlarımızı sıfırlamıştık. Şimdi cari yıl karını nasıl kapatabilirim? Bu kar ne olacak?

    *

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    403

    geçmiş yıl karlarının mahsubu

    Sayın @SMMM,

    Sanırım "Geçmiş yıl Zararları" yerine geçmiş yıl karları yazdınız.

    Enflasyon düzeltmesi sonrasi kayıtlarda geçmiş yıllar zarar ve karları ya kapatıldı ya da düzeltme sonrası tutarları değişti.

    Beyannamelerde 2003 ve öncesi yıllara ait geçmiş yıl zararları düzeltilmiş değerleri ile değil mukayyet değerleri ile dikkate alınacaktır.

    Yani düzeltilmemiş haliyle dikkate alınacaklardır.
    aygılarımla
    <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    87

    geçmiş yıl karlarının mahsubu

    Sayın M.Kemal
    Evet yanlışlıkla geçmiş yıl karları yazmışım zararları olacak.
    Benim asıl sormak istediğim şu an bilançomda gözüken cari yıl karını yani 2004 yılı karını nasıl kapatacağım........
    *

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    193

    geçmiş yıl karlarının mahsubu

    Merhaba,

    Bilançonuzda görünen 2004 yılı karının zaten enflasyon düzeltmesi sonrası ortaya çıkan kar olması gerek..

    Geçmiş yıl karı, (vergi sonrası kar) ertesi yıl içerisinde dağıtılabilir. Ama önce 1. tertip yasal yedekler (limit dolmadıysa) ayrılır, daha sonra kalan kar varsa ve dağıtılacaksa, 2. tertip yasal yedekler ayrılır, kalan kısım stopajı da yapılarak ayrılır.

    Kar dağıtılmayacaksa, 1. tertip yasal yedekler ayrıldıktan sonra, kalan kısım en geç 31.12 itibarıyla "542-Olağanüstü Yedekler" hesabına aktarılarak kapatılır. 570 hesap, KİT'ler dışında bilançoda yer almaz.
    Saygılarımla<br />SMMM Nusret KURDOĞLU

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    403

    geçmiş yıl karlarının mahsubu

    Sayın Kurdoğlu,

    Müsadenizle hep tereddüt ettiğim bir konuyu sormak istiyorum.2004 yılı karımız ve 2003 yılındanda zararımız var.Öncelikle 1. ve 2. tertip yedek akçeleri ayırıp kar dağıtımı yapmadan bu zararımı kapatmalıyız?Diğer bir deyişle geçmiş yıllar zararlarını kapatmadan karşılık ayrılması ve hatta kar dağıtımı yapılması doğru olurmu?
    aygılarımla
    <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    193

    geçmiş yıl karlarının mahsubu

    Sayın Ekici,

    Yedek akçeler, vergi yasaları uyarınca değil, TTK uyarınca ayrılmaktadır.

    TTK 457. maddeye göre, kar, bilançoya göre belirlenir. Bu cümleden çıkan sonuç, karın belirlenmesinde önceki dönemin zararının etkili olmadığıdır.

    Yedek akçe ise, yine TTK 466. md.hükmüne göre, safi karsan ayrılır. Bundan çıkan sonuç ise, yukarıdaki ile aynıdır. Yani yedek akçe ayrılırken, önceki dönem zararı göz önüne alınmaz.

    Doğallıkla, bu söylediklerim 1. tertip yedek akçe için geçerlidir. Zira 2. tertip yedek akçe, ancak dağıtılan kardan ayrılır.

    Sonuç olarak, önceki dönem zararının matrahtan mahsubu ayrı bir olaydır, ama yedek akçe ayrımında göz önüne alınması olası değildir.
    Saygılarımla<br />SMMM Nusret KURDOĞLU

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    403

    geçmiş yıl karlarının mahsubu

    Değerli Hocam,

    Soruma cevap şekliniz özelliklede "Yedek akçeler, vergi yasaları uyarınca değil, TTK uyarınca ayrılmaktadır. ....... önceki dönem zararının matrahtan mahsubu ayrı bir olaydır...." izahatlarınız beni şaşırttı ops: Sanırım konu başlığı bu "malumu ilan"açıklamaları yapmanıza neden oldu.

    Neyse Sayın Veysi Seviğ'in bir yazısını buldum 19.09.2002 tarihinde Dünya gazetesinde yayınlanmış.İlgili bölümünü ve tamamı için kısayolunu aşağıya alıyorum.

    Teşekkür ederim.

    Kurum kazancından yasal düzenlenme gereği indirilmesi gereken en önemli unsur geçmiş yıl zararları, yani zarar edilen yılda elde edilen menfi kârdır. Kurumlar Vergisi Yasası'nın 14. maddesinde geçmiş yıllar zararlarının bir sonrası yıl giderleştirilmesi öngörülmüştür. Dolayısıyla oluşan kurum kazancından geçmiş yıl zararlarının indirilmesinde yasal nitelikte bir öncelik bulunmaktadır. Bundan sonra kalan kısım üzerinden kurumlar vergisi ve buna bağlı olarak fon hesaplanacak, hesaplanan bu miktar kurum kazancından indirildikten sonra birinci tertip yedek akçe hesaplanacaktır.

    Birinci yedek akçenin yasal oranı yüzde 5'tir.

    Kanımızca, Türk Ticaret Yasası'nda birinci tertip yedek akçenin ayrılmasında dikkate alınacak olan safi kâr kavramının tanımı yapılmış olmalıdır. Çünkü, safi kâr hem Türk Ticaret Yasası açısından ve hem de kurumun dağıtılabilir kârını ve ortaklarca elde edilmiş sayılan kısmın hesabında önem arz etmektedir.

    http://www.turmob.org.tr/turmob/basin/19-09-2002(2).htm
    aygılarımla
    <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    87

    geçmiş yıl karlarının mahsubu

    Sayın M.Kemal,
    İşte ram benim sormak istediğim de bu. Geçmiş yıl zararımı sıfırladım. Bilançomda gözükmüyor. Ancak beyannamemde gösterdim ve karım üzerinden hiç vergi ödemedim. Ancak şimdi kar aynen bilançomda duruyor. Geçmiş yıl zararım olmadığı için karımı mahsup edemiyorum.
    *

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    403

    geçmiş yıl karlarının mahsubu

    Sayın SMMM,

    Son durumda kayıtlarınızda geçmiş yıllar zararı ve kalan kardan ödenecek vergide kalmamışsa (safi kurum kazancına ulaşılmışsa) bu karın mahsubu değilde artık gerekli yasal ve varsa statü yedekleri ayrıldıktan sonra ortaklara dağıtılması ya da sermayeye ilavesi suretiyle yok edilmesi gerekmektedir.Ancak uygulamada kar dağıtımı veya sermayeye ilave edilmemekte 570 hesapta bekletilebilmektedir.

    Geçmiş yıl karlarının 570 hesapta geçmiş yıllar zararlarının 580 hesapta süregelen bir biçimde bekletilmeside esasen muhasebe açısından çok şık bir durum değildir.
    aygılarımla
    <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    193

    geçmiş yıl karlarının mahsubu

    Sayın Ekici,

    "Malumu ilan" :roll: sizi şaşırtmasın.. (Zaten tüm yazışmalarda bunu yapmıyor muyuz?)

    Şaka bir yana, konunun özü o olduğu için yazmak durumunda kaldım. Sonuçta açık yazışma yapılıyor.

    Veysi Bey'in yazısı da, dediğim konu ile ilgili.. Konunun Kurumlar Vergisi yönü ele alınmış. TTK yönüne değinilmemiş.
    Saygılarımla<br />SMMM Nusret KURDOĞLU

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Geçmiş Yıl Karlarının Sermayeye İlavesi ve Geçmiş Yıl Zararlarının Durumu
    Konu Sahibi hakan34 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 13.Kasım.2012, 21:55
  2. Geçmiş yıl Karlarının Sermayeye eklenmesi
    Konu Sahibi sabosabo Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 11.Nisan.2011, 11:18
  3. Geçmiş yıl karlarının dağıtımı
    Konu Sahibi havva16 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 11.Mart.2010, 16:14
  4. Geçmiş Yıl Karlarının Sermayeye Eklenmesi
    Konu Sahibi EMEL Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 12.Mart.2009, 17:06
  5. Geçmiş Yıl Karlarının Sermayeye Eklenmesi
    Konu Sahibi haruncankaya Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 16.Temmuz.2008, 14:13

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36