kamu işçi maaş

Konu: Mühendislik Hizmetinde Ekspertiz Faaliyeti

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2006
  Mesajlar
  11

  Mühendislik Hizmetinde Ekspertiz Faaliyeti

  serbest meslek defteri tutmakla yükümlü olan inşaat mühendisi Serbest meslek makbuzu bastırarak belge düzenini bu şekilde sürdürmekle mükelleftir. Konu mühendisin bir banka ile sözleşme imzalayarak banka adına inşaat/bina ekspertizliği yapması dolayısıyla elde edeceği gelir serbest meslek geliri olarak mı düşünülecektir yoksa ticari faaliyet kapsamına mı girecektir ? Eğer ticari gelir olarak vergilendirilecekse yapılması gereken defter ve belge düzeni için bilgi verebilirseniz sevinirim. Kolay gelsin...


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ocak.2006
  Mesajlar
  1.112

  Ynt: Mühendislik hizmetinde ekspertiz faaliyeti

  Ticari gelir olarak nitelendirilmesi taraftarıyım.

  Gayrimenkul eksperliği mesleki bir bilgiye dayansa da, banka sözleşme yapılması lafından bu işin devamlılık arzeden bir iş olduğu ve mühendisinde bu işi devam ettirmek için organizasyon kuracağını (yanında adam çalıştıracak...vs) tahmin ediyorum.

  Sonuç: Eksperlik işi serbest meslek faaliyeti olsa da işin bir organizasyona dönüşmesi ile ticari kazanç elde etmeye başlar.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2006
  Mesajlar
  101

  Ynt: Mühendislik hizmetinde ekspertiz faaliyeti

  Bu konuyu daha önce gündeme getirdim ancak net bir cevap alamamıştım. Hatta Vergi Dairesindeki yetkili müdür yrd ve şeflerle de görüştüm onlarda net bir cevap veremediler. Yani serbest meslek faaliyeti ve ticari faaliyet bir arada yürütüldüğü zaman nasıl bir belge ve defter düzeni olmalıdır. Kimisi hem serbest meslek makbuzu, hemde fatura bastırılıp, serbest meslek makbuzundaki gelirleri serbest meslek defterine, fatura daki gelirleri de işletme defterine kaydedilmesi gerekir dedi. Kimi side olay artık serbest meslek faaliyeti olmaktan çıktığı için sadece fatura kesilmesi ve gelirlerin tamamının işletme defterine kaydedilmesi gerektiğini söyledi. Açıkçası bu konuda bir çelişkiye düştüm. Yani serbest meslek faaliyetinde stopaj söz konusu. Acaba ticari faaliyet ile beraber yapıldığı zaman stopaj zorunluluğudamı kalkıyor.
  Bu dünyada kesin olarak hiçbir şey söylenemez, ölüm ve vergiden başka.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Ocak.2006
  Mesajlar
  1.112

  Ynt: Mühendislik hizmetinde ekspertiz faaliyeti

  Konu bize o kadar da uzak değilki.

  Örnek.

  Yeminli mali müşavirlik firmaları:

  Hizmet açık bir şekilde serbest meslek kapsamında ama fatura kesiyorlar.


 5. #5
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2006
  Mesajlar
  101

  Ynt: Mühendislik Hizmetinde Ekspertiz Faaliyeti

  Ama bahsettiğimiz YMM firmaları şirket bünyesinde faaliyet gösteriyorlar. Şirket adı altında yapılan her türlü serbest meslek faaliyetleri ya da zirai faaliyetler "ticari kazanç" hükmünde olup vergilendirilmesi de yine ticari kazanç hükümlerine göre yapılır. O anlamda fatura kesilmesi normal ve olması gerekendir.

  Benim bahsettiğim gerçek şahıs işletmesidir.
  Bu dünyada kesin olarak hiçbir şey söylenemez, ölüm ve vergiden başka.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Ocak.2006
  Mesajlar
  1.112

  Ynt: Mühendislik Hizmetinde Ekspertiz Faaliyeti

  Bu konuyla ilgii basit bir kıstas:

  Yine YMM örneğiyle; bir YMM tek başına en falza kaç şirkete bakabilir. Dönem sonundan geçici vergiye kadar 6 hafta var. haftada 3 şirkete gitse 18 şirket eder. yani 1 kişiye 20 şirket normal bir rakam.

  Bu YMM'nin 40 firması varsa işletmesi şahıs işletmesi bile olsa fatura keser. Yanına 1 yardımcı bile almışsa fatura keser. Çünkü iş organizsyona dökülmüştür. Serbest meslek tanımından uzaklaşmıştır.

  Yani mühendis yanında 1 işçi bile çalıştırsa fatura kesmelidir.


 7. #7
  Üyelik tarihi
  Ocak.2007
  Mesajlar
  10

  Ynt: Mühendislik Hizmetinde Ekspertiz Faaliyeti

  değerli doğan erman kardeşim gvk'nun 40/2.maddesine göre ödenmeyen ssk primleri ile ilgili bir sonununuz var.sizin sorununuz burda ssk primleri değil,ssk işveren hissesinin gider yazılıp yazılmayacağıdır.SSk işveren hisseleri kanun maddesinde bahsedildiği gibi gider yazmanız mümkün olmayacağı kanaatindeyim.bununla ilgili maliye sigorta yorumları dergilerinde benzer bir çok örnek bulunmaktadır. ve yine hatırlarsanız bununla ilgili bir örnek msn'den göndermiştim size, aksi taktirde vergi ziyaına sebebiyet olacaktır.

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Aralık.2006
  Mesajlar
  333

  Ynt: Mühendislik Hizmetinde Ekspertiz Faaliyeti

  http://www.ivdb.gov.tr/Mukteza/gv/ornek282.htm

  T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
  İl Defterdarlığı
  Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü

  Sayı : B.07.4.DEF.0.34.11/GVK-61
  Konu : Ekspertiz (değerleme) işi yapan harita mühendisinin kazancının nasıl
  vergilendirileceği hk.

  ....................... GELİR MÜDÜRLÜĞÜNE

  .............................tarafından Defterdarlığımıza verilen ve bir örneği görüşümüz ekinde gönderilen ..........04.2003 tarihli dilekçenin Müdüriyetimizi ilgilendiren hususları aşağıda cevaplandırılmıştır.

  Bilindiği gibi 193 sayılı Gelir vergisi Kanunu’nun 61. maddesinin 1 ve 2. paragrafında “Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir

  Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez.” hükmü yer almıştır.

  Aynı maddenin 3. paragrafının 5 numaralı bendinde de “Bilirkişilere, resmi arabuluculara, eksperlere, spor hakemlerine ve her türlü yarışma jürisi üyelerine ödenen veya sağlanan para, ayın ve menfaatler” in bu Kanun’un uygulanmasında ücret sayılacağı hüküm altına alınmıştır.

  Aynı Kanun’un “Serbest Meslek Kazancının Tarifi” başlıklı 65. maddesinde “Her türlü serbest meslek faaliyetinden doğan kazançlar serbest meslek kazancıdır.

  Serbest meslek faaliyeti, sermayeden ziyade şahsi mesaiye ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmayan işlerin işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıdır.” hükmü yer almaktadır.

  Bu hükümlere göre harita mühendisi olmanıza rağmen bina, arsa işyeri gibi gayrimenkullerin değerini tespit eden eksperlik faaliyetiniz bir işverenle aranızdaki hizmet akdine ve bir işyerine bağlı olarak icra etmeniz durumunda, elde edeceğiniz kazancın ücret olarak; kendi nam ve hesabınıza icra etmeniz durumunda ise elde edeceğiniz kazanç serbest meslek kazancı olarak değerlendirilecek ve vergilendirme buna göre yapılacaktır.

  Bilgi edinilmesini ve Müdüriyetinizi ilgilendiren hususlarında cevaplandırılarak görüşümüzle birlikte mükellefe bilgi verilmesini rica ederim.

  Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2006
  Mesajlar
  11

  Ynt: Mühendislik Hizmetinde Ekspertiz Faaliyeti

  Sayın Gürbüz AÇIKBAŞ ilginize teşkkürler...
  Vergi dairesiyle görüşmemizde sizin bilgilendirdiğiniz mukteza öreneğindede açıklandığı gibi bu faaliyetin bağımlı olarak yapılıp yapılmadığına göre defter tespiti söz konusu oluyor. Malum bir mühendisin bağımlı olarak çalışması serbest meslek faaliyetinde bir işyerinin olmadığı anlamınada gelmektedir. Kendi mühendislik alanında da expertizlik yapacağı gözönüne alınarak bu faaliyetin serbst meslek faaliyeti olduğu ve s.meslek defteri onayı ile s.meslek makbuzu kullanma mecburiyeti doğmaktadır.
  Ayrıca Yeminli Mali Müşavirlik örneği ile karşılaştıran üstatlar içinde bilgi için belirtmek istiyorum; mühendislik hizmetlerinde onaylayabilecekleri projeler belli kıstasalarla sınırlandırılmaktadır (m2, kws vs ) ancak bankalar ve mühendislik odaları expertiz raporlarında yıllık veya dönemlik iş hacim sınırı koyamaktadırlar. igilerinize teşekkürler... iyi çalışmalar.....

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  380

  Ynt: Mühendislik Hizmetinde Ekspertiz Faaliyeti

  İyi akşamlar
  Bende de bir ltd.şti inşaat mühendislik şirketi var Bankalar ile yaptğı ekspertizlik işleri işlerde tefkifat olduğundan her işe ayrı ayrı fatura kesiyor
  560 ytl altında oldumu tevkifat uygulamıyor
  İki mahküm hapishane parmaklıklarından dışarı baktılar:Biri çamuru gördü,öbürü yıldızları

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Ekspertiz Faaliyetleri
  Konu Sahibi boi_uns Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 01.Mart.2013, 09:28
 2. Gayrimenkul Ekspertiz Muhasebe Uygulaması
  Konu Sahibi Ertann Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 19.Kasım.2012, 02:07
 3. Ekspertiz hizmetleri stopaja tabi mi?
  Konu Sahibi Sevim Canyakmaz Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 23.Aralık.2011, 09:41
 4. Ekspertiz Firması
  Konu Sahibi S_aday Forum KDV
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 15.Haziran.2011, 18:03
 5. Ekspertiz
  Konu Sahibi stajyer32 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 07.Aralık.2007, 12:24

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36