kamu işçi maaş

Konu: Ba ve Bs Formaları ile İlgili Dava Dilekçe Örneği

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  1.499

  Ba ve Bs Formaları ile İlgili Dava Dilekçe Örneği

  ………….. VERGİ MAHKEMESİNE SUNULMAK ÜZERE
  ……………….İDARE MAHKEMESİNE
  ……………………..


  DAVACI :


  ADRESİ :


  VERGİ KİMLİK NO :

  DAVALI : …………….. VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ
  İHBARNAMENİN
  TARİHİ VE NO :
  TEBLİĞ TARİHİ :


  NEVİ : ÖZEL USULSÜZLÜK CEZASI

  CEZANIN MİKTARI :


  VERGİLENDİRME DÖNEMİ : 2005

  DAVANIN KONUSU :
  Bilindiği gibi 362 Seri nolu V.U.K.Genel Tebliğine istinaden bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin belirli bir haddi aşan mal ve hizmet alımlarını “Mal ve hizmet alımlarına ilişkin bilgi formu (Form Ba)”ile mal ve hizmet satışlarını ise “Mal ve hizmet satışlarına ilişkin bildirim formu (Form Bs)”ile bildirilmesi yönünde yükümlülük getirilmiş,bildirim formlarını elektronik veya kağıt ortamında vermeyenlere 213 Sayılı vergi Usul Kanunu’nun Mükerrer 355 nci maddesine göre işlem yapılacağı belirtilmiş ve ………. vergi Dairesince adıma , 213 Sayılı VUK’nun Mükerrer 355. maddeye göre 1.290,00 YTL Özel usulsüzlük cezası kesilmiştir.Yasaya ve Hukuka aykırı olarak kesilen bu özel usulsüzlük cezasının kaldırılmasını arz ve talep etmekteyiz.


  OLAY,İDDALAR VE HUKUKİ DELİLLER :


  1)- ………. vergi Dairesince adıma , 213 Sayılı VUK’nun Mükerrer 355. maddeye göre 1.290,00 YTL Özel usulsüzlük cezası yukarıda bahsi geçen formu vermediğimden kesilmiştir
  2)-VUK’nun Mükerrer 355’nci maddesinin ikinci fıkrasında açıklandığı gibi; bu maddeye ilişkin cezai hükümlerin uygulanması için, bilgi ve ibraz ödevinin yerine getirilmesiyle ilgili olarak yapılacak tebliğlerde “bilginin” verilmesi için tayin olunan sürede cevap verilmemesi, eksik veya yanıltıcı “bilgi” verilmesi veya defter ve belge ibrazı için tayin olunan süre ile defter ve belgelerin
  süresinde ibraz edilmemesi durumunda haklarında Kanunun ceza hükümlerinin uygulanması cihetine gidileceğinin ilgililere yazılı olarak bildirilmesi şarttır.
  Buna göre, Mük. 355’nci maddeye göre ceza kesilebilmesi için, verilmeyen veya eksik veya yanıltıcı verilen “bilgi” olması ve bu cezanın kesilmesi için tebliğ veya cezaya gidileceğine ilişkin yazılı bildirim yapılması gerekmektedir.
  Mükerrer 355. Maddede yukarıda bahsi geçen formların verilmemesi nedeniyle cezai yaptırımın yapılacağına ilişkin düzenleme söz konusu değildir.Yukarıda da arz edildiği gibi “Bilgi “kavramı üzerinde yoğunlaşmıştır.
  3-Ayrıca ilgili idarece tarafımdan Mükerrer 355 ‘in gereği olarak herhangi bir şekilde bilgi istenmemiş,yükümlülüğümü yerine getirebilmem için ilgili maddede belirtilen süre de verilmemiştir.Bu nedenle ilgili madde hükümlerine göre ceza kesilmesini gerektiren işlem idarece eksik ve yanlış uygulanmıştır.
  Hukuk sisteminde bir hükmün uygulanabilmesi için hükmü belirleyen ilgili yasal dayanakların yasanın ilgili maddesinde belirtilmiş olması gerekmektedir.Ayrıca hükmün uygulanmasına dayanak teşkil edecek gerekli usul hükümlerine de uyulması gerekir.Bu nedenle ……….. Vergi Dairesince bir hükmü içeren bu cezasının gerekli dayanak ve usulden yoksun olduğu açıktır.Yasa hükmünde bulunmayan bir durumun tebliğle düzenlenerek ayrıca gerekli usul eksikliğini de içeren bu cezanın hukuki anlamda dayanaktan ve yasa maddesinin esasından uzak olduğu açıktır.
  Bu nedenle mesnetsiz ve Hukuka aykırı olarak kesilen Özel Usulsüzlük cezasının kaldırılması arz ve talebimizdir.

  SONUÇ VE İSTEM :

  Yukarıda maddi ve hukuki nedenleri açıklanan ve dava konusu olan ve 213 sayılı VUK’nun Mükerrer 355. Maddesine göre adıma kesilen 1.290.,00 YTL Özel Usulsüzlük cezasının kaldırılması kararının verilmesini ;

  Yüce Mahkemenizden saygılarımızla arz ve talep ederim. / 12 / 2006

  Ek : -2 Adet Ceza İhbarnamesi Fotokopisi
  -2 Adet Tebliğ Alındısı örneği

  [color=black][b]Sana Bakmak Bütün Rastlantıları Reddedip,Bir Mucizeyi Anlamaktır.Sana Bakmak ALLAH'a İnanmaktır...[/b][/color]

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  1.006

  Ynt: Ba Ve Bs Formaları İle İlgili Dava Dilekçe Örneği

  Birşey öğrenmek istiyorum.. Acaba bu davayı açmanın maliyeti nedir? Sadece dilekçe ile başvurmak yeterli mi yoksa bir avukat mı tutmak gerekiyor.. Malum avukatlık ücretleri de çok yüksek o yüzden bunun prosedürünü öğrenirsem memnun olurum..Ayrıca ne kadar sürede sonuçlanıyor? Önce parayı ödeyip sonra mı dava açılıyor, kazanılınca para alınıyor yoksa hiç ödemeden mi?

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Haziran.2006
  Mesajlar
  483

  Ynt: Ba Ve Bs Formaları İle İlgili Dava Dilekçe Örneği

  Sayın Fugenç...
  2577 sayılı İ.Y.U..K.nun 7.Mad.göre vergi mahkemelerinde dava açma süresi otuz gündür. Bu süre içinde dava açılması halinde işlem kendiliğinden durur. Ayrıca Avukat Tutmanıza gerek yoktur Mükellef kendisi dava açma hakkına sahiptir. Ancak Dava dilekçesini Vergi Mahkemesine bizzet mükellefin kendisi vermelidir. Davalar V.Mahkemelerinin iş yoğunluğuna bağlı sonuçlandırılıyor. Genelde bu süre bir bu tür davalarda 5, 6 ay içinde sonuçlanıyor. Dava açmanın Masrafı sadece Vergi Mahkemesine başvurma harcı olarak (13,10 YTL) ve Posta Masrafı olarak 50 YTL olmak üzere 63,10 YTL dir.
  Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Mahsup Dilekçe Örneği
  Konu Sahibi blt74 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 28.Nisan.2011, 16:12
 2. Dilekçe Örneği
  Konu Sahibi kafkasm Forum Konu Dışı
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 26.Mayıs.2009, 15:32
 3. Kısa Çalışma Ödeneği Dilekçe Örneği Hk.?
  Konu Sahibi samko71 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 23.Aralık.2008, 09:55
 4. İpc ye Açılacak Dava Dilekçe Örneği
  Konu Sahibi fb1907 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 16.Mayıs.2007, 16:15

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36