kamu işçi maaş

Konu: ŞUBELERDE AYRI DEFTER TUTMAK MECBURİ Mİ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    1

    ŞUBELERDE AYRI DEFTER TUTMAK MECBURİ Mİ?

    TÜRK TİCARET KANUNU VE VERGİ KANUNLARINA GÖRE ŞUBELERDE AYRICA REMİ DEFTER TUTMAK MECBURİ Mİ? ÖYLEYSE VEYA DEĞİLSE HANGİ KANUN MADDELERİNE GÖRE MECBURİ VEYA DEĞİL??


  2. #2
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    ŞUBELERDE AYRI DEFTER TUTMAK MECBURİ Mİ?

    Merhaba,
    Her şube için ayrı defter tutma zorunluluğu diye bir durum söz konusu değildir. Türk Ticaret Kanunu ve Vergi Usul Kanununda şubeler için ayrı defter tasdik edileceğine dair herhangi bir hüküm yoktur. Tabi gözümden kaçan bir madde yoksa aksine bir hükümde mevcut değil.

    Kod:
    6762 SAYILI TÜRK TİCARET KANUNU
                                     BEŞİNCİ FASIL
                                     Ticari Defterler
                 A) Defter tutma mükellefiyeti:
                 I - Şümulü:
                 Madde 66 - Her tacir, ticari işletmesinin iktisadi ve mali durumunu, borç ve alacak  münasebetlerini  ve  her  iş yılı içinde elde edilen neticeleri tesbit etmek maksadiyle,  işletmesinin  mahiyet  ve öneminin  gerektirdiği  bütün defterleri  ve  bilhassa, diğer kanunların hükümleri mahfuz kalmak üzere, aşağıdaki defterleri Türkçe olarak tutmaya mecburdur:
    ....
    ....
    Kod:
    213 SAYILI VERGİ USUL KANUNU
                                       İKİNCİ BÖLÜM
                                       Defter Tutma Bakımından Tüccarlar
    
                 Tüccar sınıfları:
    
                 Madde 176 - Tüccarlar, defter tutma  bakımından iki sınıfa ayrılır:
                 I inci sınıf tüccarlar, bilanço esasına göre;
                 II nci sınıf tüccarlar, işletme hesabı esasına göre;
                 defter tutarlar.
    şeklinde hüküm altına alınmış ve ilerleyen maddelerde tüccarların sınıflarına göre tutacakları defterlerin ayrıntısına girilmiştir.

    Her iki kanun maddesindede şubeler hakkında herhangi bir kısıtlama veya zorlama yoktur.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    2

    şubelerde defter tutmalar hakkında

    unutmamak gerekir şube için bağımsız bir ugulama seçilmemişse doğru ayrı bir defter tutmaya gerek yok. ama bağımsız bir şube yapılandırması seçilmiş ise orası için ayrı bir sermaye tahsis edilmiş ise, ayrıca defter tutmak gerekir.
    bununda bilinmesi gerekir
    a.kaynak

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. E-Defter Tutmak ve E-Fatura kapsamına girmiş olabiliriz
    Konu Sahibi terapist13 Forum e-Fatura | e-Defter | e-İmza
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 29.Nisan.2013, 17:41
  2. E-Defter Tutmak ve E-Fatura kapsamına girmiş olabiliriz
    Konu Sahibi terapist13 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 29.Nisan.2013, 17:41
  3. Şubelerde defter tasdiki
    Konu Sahibi erdemy Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 02.Haziran.2010, 12:02
  4. Başka Bir İlde Defter Tutmak
    Konu Sahibi muratt Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 17.Temmuz.2007, 13:49
  5. Bilanço Esasına Göre Defter Tutmak
    Konu Sahibi zarha Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 03.Nisan.2006, 14:24

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36