kamu işçi maaş

Konu: Ba Formuna Dahil Etmeli miyim?

Ba Formuna Dahil Etmeli miyim?

Selam:
    Arkadaşlar 2006/12. ayda bir mükellefime gelen mal alış faturası muhasebeye intikal ettirilmemiştir. 2. ayda intikal ettirilmiştir. 2006/4. dönem Gelir Geçici Vergi Beyannamesini de vermişim. Bu faturayı 2007/1. ayına işledim. Sormak istediğim; gelen bu fatura dolayısıyla 2006 yılı kayıtlarında gözükmemektedir. (bu arada satıcı mutlaka işlemiş olmalı) (Kesinlikle düzeltme vb. vermeyi düşünmüyorum ) 2006 Ba Formunu düzenler iken bu faturayı dikkate alacak mıyım? Biraz aklım karıştı yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar...

HAYIRLI ÇALIŞMALAR

Ynt: Ba Formuna Dahil Etmeli miyim?

Sayın ÖZALP,

Bunu yardım değil, ama belki fikir olarak kabul edebilirsiniz. Böyle bir durum henüz başımıza gelmedi.

Ama ne yapılmalı, derseniz,

Herhalde şu noktalar hareketimize yön vermeli (düşüncelerim):

1) 2006/12 aya ait bu faturalar kayıt altına alınmış, ama 2007/Ocak ayına kaydedilmiş,
    (Sonuçta kayda da girmeliydi, girmiş).

2) Ba formuna dahil edilecekse, 2006 yılına dahil edilmeli, ama ilerde de 2007 yılına
    ait Ba formuna eklenmemesinede dikkat edilmeli,

3) Ba/Bs formları ile ilgili en son 362 tebliğden baksak, bu formlara; faturalı olan 30.000.-Ytl.yi aşan hertürlü alışların ve satışların (bazı istisnai haller hariç) yazılması istenmekte, (ama, illa defter kayıtlarında ilgili yılda kayda girmiş olan faturalar yazılacak gibi bir vurguyu göremiyoruz, aksine ifade şöyle, "mükelleflerin mal ve hizmet alımları ile mal ve hizmet satışlarının 2005 yılı ve müteakip yıllarda bildirilmesinde uygulanacak usul ve esaslar ile bildirim hadleri bu Tebliğin konusunu oluşturmaktadır." yer almaktadır. Buradan alışın ve satışın ait olduğu dönemin önemli olduğu anlaşılmaktadır. 2006 formunda değilde,
    2007 ye ait formda belirtmeye kalsanız, bu dahada hatalı olur.

4) Sonuç, 2006 yılına yazılmasının yerinde olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

ft kesen 2006 bildirimine yazacağına göre yakalanmak istemiyorsanız sizinde yazmanız gerekir. incelenmeye ve yeterli açıklama yapmaya hazır iseniz yazmayın.

Sayın arkadaşlar ilginize teşekkürler.
    Evet daha önce başımıza böyle bir olay gelmediği için sıkıntı çekiyoruz. Ama araştırmalarıma rağmen ilgili tebliğde bu konuyla ilgili açıklama yok. Ha bu arada illeride incelemede çıkacak ya da çıkmayacak diye bir arayış içinde değilim. Kanuni olarak ne yapmam gerekiyorsa yani yasal prosedür neyse onu uygulamak için uğraşıyorum. Yoksa incelemeden kaçınma vb. nedenlerle değil. Nedense bu konuya forumdaşlar biraz kayıtsız gibi...
    HAYIRLI ÇALIŞMALAR

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)