kamu işçi maaş

Konu: Dövizli Fatura

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    13

    Dövizli Fatura

    Merhabalar.Ticari ilişkimiz olan bir firma yurt içine düzenlediği faturaları döviz olarak düzenlemektedir. yalnız döviz miktarına yanında o günki döviz kurunu yazmaktadır. Bu şekilde V.U.K. 215 Maddesi gereğince (5228 sayılı Kanunun 7'inci maddesiyle değişen şekli) doğrumudur. veya doğru şekli ne şekilde olmalıdır.Bu işlem yalnış ise ceza miktarı veya şekili nasıl olur.

    Yardımlarınız için teşekür ederim.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    182

    Ynt: Dövizli Fatura

    Döviz kurunu belirttiğiniz sürece herhangi bir sorun olmaz VUK 215-2.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    13

    Ynt: Dövizli Fatura

    peki fatura şekil bakımından doğru olurmu sizce?

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    182

    Ynt: Dövizli Fatura

    fatura kurunun nerde belirtildiği önemli değil bir şekil şartı tok bu konuda. Önemli olan faturaya incelendiğinde dövizli bedelin karşılığı YTL tutarın rahatça anlaşılabilir olması.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    193

    Ynt: Dövizli Fatura

    (5228 sayılı Kanunun 7'inci maddesiyle değişen şekli) Türkçe tutma ve Türk Parası kullanma zorunluluğu(*)
    Madde No 215
    Kapsam
    (5228 sayılı Kanunun 7'inci maddesiyle değişen madde)1. Bu Kanuna göre tutulacak defter ve kayıtların Türkçe tutulması zorunludur. Ancak, Türkçe kayıtlar bulunmak kaydıyla defterlerde başka dilden kayıt da yapılabilir. Bu kayıtlar vergi matrahını değiştirmeyecek şekilde tasdik ettirilecek diğer defterlere de yapılabilir.
    2. a) Kayıt ve belgelerde Türk para birimi kullanılır. Belgeler, Türk parası karşılığı gösterilmek şartıyla, yabancı para birimine göre de düzenlenebilir. Şu kadar ki yurt dışındaki müşteriler adına düzenlenen belgelerde Türk parası karşılığı gösterilme şartı aranmaz.

    Merhabalar;

    VUK 215. maddesinin ilgili bölümü yukarıda..

    Maddedeki "Türk parası karşılığı"ndan kasıt, kur değildir.

    Yabancı para tutarının karşılığıdır.

    Dolayısıyla sadece kurun belirtilmesi yeterli değildir.

    Mal bedeli + KDV = Toplan tutarın belirtilmesi gerekir.

    Saygılarımla<br />SMMM Nusret KURDOĞLU

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Dövizli Fatura
    Konu Sahibi seldakntkn Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 01.Şubat.2017, 17:55
  2. Dövizli Fatura Ba Bs
    Konu Sahibi elit Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 05.Ekim.2015, 14:34
  3. Dövizli Fatura
    Konu Sahibi tanca Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 27.Nisan.2015, 15:40
  4. Dövizli fatura
    Konu Sahibi freedom Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 12.Eylül.2011, 15:36
  5. Dövizli Satış Fatura
    Konu Sahibi EKİN Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 23.Eylül.2005, 18:02

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36