kamu işçi maaş

Konu: Araç Faturası Hk.

Araç Faturası Hk.

kurumumuza bağış olarak aşağıdaki ayrıntılara sahip bir fatura ile araç alınmıştır. Kaydı konusunda yardımcı olursanız seviniri.

araç = 30038,35
    indirim=4382,03
    araç bedeli =25656,32
    özel tüetim vergisi=9492,84
    toplam=35149,16
    kdv=6326,84
    yekün=41476

Keser döner sap döner, gün olur hesap döner. Bir gün hesabın döneceğini unutmayalım.

Ynt: Araç Faturası Hk.

raç = 30038,35
    indirim=4382,03
    araç bedeli =25656,32
    özel tüetim vergisi=9492,84
    toplam=35149,16
    kdv=6326,84
    yekün=41476 belirtilen rakamlara göre kayıt şu şekilde olacaktır.ticari araç ise;
    254 taşıtlar hes. borçlu 35149,16 - 191 indirilecek kdv 6326,84 - 320 satıcılar veya 103 verilen çekler hes. alacaklı olacaktır. Özel tüketim vergisi aracın maliyetine eklenir.
    binek otomobil ise;
    254 borçlu 41476,00 320 satıcılar veya 103 verilen cekler alacaklı olacaktır. binek otomobillerde kdv maliyet olarak dikkate alınır.

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı gıyasettin yakacı Nickli Üyeden Alıntı
    Özel tüketim vergisi aracın maliyetine eklenir.
    binek otomobil ise;
    binek otomobillerde kdv maliyet olarak dikkate alınır.
    Merhaba,
    KDV ve OTV' nin maliyet veya gider olarak dikkate alinmasi ihtiyaridir. Isterseniz dogrudan gider yazarsiniz isterseniz maliyete ekleyip amortisman yoluyla itfa edersiniz.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

Bağıştan kasıt nedir size bedelsiz olarak mı verildi? Yoksa bir başka kuruma bağış yapmak içinmi aldınız? sorunuz biraz çelişkili.

teşekkür ederim. TDHP da binek araçlara ait kdv indirim konusu yapılamaz ve aracın maliyetine eklenir denilmkete. Dolayısıyla Kdv aracın maliyetine eklenecek. ötv içinde aynı şey sözkonusu demek ki.

yani sözkonusu kaydı ben şu şekilde yaptım. 254 taşıtlar borçlu 45858,03 679-araç iskontosu alacaklı 4382,03 679-alacaklı (bağış olduğu için) 41.476
    Keser döner sap döner, gün olur hesap döner. Bir gün hesabın döneceğini unutmayalım.

turk_bey Guest

Neden 679'a alp gelir kaydediyorsunuz? Bağışta olsa araç hala işletmeniz bünyesinde.
    Yapacağınız kayıt iz bedeli ile şu şekilde aktife almanızdır.

254- Taşıtlar 0,01
    257 - Birikmiş amortismanlar 0,01

Alıntı turk_bey Nickli Üyeden Alıntı
    Neden 679'a alp gelir kaydediyorsunuz? Bağışta olsa araç hala işletmeniz bünyesinde.
    Yapacağınız kayıt iz bedeli ile şu şekilde aktife almanızdır.

254- Taşıtlar 0,01
    257 - Birikmiş amortismanlar 0,01

Sayın turk_bey, araç bize bedelsiz olarak yani bağış olarak başka bir kurum tarafından hediye verilmiştir. Bağış tüzel kişiliğimizin gelirleri arasında sayılmıştır. Araç faturası da dediğim yukarıdaki niteliklere sahip olarak tarafımıza kesilmiştir. İz bedelle bunun kaydını yaparsak ne derece gerçeği yansıtmış oluruz.? Tarafımıza bağış olarak yapılan herşeyi iz bedel olarak göstermelimiyiz? Teşekkürler.

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı zarha Nickli Üyeden Alıntı
    teşekkür ederim. TDHP da binek araçlara ait kdv indirim konusu yapılamaz ve aracın maliyetine eklenir denilmkete.
    Merhaba,
    Benim onceki cevabim soruyla ilgili olmamis ama, genel bilgi olarak alinti yaptigim cumle tam olarak dogru degil. Maliyenin gorusude yukarida yaptigin aciklama yonundedir. Asagiya yaptigim alinti Istanbul Defterdarliginin gorusudur. Aynigorus OTV icinde gecerlidir. ama ben uygulamalarimda hic bir zaman gider olarak dusunmedim surekli olarak maliyete ekliyorum. Bu tabiiki isletmenin gelir gider durumu ve isletmenin politikasiyla ilgili uygulama. Ama sordugun soruyla ilgili olmadigini sadece genel bilgi olarak verdigimi tekrar belirtmek istiyorum.

T.C.

İSTANBUL VALİLİĞİ
    İl Defterdarlığı

Katma Değer Vergisi Gelir
    Müdürlüğü

TARİH: 17.09.2003
    SAYI : KDV.MUK.B.07.4.DEF.0.34.18.29.5449
    KONU : ……… yılında alınan binek aracının işletmenin aktifine hangi
    değerle kaydedileceği ve amortisman uygulaması, ek taşıt alım
    vergisi ile … yılında ödenmiş olan %25 KDV’nin hangi usul ve
    esaslar göre işlem göreceği.
    ........
    ........
    ........

3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 1/1. maddesinde; “Türkiye’de ticari, sınai, zırai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetleri Katma Değer Vergisine tabi olduğu hükme bağlanmıştır.

Aynı Kanunu’nun 29/1 maddesine göre mükellefler yaptıkları vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden, bu kanunda aksine hüküm olmadıkça, faaliyetlerine ilişkin olarak kendilerine yapılan teslim ve hizmetler nedeniyle ödenen fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen KDV indirim konusu yapılabilecektir.

Yine aynı Kanunun indirilemeyecek KDV başlıklı 30/b maddesinde; Faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere işletmelere ait binek otomobillerinin alış vesikalarında gösterilen katma değer vergisinin mükelleflerin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan Katma Değer Vergisinden indirilemeyeceği hüküm altına alınmıştır.

Buna göre, söz konusu binek otomobiline ait alış vesikalarında gösterilen ( ödenen) katma değer vergisinin indirim konusu yapılması mümkün bulunmamakta olup, işin mahiyetine göre gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınması gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

turk_bey Guest

Peki , ileriki dönemlerde taşıtı satmanız halinde ne olacak, tekrar mı gelir kaydedeceksiniz.

turk_bey Guest

Sn_zarha Ben soruya genel işletmeler bünyesinde cevap verdim tabi ki sizin bahsettiğiniz kurumun hukuki statüsü hakkında bilgiye sahip olmadığımdan vermiş olduğum cevap yerinde olmayabilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)