kamu işçi maaş

Konu: Hurda Metalde Fason

Hurda Metalde Fason

Herkese iyi çalışmalar diliyorum.Benim bir firmam var ve bu firmam hurda metal almakta bunu işlemekte kurşun haline getirmekte bunu gerek satmakta gerekese üretimde kullanmaktadır.KDV kanının 17.madde kapsamında KDV'den istisnadır.Şimdi bir firma hurda metal göndereyim bana bunu işle ve kurşun olarak teslim et demektedir. Yani fason iş yaptıracaktır.Burada nasıl bir işlem yaparsak doğru olur?Teşekkür ederim

Hikmet Güneş
    Gaziantep

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Hurda Metalde Fason

Merhaba,
    Yapılan iş bir hizmet olacağı için, yapılan hizmet KDV kapsamında olacaktır.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

İyi çalışmalar,
    Sn.hgüneş
    Teslim aldığınız hurda metali fason işçilik yapıp geri firmaya gönderirken %18 kdv oranını uygulayarak fatura edeceksiniz.
    Soner KOCACI

İSMAİLYK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İSMAİLYK Guest

Alıntı hgüneş Nickli Üyeden Alıntı

Herkese iyi çalışmalar diliyorum.Benim bir firmam var ve bu firmam hurda metal almakta bunu işlemekte kurşun haline getirmekte bunu gerek satmakta gerekese üretimde kullanmaktadır.KDV kanının 17.madde kapsamında KDV'den istisnadır.Şimdi bir firma hurda metal göndereyim bana bunu işle ve kurşun olarak teslim et demektedir. Yani fason iş yaptıracaktır.Burada nasıl bir işlem yaparsak doğru olur?Teşekkür ederim

Hikmet Güneş
    Gaziantep

MERHABA
    2- Hurda Metal Teslimlerinde Tevkifat Uygulaması

86 seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin "Tevkifata tabi Hurdaların Kapsamı" başlıklı B/1 bölümünde tevkifata tabi tutulacak hurda metallerin niteliği konusunda gerekli açıklamalar yapılmış ve hurda metallerin ithal edilmiş olmasının sonraki aşamalarda tevkifata tabi tutulmasına engel olmayacağı belirtilmiştir.

Konuyla ilgili olarak Bakanlığımıza intikal eden olay ve bilgilerin değerlendirilmesi sonucunda, ithal edilen hurda metallerin yurt içindeki ilk satış ve teslimlerinin tevkifat uygulaması kapsamından çıkarılması uygun görülmüştür. Satıcı tarafından düzenlenecek faturada bu hususa ilişkin şerh düşülmesi ve ithalata ilişkin belgelerin bir fotokopisinin alıcıya verilmesi suretiyle tevkifat yapılmayacaktır.

Sn.İSMAİLYK
    Sn.hgüneş in sorduğu sorudaki olayın tevkifatla ne alakası var. hurda teslimleri zaten kdvden muaftır.
    Soner KOCACI

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)