kamu işçi maaş

Konu: Vergi İadesi Mahsubu

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2006
  Mesajlar
  233

  Vergi İadesi Mahsubu

  2006 yılında işten ayrılanların vergi iadesi 20 Şubatta Ocak ayı gelir vergisinden mi mahsup ediliyor ? Ediliyor ise bu işlemi yapmayanlar düzeltmeyi nasıl yapabilir?


 2. #2
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  Ynt: Vergi İadesi Mahsubu

  vd açısından mahsubu geç yapmanın önemi yok. eğer mahsup edip işalana ödeme yapmaz iseniz o zaman cezalı duruma düşersiniz. fakat işalan v.indirim parasının tarafına geç ödenmesinden dolayı hakkını arayabilir.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Aralık.2006
  Mesajlar
  233

  Ynt: Vergi İadesi Mahsubu

  Çalışan zaten şubat sonunda alacağını biliyordu. O açıdan problem yok. Tamamını tek seferde mahsup etmem gerekiyor di mi ?

 4. #4
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  Ynt: Vergi İadesi Mahsubu

  işten ayrıldıktan sonra başka bir yerde çalışmıyor ise açık bir bilgi yok. uygulama v.indiriminin tamamı mahsup etmek ve ödemek yönünde. ama çalışıyor ise yeni firma ödüyor.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Aralık.2006
  Mesajlar
  233

  Ynt: Vergi İadesi Mahsubu

  Çalışmıyor. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  396

  Ynt: Vergi İadesi Mahsubu

  Merhabalar

  Konu ile ilgili;

  178 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinin D/2 bölümünde, ?Muhtasar beyanname veren kamu kurum ve kuruluşları ile diğer işverenler yanında çalışmakta iken yıl içinde emekli olan, işten ayrılan ve ölenlerin özel gider indiriminden doğan gelir vergisi farkı, Ocak ayına ait olup, 20 Şubat akşamına kadar muhtasar beyanname ile beyan edilen tevkif suretiyle kesilen vergilerden mahsup edilecektir.

  Bu mahsuba rağmen arta kalan özel gider indiriminden doğan vergi farkının bulunması halinde bu fark, muhtasar beyanname veren işverene, vergi dairelerince nakten iade edilecektir. Bu iade vergi inceleme raporuna dayanılarak yapılacaktır.

  Mahsup edilen vergi tutarı ile vergi dairelerince yapılan iadelerin işverenlerce 20 Şubat akşamına kadar hak sahiplerine nakten ödenmesi zorunludur. Ancak, iadenin vergi dairesinden bu tarihten sonra alınması halinde, vergi farkı, hak sahiplerine alındığı tarihten itibaren 3 gün içinde ödenecektir.? şeklinde açıklama yapılmıştır.


 7. #7
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  Ynt: Vergi İadesi Mahsubu

  sy GMANCE yazmış olduğunuz tebliğ "özel gider indirimi" ile ilgili dolayısı ile bu konu ile alakası ve ilgisi yok. burada bahsedilen konu GVK Mükerrer Madde 121 de yazılı olan ücretlilerde vergi indirimi.

 8. #8
  turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  turk_bey Guest

  Ynt: Vergi İadesi Mahsubu  işten ayrıldıktan sonra başka bir yerde çalışmıyor ise açık bir bilgi yok. uygulama v.indiriminin tamamı mahsup etmek ve ödemek yönünde. ama çalışıyor ise yeni firma ödüyor.
  255 SERİ NO'LU GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ

  10.1.1.Vergi İndirimi Bildiriminin Verilmesinden Önce Emeklilik Nedeniyle İşten Ayrılan Ücretliler İçin Yapılacak Uygulama

  Emeklilik nedeniyle işinden ayrılan ücretliler, yıl içinde vergi indirimine konu mal ve hizmet alımlarına ilişkin yaptıkları harcamalara ait belgelerini (7) numaralı bölümde açıklanan esaslar ve süreler dahilinde emekli oldukları işverene vereceklerdir.

  Genel bütçeye dahil olan daireler, ayrı bir vergi indirimi bordrosuna dahil ettikleri bu ücretliler için hazırlayacakları tahakkuk müzekkeresi ve verile emrine dayanarak Şubat ayı içinde emeklilerine hesaplanan vergi indirimi tutarını nakden ödeyeceklerdir.

  Muhtasar beyanname veren işverenler ise emeklilik nedeniyle işten ayrılanlar için hesapladıkları vergi indirimi tutarlarını, Ocak ayına ait olup 20 Şubat akşamına kadar verilecek muhtasar beyanname ile beyan edilen tevkif suretiyle kesilen vergilerden mahsup edeceklerdir. Bu mahsuba rağmen arta kalan vergi indirimi tutarı, vergi dairesince harcamaların vergi indirimi konusuna girip girmediği, belgelerin geçerli olup olmadığı ve vergi indirimi tutarının doğru hesaplanıp hesaplanmadığı hususlarının tespitine ilişkin gerekli incelemenin yapılmasını müteakip en geç Mart ayı sonuna kadar muhtasar beyanname veren işverene nakden iade edilecektir.

  Mahsup edilen vergi indirimi tutarının işverenlerce 20 Şubat akşamına kadar hak sahiplerine nakden ödenmesi zorunludur. Nakit iadenin ise vergi dairesinden nakden alındığı tarihten itibaren 3 gün içinde hak sahiplerine ödenmesi gerekir.

  Bu bölümde belirtilen esaslar işten ayrılan ancak bir başka işveren nezdinde ücretli olarak çalışmayan ücretliler hakkında da geçerlidir.
  2 Seçenek var
  birincisi düzeltme beyanı vererek ödenen stopajın iadesini talep edebilirsiniz.
  İkincisi diğer işçilerin iadesinin bitimini bekleyebilirsiniz. İkinci seçenek mevzuata uygun değil ancak cezai yaptırımı yok.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  396

  Ynt: Vergi İadesi Mahsubu

  Sayın Nane ücretlerde vergi indiriminin özel gider indiriminde yaptığı yenilikleri bir düşününüz. Uygulamanın neresinde değişiklik yapmıştır. Alakası yok dediğiniz kanun ücretliler için gider sınıfından çıkarılıp yeni bir hesaplama yöntemi ile vergi indirimi bölümüne dahil edilmiştir. Yukarıdaki yazdığım yazıda ''178 seri no' lu GV GT'' yazılmamış olsaydı bir eleştriniz olurmuydu? Şekillere takılmayın...


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Geçici Vergi Mahsubu
  Konu Sahibi un-ahmet Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 03.Mayıs.2019, 11:52
 2. İadesi İstenen KDV Mahsubu
  Konu Sahibi anakin Forum KDV
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 13.Temmuz.2018, 14:41
 3. X vergi dairesinden iadenin Y vergi dairesi borcuna mahsubu hk.!
  Konu Sahibi prof67 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 04.Ekim.2011, 13:50
 4. Vergi İadesi Mahsubu
  Konu Sahibi yesil Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 24.Nisan.2007, 10:02
 5. Vergi İadesi Mahsubu
  Konu Sahibi Selim Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 21.Mart.2006, 11:26

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36