kamu işçi maaş

Konu: İthalat Yapılmadan Önce Fatura Kesilebilir mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    7

    İthalat Yapılmadan Önce Fatura Kesilebilir mi?

    İthal edeceğimiz malın faturasını sattığımız yer, giderlerine almak için faturasını hemen istiyor, Mal gelmeden böyle bir işlem yapılabilirmi?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    304

    İthalat yapılmadan önce fatura kesilebilirmi?

    yapılabilir
    Önden fatura kesildiğinde
    İşbu faturayla mal daha sonra sevk edilecektir ibaresi konulacaktır.
    V.U.K. Genel tebliği 173
    Resmi Gaze 3-Nisan-1986 Sayı 19067 sahife C-C gereği
    İthal malzemeler gümrüğe ...... yılında girecek olup, sevk irsaliyesi malzeme ile birlikte gönderilecektir. diyeceksiniz.
    Daha sonra mal gittikten sonra faturanın üzerine sevk irsaliyesi yazılacaktır.
    aygılarımla,
    <br />
    <br />SMMM R.Sema sinangil

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    304

    İthalat yapılmadan önce fatura kesilebilirmi?

    Maliye ve Gümrük Bakanlığından :
    Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği - (Sıra N0: 173)
    3.04.1986 Tarih ve 19067 Sayılı Resmi Gazete
    KONU: Belge düzeni değerleme

    c) Satılan mallara ilişkin faturaların malın tesliminden önce düzenlendiği ve malın daha sonra sevkedildiği durumlarda; faturayı düzenleyenler faturada malın daha sonra sevk edileceğini belirteceklerdir. Faturada bulunması gereken malın teslim tarihi ve irsaliye numarası ise malın tesliminden sonra alıcı ve satıcı kendilerinde kalan sevk irsaliyesinden faydalanarak faturaya şerh verecekler, fatura ve sevk irsaliyesi arasındaki uyumu sağlayacaklardır.
    aygılarımla,
    <br />
    <br />SMMM R.Sema sinangil

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    21

    İthalat yapılmadan önce fatura kesilebilirmi?

    selamlar
    Sayın R.SEMA SİNANGİL
    VUK.göre yazdıklarınız doğrudur.Ancak

    KDVK Madde 10 göre Vergiyi doğuran olay:
    İthalatta,gümrük kanunununa göre gümrük vergisi ödeme mükelefiyetinin
    başlaması,gümrük vergisine tabi olmayan işlemlerde ise gümrük beyannamesinin tescili, ile meydana gelir.

    Yurt içi mal alışı olsaydı R.SEMA SİNANGİL'in yazdıkları doğruydu.
    Yurt dışı mal alışı olduğu için malın faturasını almışsa dahi KDVK 10 maddesi gereği vergiyi doğuran olay meydana gelmemiş sayılır,
    dolayısıyla faturayı da kesemez kanaatindeyim.

    SAYGILARIMLA
    SMMM H CENGİZ

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    304

    İthalat yapılmadan önce fatura kesilebilirmi?

    Sayın chasan,

    Ben bu işlemi bağımlı çalıştığım zaman sadece ithalat yapan ve büyük bir fastfood firmasının ekipmanlarının tekelini üstlenmiş firmada yaşadım.YMM miz maliye kökenli tanınmış biriydi (Defterdarlıktan isim veremiyorum forum kuralları gereği) O böyle yaptırıyordu.
    aygılarımla,
    <br />
    <br />SMMM R.Sema sinangil

  6. #6
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    İthalat yapılmadan önce fatura kesilebilirmi?

    Alıntı chasan Nickli Üyeden Alıntı
    selamlar
    Sayın R.SEMA SİNANGİL
    VUK.göre yazdıklarınız doğrudur.Ancak

    KDVK Madde 10 göre Vergiyi doğuran olay:
    İthalatta,gümrük kanunununa göre gümrük vergisi ödeme mükelefiyetinin
    başlaması,gümrük vergisine tabi olmayan işlemlerde ise gümrük beyannamesinin tescili, ile meydana gelir.

    Yurt içi mal alışı olsaydı R.SEMA SİNANGİL'in yazdıkları doğruydu.
    Yurt dışı mal alışı olduğu için malın faturasını almışsa dahi KDVK 10 maddesi gereği vergiyi doğuran olay meydana gelmemiş sayılır,
    dolayısıyla faturayı da kesemez kanaatindeyim.

    SAYGILARIMLA
    SMMM H CENGİZ
    Merhaba,
    İthalat işlemi ile ilgili olarak söylediğin doğru ama, yurt içi mal alımları için doğru fakat eksik. KDV Kanunu 10. maddesinin konuyu ilgilendiren bölümleri aşağıda.

    Kod:
    *****Vergiyi doğuran olayın meydana gelmesi&#58;
    *****Madde 10 - Vergiyi Doğuran Olay &#58;
    *****a&#41; Mal teslimi ve hizmet ifası hallerinde, malın teslimi veya hizmetin yapılması,
    *****b&#41; Malın tesliminden veya hizmetin yapılmasından önce fatura veya benzeri belgeler verilmesi hallerinde, bu belgelerde gösterilen miktarla sınırlı olmak üzere fatura veya benzeri belgelerin düzenlenmesi,
    ...
    *****ı&#41; İthalatta, Gümrük Kanununa göre gümrük vergisi ödeme mükellefiyetinin başlaması, gümrük vergisine tabi olmayan işlemlerde ise gümrük beyannamesinin tescili,
    (b) fıkrasında gördüğün gibi verginin doğması için mal veya hizmetin teslimi veya fatura kesilmeside yeterlidir.

    Ben başka bir duruma dikkat çekmek istiyorum. Eğer mal bedeli yüksek ise fatura kesilmesi ile KDV doğacak ve eğer aynı ay içerisinde ithalat gerçekleşmezse henüz giderleri gerçekleşmemiş olan bir işlem mevcut olduğundan, beyannamede ödenecek KDV rakamı kesilen faturanın vergisi kadar artacaktır. İzleyen ayda ithalat işlemi esnasında gümrük idaresine ödenecek KDV yapılmış olan diğer işlemlerle karşılanamazsa(finansal açıdan) devreden KDV problemi oluşacaktır.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    21

    İthalat yapılmadan önce fatura kesilebilirmi?

    Sayın Tamer Başkan,
    En son yazdığın paragraf doğrudur.Ancak ,Mal teslimi veya faturanın kesilmesiyle ,yurt içi alışlarda vergiyi doğuran olay meydana gelir,İthal edilen mal için vergiyi doğuran olay meydana gelmez.

    Bu konuda Değerli Meslektaşımı R.Sema Sinangil'e katılmıyorum

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    403

    İthalat yapılmadan önce fatura kesilebilirmi?

    Hasan bey,

    Bende Sayın Sinangil gibi düşünüyorum.Sayın Başkan'ında belirttiği gibi sizin bahsettiğiniz sorun satıcı ile ilgilidir.Alıcı açısından malın ithal olup olmaması sonucu değiştirmez.Yeterki ortada hayali bir durum olmasın.

    Katılıyorum burada ithalatta KDV'ni ithalatçı (yani alıcı ödediğinden) bir terslik var gibi ama yok mevzuat böyle.Satıcı malı ithal etmeden satıyor yani satıcının ithalat işlemi için Vergiyi doğuran olay meydana gelmeden (gümrükte KDV ödenmeden) bu malı satacağı müşteriye fatura düzenlemesi nedeniyle vergiyi doğuran olay meydana geliyor.

    Halbuki sistemin normal işleyişinde önce mal alınır KDV'si ödenir sonra mal satılırken alıcıdan tahsil edilen KDV'den indirilir.Fakat burada özel bir durum var.
    aygılarımla
    <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    21

    İthalat yapılmadan önce fatura kesilebilirmi?

    M.Kemal Bey,
    Olayın aydınlatılması açısından bir sorum daha olacak
    ithal edilecek malın fatura tarihi 01.02.2005 ancak mal gümrüğe gelinceye kadar iki ay geçti gümrüktede 2 ay bekletildi dört ay sonra yani
    30.05.2005 tarihinde gümrülk işlemleri tamamlandı,
    ve 02.02.2005 tarihinde ithal edilecek olan malın faturası alıcıya kesiliyor.
    İthalatçının durumu ne olacak

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    138

    İthalat yapılmadan önce fatura kesilebilirmi?

    Müsadenizle kemal bey (abi)

    malı ithal etmediği halde faturasını kesen kdvk 10.mad.göre kdvyi beyan ederek ödeyecek faturanın kesilmesi tek başına geliri oluşturuyorsa (ki idarenin görüşü bu yönde olacaktır.vergi kanunlarıda asıl olan olayın gerçek mahiyetidir.bu açıdan bakıldığında dönemselik hemde tahakkuk ilkesi gereği faturanın kesilmesi gelirin oluşması açısından yeterli değildir.)
    geçici vergi döneminde maliyetini oluşturamadığı satışın vergisini vermek zorunda kalacaktır.(çok ütopik olabilir ama belkide vuk 359 b/1 göre sahte belge düzenleme suçu ile karşı karşıya kalabilecektir.)

    faturayı alan mükellef ise kdvyi indirebilecek geçici vergi döneminde olmayan maliyetle vergi matrahını aşındaracak.(idare göre vergi ziyaına sebeb verecek.aldığı faturada gerçek olayı yansıtmadığı için Sahte belge hüviyetini kazancaktır.( sahte belge gerçek bir muamele veya durum olmadığı halde bunlar varmış gibi düzenlenen belgevuk 359b/1)


    özel bir durum diyelim bakalım idare anlayabilecekmi....................

    celal elibüyük
    smmm-ist

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yoklama Yapılmadan Fatura Düzenlenmesi
    Konu Sahibi dahayeniyim Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 20.Kasım.2017, 08:39
  2. Açılıştan Önce İthalat
    Konu Sahibi Ahmet Saçan Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 25.Mart.2016, 15:38
  3. E-fatura Kimlere Kesilebilir?
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 27.Ocak.2016, 14:52
  4. Resmi Açılış Yapılmadan Fatura Alınabilir mi?
    Konu Sahibi Tahsin Kurt Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 27.Şubat.2009, 15:26
  5. Reşit Olmayana Fatura Kesilebilir mi ?
    Konu Sahibi accountmanager Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 16.Mayıs.2007, 13:25

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36