Arama sonuçlarınız

1. G

Firmalar Arası Virman

Merhaba şöyle bir sorum olacak birden çok şirketin tek ortağı var ve bu şirketler arasında ticari işlem bulunmamakta ama firmalar arası para virmanı yapılıyor mesela a firmasının borçlu olduğu x firması var a firmasından x firmasına çek kesilmesi gerekirken b firmasından çek kesilmiş ve (a ve...
  2. G

E Defter Hakkında

Merhaba yeni işe başladığım firma e defter ve e fatura kullanmakta. banka kayıtlarını kontrol ettiğim de mayıs ayı sonunda bankadan çek ödemesi yapılmış fakat bunun muhasebe kaydı yapılmamış mayıs ayı e defteri de verilmiş bu durumda hangi tarihe ve nasıl kayıt yapmam gerekir.
  3. G

Sigortalı Giriş İşlemleri Hk.

Merhaba sigortalı personel girişi yapıldıktan sonra herhangi bir yere daha bildirim yapılması gerekiyor mu? İnternette Haziran ayının sigortalı girişleri için bir bildirim daha yazıyordu ama tam hatırlamıyorum. Bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
  4. G

2017 Mayısta Staj Bitiyor Yeterlilik Sınavı Hk.

Merhaba 07.05.2014 tarihinde stajımı başlattım 07.05.2017 de staj bitiyor bu duruma göre girebileceğim en yakın yeterlilik sınavı hangi tarihte olur ve ona göre ne zaman kursa yazılmam gerekir.
  5. G

K.D.V Siz Hurda Pet Faturası Kesme

Merhaba ambalaj atığı toplama ve ayrıştırma işi yapıyoruz. Sorum şu hurda pet ve plastik satışı yaparken bunların faturasını kdv siz kesmek için bir limit var mı? varsa tutar ne kadar.
  6. G

Yapılandırma Hk.

Merhaba bu yeni yapılan yapılandırma hakkında, şirketin daha önce vergi dairesi ve sgk ile yapılmış bir yapılandırması var idi şimdi bu yeni yapılandırmaya başvuru yapıldı ve ödeme planları alındı öğrenmek istediğim eski olan yapılandırma otomatik olarak bozulup kalan borçlar yeni yapılandırma...
  7. G

Aylık Genel Gider ve Maliyet Hesaplaması Hk.

Şirketin aylık genel giderleri yaparken nelere dikkat etmek lazım. misal aralık ayınca araç alındı aracın değerinin tamamını mı yoksa amortismanına ayırıp mı gidere yazmak gerekir. aralık ayında 3 adet açık konteynır aldık bunu da değerinin tamamını mı yoksa amortisman şeklinde mi yansıtmak...
  8. G

Gider Pusulası Muhasebe Kaydı

Merhaba, ambalaj atıkları toplama ve ayrıştırma işi yapıyoruz vergi mükellefi olmayan kişiler bize kağıt getiriyor ve bu getirdikleri kağıtlara istinaden bizde onlara gider pusulası düzenliyoruz. Sorum bu düzenlediğimiz gider pusulalarının muhasebe kaydı nasıl olacak ve bu kağıt getiren...
  9. G

3600 Gün Ssk Yazısı Alıp İşten Ayrılmak Hk.

Merhaba Mayıs / 2015 tarihinde stajımın birinci yılı doldu. İş değiştirmeyi düşünüyorum sigortadan da 3600 günü doldurdum tazminat almak için Ssk dan 3600 gün yazısı alıp buna istinaden iş yerimden ayrılsam ve yeni bir işe girsem işten çıkış nedeni stajım açısından sıkıntı yaratır mı?
  10. G

Stajın 1. Yılında Odaya Verilmesi Gereken Evraklar

2014 mayıs ayında stajımı başlattım 2015 mayısa da ilk senem dolacak ilk sene için odaya hangi evrakları götürmek gerekir. Sigorta dökümü v.s. gibi
  11. G

Onli̇ne Soru Çözümü Hk.

Stajı devam eden arkadaşlar, online soru çözümleri belirtilen sürelerde yapılmazsa herhangi bir sıkıntı yaratır mı?. Misal kasım ayındaki sınava girmezsek yada bütün sınavları süresinden sonraki bir tarihte versek sıkıntı olur mu? staj için. No: kasımda yatırılması gereken cd ücretini ödedim :D
  12. G

Denetim Altında Staj

Merhaba, denetim altında staj yapmak için şirketin SMMM in mi yoksa YMM in mi denetimi altında staj yapmak gerekiyor. Özet geçecek olursak bir şirkette uzun süredir çalışıyorum Mayıs ayında denetim altında stajımı başlatacağım bunun için şirketin dışarıdan defterini tutan SMMM in denetimi...
  13. G

Raporlu İşçinin Çalıştırılması

Merhaba arkadaşlar, 2 gün istirahat almış olan personeli amiri işe çağırıyor personelde raporlu olarak çalıştığı gün iş kazası geçiriyor ve raporuna ek olarak birde iş kazası raporu tutuluyor. Bunun yaptırımı ve cezası nedir?
  14. G

2013 3 Smmm Staj Başlatma Sınavınız Nasıl Geçti ?

Arkadaşlar merhana cumartesi günü sınava girdim ama beklediğim gibi geçmedi bayağı zordu sizlerin nasıl geldi. Emek veren herkesin kazanması dileğiyle.
  15. G

Tekel Bayi Açma Maliyeti Hk.

Sıfırdan tekel bayi açmanın maliyeti ne kadar olur Ruhsat Harcı (İlk başvuru ve yıllık aidat) Defter tasdik ücreti Muhasebeci ücreti Yardımcı olursanız sevinirim.
  16. G

Asgari Ücret Fiyat Farkı Hesaplaması

Asgari ücret fiyat farkı hesaplaması nasıl yapılıyor.
  17. G

Maaşını Geç Alan İşçinin Haklı Nedenle Feshi?

Maaşını ayın 20 sinden sonra gecikmeli olarak alan bir işçi noterden işverene ihtar çekerek iş akdini haklı nedenle fesih edebilirmi? Birde ihtarname örneği olan varsa benimle paylaşa bilir mi acil olarak cevaplarınızı bekliyorum.
  18. G

Virman?

Öncelikle virman kelimesinin detaylı tanımı nedir? Sonra ki sorum A firmasına yapmış olduğumuz satışlardan dolayı fatura düzenliyoruz ve birde B firması var A ve B firması grup şirketleri biz A firmasına fatura düzenliyoruz fakat bize yapılan ödemeler B firmasında hesaba eft yapılıyor birde A...
  19. G

Üdy ve Ody Mesleki Yeterlilik Sınavı Hk.

Üdy ve Ody Mesleki yeterlilik Haziranda yapılacak olan sınav için sınav harçlarını yatırma tarihi en son ne zaman, hangi bankaya ne kadar yatırılacak bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
  20. G

İşçi Maliyet Hesaplaması

İşveren bünyemizde çalışan personellerimizin maliyetini hesaplamamızı istedi ve bende şu şekilde yaptım İşçinin net Ücreti : 1.000,00 Brüt : 1.396,84 x % 36,5 = 509,84 Sigorta primi (işçi ve işveren payıda var içinde ama sigortaya ödediğimiz toplam primi yazdım sonuçta şirket...