Arama sonuçlarınız

1. K

İthal malın ücretsiz hizmete sunulması hakkında ?

@TeaCult Konu geniş kapsamlı cihazların ithali ile ilgili birhayli yükümlülüğünüz var, yola devam ederken bir meslektaşımızla temas kurup onun tavsiyeleri ile yol almanızı öneririm.
  2. K

İmzalı Giriş İsteğiniz Sunucuya İletiliyor.

Ubuntu'yu eskidi diye kenarda duran bir bilgisayara yükleyip denemeni tavsiye ederim. Çok da geniş bir kütüphanesi var. İncelemeye değer gerçekten.
  3. K

Aslında değil, Tüm aplikasyonları tek bir onay noktası ve tek bir java sürümü için yapsalar hiç sorun olmaz. Ama her program için farklı geliştirmeler farklı guruplar tarafından yapılınca bu tür sorunlar çıkıyor. Tarih tam aklımda değil ancak devlet kendi sistemleri için zamanında PARDUS...
  4. K

Arkadaşlar, Mali Mühür ve e-imza aynı bilgisayarda kullanıyorsanız Java'nın hem 32bit hem 64bit versiyonların ikisini de kurun bu aynı zamanda e-beyanname programınızın da problemsiz çalışmasını sağlar. Sorun hep java eklentisinin indirilmesinden kaynaklanıyor büyük ölçüde bu sorunlarınızı...
  5. K

İnşaat İşi Stopajı Hk.

@hhk3881 Yukardaki açıklamalar ve yasadaki hükme dikkat ederseniz stopaj "ÖDEMELER" üzerinden yapılır, Fatura üzerinden değil. Kesilen fatura için de ödeme yaparsanız ondan da stopaj yapacaksınız böylece mükerrer olmayacak.
  6. K

E-Belge İtirazları

@ferhatguldali Tahsin kardeşimin paylaştığı tablo haricinde birkaç hatırlatma yapmamda fayda var. 1 - Öncelikle e-belge işleyişi farklı olsada (Temel Fatura / Ticari Fatura..... gibi ) geçmişte (kısmen halen) kullanılan kağıt faturadan hiçbir farkı yok. Yani TTK kapsamında aynı yükümlülükleri...
  7. K

Şirketin Çalışanlarına Özel sağlık Sigorta Gideri Masraf Olur mu ?

Sayın Arkadaşlar, Ferhat'ın paylaştığı özelgede temel ilkeler açıklanmış zaten ancak ben özellikle bir iki noktaya dikkat çekmek istiyorum. a) Gelir vergisi beyannamesinde indirim esnasında ödemenin tamamlanmış olması haricinde poliçenin kıst dönemine özellikle dikkat etmeniz gerekir. Örneğin...
  8. K

Vergi Borçlarında Zaman Aşımı

"Haksızlığa uğradım", siz vergi borcunuzu ödememişsiniz bu nedenle de borçlu görünüyorsunuz bu düşüncenize katılmıyorum. Dilekçe yazdınız ses seda yok, dava açacaksınız, size cevap vermemeleri fiili durumu değiştirmez. Ayrıca borç konusunda size "tebligat" yapılıp yapılmadığını da bilmiyorsunuz...
  9. K

Size gelen bir ödeme emri veya ihbar varmı ? Varsa onun üzerinden açarsınız. Neden illa dava açma peşindesiniz. Bu ısrarınızı anlayamadım. Ayrıca size "Durumu tüm detaylarıyla, elinizdeki tüm belgelerle bir meslektaşımızla konuşmanızda ve konu hakkında uzman bir hukukçuya danışmanızda yarar...
  10. K

"GAYRIYASAL" = YASAL OLMAYAN.
  11. K

Çok net yazdım "Ancak hesabınıza kuruş kuruş yatırılan paralar zaman aşımını durdurmak amaçlıdır." yani bununla zamanaşımını durdurmuş oluyorlar. Ancak Danıştay bunun gayrıyasal olduğunu söyleyen birçok karar verdi.
  12. K

Bu bilgiler parça parça, çok yorum yapmak istemem, aslında işin detayını incelemeden dilekçe yazmak doğru değildi. Verdiğiniz dilekçelerin akıbetini de bilmiyoruz. Ancak hesabınıza kuruş kuruş yatırılan paralar zaman aşımını durdurmak amaçlıdır. Buna rağmen bu işlemin yasal olmadığına dair...
  13. K

Herhangi bir ödeme emri, veya ilanen tebligat olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bu tür bir işlem varsa zaman aşımını durdurur. Eğer bunlar yoksa zaten idarenin yapabileceği birşey yok. Bunun için dava açmanıza da gerek yok.
  14. K

Yabancı Çalışanın SGK Matrahının Minimum Tutarın Altında Bildirilmesi

a) "Ocak ayı için ek verin" Demiyorum, ücret ödemelerinin ilk ayı içinde bu farkları ödeyin tamamlayın diyorum. b) Ay Ay incelediklerini sanmıyorum, bakanlığın Mali İdare ile doğrudan tespit bağlantı/yada imkanı varmı ????. Muhtemelen. Ancak bu sürekli kontrol altında anlamını taşımıyor. Ancak...
  15. K

Yabancı Çalışanın SGK Matrahının Minimum Tutarın Altında Bildirilmesi

@frankencow Ocak ayı ve varsa diğer aylarla ilgili farkları hesaplayıp ilk ödeme ayında tamamlayın, bakanlık sorarsa sorunu açıklar farkların nasıl ödendiğini de izah edersiniz, aksi takdirde sıkıntı yaşarsınız, Bu arada yabancı / yerli çalışan sayısını da kontrol edin.
  16. K

381 Gider Tahakkukları Hesabını Kapatamıyorum.

@HİCRAN1971 Saatler tüketim miktarlarını gösterir buradaki KW tutarını da gelen fatura ile karşılaştırırsınız. Buna TL fiat belirlemek de anlamlı değil. Gelen liste ile fatura arasında fark varsa bu farkı da gelen KW listesine göre dağıtırsınız. Böylece birebir fatura karşılığı bir tutar elde...
  17. K

Reklam,İlan,Matbaa Gideri

@m.cl Cevabınız aslında, bir önce yaptığım açıklamada yer alıyor. Yaptığınız açıklamadan bir "Reklam Filmi" olmadığını anlıyoruz. Bu şartlar altında bedelin gider olarak yazılmasında bir sorun yok. Ancak bu konu ile ilgili olarak yapılmış bir sözleşme var ise ( ki yüksek olasılık ) o sözleşme...
  18. K

@HİCRAN1971 Bir not daha.. sitenin ortak giderleri / ortak alan giderleri de olsa, site sakinlerini ilgilendiren hiçbir gider "Site Yönetimi" hesaplarında Gelir/Gider konusu olamaz. Ancak Site Yönetimi'nin idamesini ilgilendiren giderler kullanılabilir. Bu yazdıklarım genel kural, adıgeçen...
  19. K

@HİCRAN1971 Yaptığınız işlemler doğru. Tak maddede hata var; sitenin elektrik faturası geliyor. (770 borç 191 borç, 329 alacak)... Gider site ile ilgili olmadığından 770 hatalı bunun yerine (aslında geçici hesap olarak kullandığınız ) 381 hesabı kullanmak. Maddedeki bir hata da 191...
  20. K

Tür Değişimi.

@URUM79 Yeni TTK buna izin veriyor, ancak bahsettiğiniz sıkıntılı şartlar altında yeni bir şirket kurup, varlıkları da satış yoluyla aktarmanızın daha doğru olacağını düşünürüm.