resim

Arama sonuçlarınız

1. Ö

Bağımsız Denetim Yönetmeliği Hakkında Son Değerlendirmeler

Değerli Meslektaşlar ve Forumdaşlar Hepimiz için önem taşıyan bu yönetmelik hakkında hafta sonu yoğunlaşıp bir çalışma yapmaya çalıştım. Bunu sizlerle paylaşıyorum. Tabiki sizlerinde paylaşımları olursa hep beraber değerlendirelim. Nizam üstadımız da talep böyle bir çalışma talep etmişti. Her...
  2. Ö

Denetim Yabancılara mı bırakılmak isteniyor?

ASMMMO / Koç: Denetim, yabancılara bırakılmak isteniyor ASMMMO Başkanı Mehmet Koç, "Mesleğin her aşamasında getirilen yüksek harçlarla meslek mensupları cezalandırılarak denetim, yabancı denetime bırakılmak isteniyor" açıklamasında bulundu Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası...
  3. Ö

YMM'lerden 3568'e aykırı olarak yetki talebi

Değerli Meslektaşlar Kalkınma Bakanlığı bir görüş yazısı yayınlayarak bu sene kalkınma ajansları tarafından desteklenen projelerin denetimini bağımsız denetim şirketleri tarafından görevlendirilen spk lisanslı bağımsız denetçilerin yapacağını duyurdu. Ankara YMM odası bunun üzerine bu denetimin...
  4. Ö

İzmir, Antalya ve Denizli civarı SPK lisans belgesi olan meslektaşlar varmı?

Değerli Meslektaşlar İzmir, Antalya, Isparta, Afyon, Kütahya ve Denizli civarı Spk bağımsız denetim lisansı olup, bağımlı olarak çalışmayan başka bir bağımsız denetim kuruluşu kadrosunda bulunmayan arkadaşlarla işbirliği yapma imkanı doğmuştur. Yukarıdaki şartları taşıyan meslektaşlarla...
  5. Ö

Mesleki Sorunların Çözüldüğü Bir Yeni Yıl Diliyoruz

Değerli Meslektaşlar Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim alanında SMMMlerin bir çok sorunu bulunmaktadır. Mesleki sorunlarımızın çözülmese bile en aza indirgendiği, 3568 meslek yasamızda olduğu gibi bağımsız denetimde SMMM ve YMM ayrımının olmadığı, yeni yapılacak düzenlemelerin mesleki açıdan...
  6. Ö

Trabzon'da SPK Bağımsız Denetim Lisans Belgeli Meslektaş Var mı?

Değerli Meslektaşlar Trabzon Merkez yada ilçelerde Spk bağımsız denetim lisansı olup, bağımlı olarak çalışmayan başka bir bağımsız denetim kuruluşu kadrosunda bulunmayan arkadaşlarla işbirliği yapma imkanı doğmuştur. Yukarıdaki şartları taşıyan meslektaşlarla haberleşebiliriz Özel mesajdan da...
  7. Ö

Ankara YMM Odasının Yeni TTK Denetimi Konulu Raporunun Düşündürdükleri

Değerli Meslektaşlar Ankara YMM Odasının ilgili komisyonunun " Yeni TTK' da Denetim Hükümlerinin YMM Mesleğine Olan Etkileri " Konulu raporu aşağıdaki linktedir: http://www.ankara.ymmo.org.tr/ekler/30_11_2011_uyelere_duyuru.pdf Bu rapor SMMMler olarak bizi de yakından ilgilendirdiğinden...
  8. Ö

Muhasebe ve Denetim Mesleğimiz Açısından Dönüm Noktası Olan Düzenleme Yayınlandı

Değerli Meslektaşlar 02.11.2011 tarih ve 28103 sayılı Resmi Gazete'de KAMU GÖZETİMİ, MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMUNUN TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KARARNAME yayınlanmıştır Söz konusu kararname aşağıdaki linktedir...
  9. Ö

Sendikalarda Denetim 3568 Sayılı Yasaya Aykırı Olarak Sadece YMMlere Veriliyor

Değerli Meslektaşlar SENDİKALARDA DENETİM YETKİSİ 3568 SAYILI MESLEK YASAMIZA AYKIRI OLARAK SADECE YMMLERE VERİLİYOR Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçi ve işveren konfederasyonlarına Sendikalar Kanunu'nda değişiklikler öngören yeni bir taslak gönderdi. Bu taslağa göre, Sendika ile üst...
  10. Ö

İç Denetçilik Kriterleri

İÇ DENETÇİ ADAYLARI BELİRLEME, EĞİTİM VE SERTİFİKA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK MADDE 1 ? 8/10/2005 tarihli ve 25960 sayılı Resmî Gazete?de yayımlanan İç Denetçi Adayları Belirleme, Eğitim ve Sertifika Yönetmeliğinin 4 üncü maddesindeki ?İç denetçi...
  11. Ö

Önceki yazıları okuyalım tekrar yapmayalım

Alıntı sahibi: ymm üzerinde Kasım 12, 2010, 11:02:51 ÖS SPK, TÜRMOB BAĞIMSIZ DENETİM MERKEZİ KURULMASINA İLİŞKİN ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ'İNİN YÜRÜTÜLMESİNİN DURDURULMASI İÇİN DAVA AÇACAK Sermaye Piyasası Kurulu(SPK), TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi Kurulmasına İlişkin Esaslar Hakkında...
  12. Ö

Ankara'daki Bağımsız Denetçi ve Bağımsız Denetçi Adaylarına Çağrı

Değerli Meslektaşlar Bilindiği üzere yaklaşık 38 gün sonra Ankara SMMMO'sında yönetim ve diğer kuruları seçmek için oy vereceğiz. Ticaret kanunu denetimini bekleyen ayrıca SPK lisanslama sınavlarına giren kurslarda paralarını ve zamanlarını harcayan ideallerini bağımsız denetime bağlamış...
  13. Ö

Bağımsız Denetimde SMMM/YMM Ayrımı

Merhaba Arkadaşlar Bağımsız denetim konusunun ülkemizde yeni olması ve bu alanın genelde yabancı ortaklı denetim şirketlerine ve yeminli mali müşavirlere bırakılması nedeniyle gereğince dile getirmeyen SMMM/YMM ayrımı konusu vardır. 3568 sayılı meslek yasamızda ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun...
  14. Ö

Enerji Piyasasında Bağımsız Denetim İle ilgili Gelişmeler

Değerli Meslektaşlar 21/03/2010 tarih ve 27528 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Bağımsız Denetim ile ilgili Yönetmelik aşağıdadır: Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan: ENERJİ PİYASASINDA FAALİYET GÖSTEREN GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERİN BAĞIMSIZ DENETİM KURULUŞLARINCA DENETLENMESİ HAKKINDA...
  15. Ö

Yeni Bağımsız Denetim Sahaları

Merhaba Değerli Meslektaşlar Yeni AVM Kanun Tasarısı İle İlgili Görüşmelere TURMOB Müdahil Olmalı Bildiğim kadarıyla "Alışveriş Merkezleri, Zincir Mağazalar ve Büyük Mağazalar Kanunu Tasarısı Taslağı? komisyonda görüşülmekte ve ilgili taraflarca tartışılmakta. Ancak bu konu gündemin...
  16. Ö

Sermaye Piyasası Kurulu'nun Bağımsız Denetimle ilgili Düzenleme ve Açıklamaları

Merhaba Değerli Forumdaşlar Forumda konuları iyi sınıflandırır ve doğru başlıklar altında düzenlersek o kadar iyi verim alabiliriz diye düşünüyorum Bilindiği üzere SPK bağımsız denetim ile ilgili düzenlemeler yapmaktadır Bu düzenlemeleri yolu başında olan sınavlara giren genç arkadaşlar dahil...
  17. Ö

Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisans Yenileme Eğitimleri

Değerli Meslektaşlar Bağımsız denetim konusundaki güncel gelişmelere meslek kamuoyumuz tarafından yeterince yer verilmediği görüşündeyim Halbuki özellikle bağımsız denetim konusunda her geçen gün önemli değişiklikler olmaktadır. Bağımsız denetim lisanslarının verilmesinde yetkili Türkiye Sermaye...
  18. Ö

Bağımsız Denetimde Rotasyon

Merhaba Arkadaşlar 2010 yaklaştıkça şuanda sermaye piyasası mevzuatında 7 yıl olan rotasyon süresi hakkında çeşitli tartışma ve görüşler ortaya atılıyor. Sartre arkadaşımız aşağıda bulunan Referans Gazetesindeki haberi bana iletti. Bende kendisine bu paylaşımından dolayı teşekkür ediyor ve...
  19. Ö

Bağımsız Denetimde YMM-SMMM Ayrımında Çözüm Önerileri

Merhaba Arkadaşlar Çeşitli başlıklar altında aslında bu konuyu tartıştık. Bir süre sonra tartışmalarımız şu aşamaya geldi. Eğer ttk'da da ymm-smmm ayrımı yapılırsa ymmlere pozitif ayrımcılık yapılırsa smmmler devre dışı bırakılırsa biz niye lisanslama sınavlarına giriyoruz niye bağımsız denetim...
  20. Ö

2010 Bağımsız Denetimde Dönüm Noktası mı?

Merhaba Arkadaşlar Akademik çevrelerin açıklaması: Çağımızda geleceği planlayanlar kazanıyor Bu planlamada ne kadar gerçeğe yakın olursa başarı ihtimali o kadar artıyor Yani gelecek geleceği planlayan devlet kurum ve kişilerin olacaktır Planlamayı da muhtemel gelişmelere göre yapmak gerekiyor...